moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyły manewry „Patrol-15”

Służby antykryzysowe podniosły alarm po tym, jak pasażerowie metra zaczęli tracić przytomność, a na peronach czuć było zapach niezidentyfikowanej substancji. Okazało się, że to atak terrorystyczny. Na ratunek ruszyły służby działające w Krajowym Systemie Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Podobne manewry trwają w całym kraju – żołnierze i funkcjonariusze ćwiczą akcje antykryzysowe.


Na stację metra Stadion Narodowy wjeżdża pociąg. Z wagonów wychodzą pasażerowie. Część z nich zmierza w kierunku wyjścia ze stacji, część przysiada na ławkach. Niektórzy bezwładnie opadają na posadzkę, inni, już nieprzytomni, pozostają w wagonach. Skala zjawiska stawia na nogi wszystkie służby ratownicze. Pod stację metra podjeżdżają wozy straży pożarnej, wojska, pogotowia. Rozpoczyna się akcja ratunkowa.

Ćwiczenia „Patrol-15” to sprawdzian skuteczności Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. W manewrach w całym kraju uczestniczy wojsko, policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni, pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki.

REKLAMA

Jako pierwsi na perony warszawskiego metra wkraczają strażacy. Oceniają sytuację. Sprawdzają, ile osób jest poszkodowanych, w jakim są stanie. Ze względu na to, że istnieje ryzyko rozprzestrzenienia niebezpiecznej substancji, nikomu nie pozwalają oddalić się z miejsca zdarzenia.

W tym czasie pracę rozpoczyna kolejna ekipa. Funkcjonariusze sprawdzają, czy mają do czynienia ze skażeniem chemicznym, biologicznym czy może promieniotwórczym. Eksperci biorący udział w ćwiczeniu wyjaśniają, że substancje promieniotwórcze są wykrywane przez urządzenia już z odległości kilku metrów, natomiast skażenia chemiczne dopiero po bezpośrednim kontakcie z urządzeniem. Do pomiarów promieniowania zawsze – dla zwiększenia wiarygodności odczytu – używa się dwóch urządzeń. Jednak dopiero po przebadaniu substancji w laboratorium uda się ją dokładnie zidentyfikować.

Kolejnym etapem akcji jest ewakuacja porażonych. Tu obowiązuje procedura typowa dla ratownictwa podczas zdarzeń masowych – najpierw ze stacji wychodzą ci, którzy mogą to zrobić samodzielnie, później osoby, które potrzebują wsparcia, a na końcu ewakuuje się nieprzytomnych. Każdy, kto znajdował się na skażonym terenie, musi przejść dekontaminację, czyli oczyszczanie. – Zanim porażeni trafią do szpitali, muszą być pozbawieni środka trującego – wyjaśnia płk Sławomir Kleszcz, szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, który jest kierownikiem ćwiczenia „Patrol-15”. – Dzięki temu będziemy mieli pewność, że skażenie nie będzie się rozprzestrzeniało – wyjaśnia. Oczyszczanie odbywa się w namiotach, które straż rozstawiła nieopodal stacji.

Później prace rozpoczyna wojsko. Chemicy pobierają próbki substancji i transportują je do Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Tam zostaną dokładnie zbadane. Dowódca ośrodka płk Bogusław Kot wyjaśnia, że nazwa substancji trafi do dokumentacji, ale ujawniona zostanie dopiero po zakończeniu ćwiczeń. – Jeśli wynik z badań w laboratorium będzie taki sam jak ten, który zawiera dokumentacja, będzie można stwierdzić, że manewry zakończyły się sukcesem – mówi pułkownik.

Tą częścią ćwiczenia dowodzi straż pożarna. – Podczas tego rodzaju akcji zawsze kierownikiem jest przedstawiciel służb, których rola jest dominująca – mówi płk Kleszcz. Dodaje, że wojsko mogłoby samodzielnie przeprowadzić taką akcję, jednak podczas ćwiczeń chodzi o przetestowanie współpracy wszystkich służb. Nadbrygadier Józef Galica, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, pozytywnie ocenia manewry. – Udało się zrealizować wszystkie założenia – dodaje.

Obserwująca ćwiczenia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że podobny do ćwiczonego scenariusz miał miejsce w 1995 roku w Tokio. Wówczas w metrze terroryści naprawdę rozpylili sarin – toksyczny środek chemiczny. Zginęło 12 osób, a ponad 5 tysięcy zostało rannych.

Manewry „Patrol-15” odbywają się w całym kraju. W ich warszawską część zaangażowano 200 osób, osiemdziesiąt z nich to statyści. W tej roli wystąpili żołnierze z 1 Brygady Pancernej w Wesołej.

Żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli także w Tarnobrzegu, gdzie musieli się zmierzyć z amoniakiem wyciekającym z instalacji produkcyjnej w Zakładach Chemicznych „Siarkopol”. Z kolei w Karczewie chemicy interweniowali z powodu wywróconej cysterny i substancji wpływającej do Wisły, walczyli też z dżumą, którą turyści przywieźli z Chin. Dziś w Świerku służby będą zmagać się z substancją promieniotwórczą wydobywającą się z reaktora. Ich zadaniem będzie odnalezienie źródła wycieku i zneutralizowanie promieniowania.


W ćwiczeniach biorą udział jednostki podległe sześciu Ministerstwom: Obrony, Spraw Wewnętrznych, Zdrowia, Rolnictwa, Środowiska oraz Infrastruktury. Wszystkie są bowiem zaangażowane w funkcjonowanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. KSWSiA powołany został w 2013 roku, by koordynować działania w poszczególnych resortach. Jego funkcjonowanie nadzoruje minister obrony narodowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Adam Kozioł / ZCh Siarkopol

dodaj komentarz

komentarze

~ia
1447956000
Raczej zatrują ujęcia wodne ;-(
20-3C-5D-DD

Nieoczekiwany test z gotowości
 
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
„Gwiezdne wojny” Reagana
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Defense Without Politics
PKW Orlik na półmetku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wirtualny dzień otwarty
Poprad w kolejnej jednostce
Terytorialsi nie stracą dodatku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Nowa misja polskich żołnierzy
Programiści w walce z koronawirusem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Żadnej kapitulacji
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Następca RPG-7
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Obradowała Rada Gabinetowa
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Iran uderza w USA
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Początek katyńskiej zbrodni
Walka z niewidzialnym wrogiem
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Sukcesy sportowców w mundurach
Trzy cele na ścieżce
Sztuka szukania niedoskonałości
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Nowy wiceminister w MON
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Sześć dekad pod wirnikiem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
H.E.L.P. na pandemię
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
As w potrzasku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Rakiety w celu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Ochotnik do Polski
Gen. Mika jest już zdrowy!
Rajd porucznika „Podkowy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO