moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zjednoczeni w walce z terrorystami

Polska deklaruje wsparcie Francji w walce z terrorystami. – Zrobimy wszystko, by ich zniszczyć – mówił w Brukseli Antoni Macierewicz. Szef MON wziął udział w spotkaniu unijnych ministrów obrony. Rozmowy odbyły się na prośbę Paryża, który powołał się na tzw. klauzulę wzajemnej pomocy w przypadku zbrojnego ataku na jedno z państw członkowskich.

Spotkanie zostało zwołane w trybie pilnym po tym, jak terroryści islamscy zaatakowali stolicę Francji. W serii zamachów zginęło około 130 osób, a setki zostały rannych. W niedzielę prezydent Francji Francois Hollande poprosił o zwołanie pilnego spotkania ministrów obrony Unii Europejskiej. Powołał się przy tym na artykuł 42 (punkt 7) traktatu europejskiego. Mówi on o konieczności udzielenia pomocy państwu, które stało się celem zbrojnego ataku, w tym terrorystycznego. To pierwszy przypadek w historii UE, że unijne państwo, które stało się celem zamachów, powołuje się na klauzulę wzajemnej pomocy.

– Polska w pełni respektuje i aprobuje to stanowisko Francji. Wyraziłem naszą gotowość do natychmiastowych, pełnych i nieograniczonych rozmów na temat realizacji wymogów tego artykułu. Podkreślając przy tym, że źródła terroryzmu, który tak straszliwie uderzył Francję, wielokrotnie także doświadczały Polskę. Byliśmy krajem w najróżnorodniejszy sposób atakowanym – mówił po spotkaniu szef MON Antoni Macierewicz, który stał na czele polskiej delegacji.

Ministrowie obrony jednomyślnie przyjęli prośbę Francji o pomoc w walce z terroryzmem. Podczas spotkania nie ustalono jednak, w jakiej konkretnie formie ta pomoc będzie udzielona. Prezydent Francji zapowiedział, że będzie dopiero prowadził z poszczególnymi państwami rozmowy w tej sprawie. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zastrzegła, że deklaracja wzajemnej pomocy nie oznacza organizowania unijnej misji wojskowej.

Polski minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zadeklarował, że nasz kraj udzieli wszelkiego możliwego wsparcia. Podkreślał, że chodzi także o pokazanie europejskiej solidarności i jedności w walce z terroryzmem. – Wyrażając gotowość pełnej współpracy i dyskusji oraz uzgodnienia współdziałania, czynimy to w duchu głębokiego przekonania, że gdyby zaistniała taka konieczność i Polska odwołałaby się do artykułu 42, to nie tylko Francja, ale wszystkie kraje UE będą z nami solidarne. Zareagują tak samo, uwzględniając wszelkie niebezpieczeństwa i zagrożenia, w jakich znajdują się kraje Europy Środkowo-Wschodniej – zauważył szef MON.

Szefowie resortów obrony państw członkowskich podkreślali, że błędem jest posługiwanie się nazwą „Państwo Islamskie”. Antoni Macierewicz zaznaczył, że mamy do czynienia z organizacją terrorystyczną, która opanowała część terytorium Iraku i Syrii. – Próba przypisywania sobie przez tę zbrodniczą grupę statusu państwowego jest roszczeniem, które ma stworzyć pozór bytu równego państwom. Tak oczywiście nie jest. Wszyscy traktujemy to jako przestępczą, zbrodniczą, terrorystyczną grupę i będziemy robili wszystko, by ją zniszczyć – zauważył szef MON.

Polska delegacja przekazała stronie francuskiej wyrazy współczucia z powodu piątkowej tragedii. – Ten straszliwy atak, z jakim mieliśmy do czynienia w Paryżu, był również atakiem na Polskę, na wszystkich Europejczyków – mówił minister Macierewicz.

W brukselskim spotkaniu brał udział także wiceminister Bartosz Kownacki.

JT/MON

autor zdjęć: Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1447780680
Da się przebazować su-22 do Izrael i obrzucić ich kasetowymi i LBPP-100 ? Bombki pod F-16 trochę drogie na pick-upy .. .
FF-6C-B3-6A

„Pułaski” wrócił do kraju
 
Rivalry on Closed Sea
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Szukamy następcy Herculesa
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Przez krew zdobyty Śląsk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Preselekcja u komandosów
Od sojusznika do kata
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Spełniliśmy swój obowiązek
Rozpoczynamy nową erę
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila
Wojna wywiadów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piknik ze smakiem
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojsko wróciło do Lublina
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Sprawdzają Brutusa
Wozy amunicyjne do Raków
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
High Confidence Operations
A Wave of Alliances
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
Zielonka dla Patriotów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wielofunkcyjny scyzoryk
Brunatno-czerwona zmowa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Irańskie szachy
Strzelać nauczyłem się sam
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO