moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczeciński Korpus Wielonarodowy na ćwiczeniach

Ponad 1700 żołnierzy z 19 krajów rozpoczęło dowódczo-sztabowe ćwiczenia „Compact Eagle-15”. Scenariusz manewrów Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego na terenie Warszawy i jej okolic przewiduje obronę kolektywną NATO wobec napaści zbrojnej na jeden z krajów Sojuszu. Manewry są ostatnim sprawdzianem przed testem gotowości operacyjnej Korpusu w 2016 roku.

– Manewry dowódczo-sztabowe „Compact Eagle-15” to jedne z największych ćwiczeń w historii Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego – mówi ppłk Marcin Walczak, rzecznik prasowy Korpusu.

Jak dodaje oficer, rozpoczęte w poniedziałek ćwiczenia wiążą się między innymi z transformacją Korpusu oraz przejęciem przez niego nowych zadań wynikających z ustaleń ostatniego szczytu NATO.

REKLAMA

– Celem manewrów jest szkolenie delegowanych do uczestnictwa w nich dowództw dywizji, brygad oraz samodzielnych batalionów. A także sprawdzenie systemu dowodzenia Korpusu, który od 1 czerwca funkcjonuje w nowej strukturze, oraz integracja nowego personelu jednostki – wylicza pułkownik.

Wspólna obrona

Ponadto, jak tłumaczył latem szef planowania ćwiczeń ppłk Tomasz Garbarczyk, jest ono ostatnim sprawdzianem przed testem gotowości operacyjnej, któremu Korpus zostanie poddany w 2016 roku.

Scenariusz manewrów jest związany z artykułem 5. „Traktatu Waszyngtońskiego”, dotyczącym obrony kolektywnej NATO. Mówi on, że napaść na jednego z członków Sojuszu jest atakiem na wszystkie państwa NATO i przystępują one do wspólnej obrony. Zatem scenariusz trwających ćwiczeń zakłada, że fikcyjne państwo Bothnia dokonuje z Półwyspu Skandynawskiego napaści zbrojnej na Estonię i wkracza na jej terytorium. Wówczas sojusznicy ruszą Estonii na pomoc.

W manewrach bierze udział ponad 1700 żołnierzy i cywilów z 19 krajów. Poza personelem Kwatery Głównej Korpusu ze Szczecina ćwiczą żołnierze z polskiej 16 Dywizji Zmechanizowanej, niemieckiej 1 Dywizji Pancernej i 41 Brygady Zmechanizowanej. Są także wojskowi z czeskiej 7 Brygady Zmechanizowanej, brygad z Węgier, Litwy, Łotwy oraz dwóch międzynarodowych batalionów: słoweńskiego obrony przed bronią masowego rażenia oraz międzynarodowego batalionu policji wojskowej.

Ćwiczenia potrwają do 27 listopada. Rozgrywane są na terenie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, m.in. w jej Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych oraz w jednostkach wojskowych w okolicach stolicy.
Ćwiczący są rozlokowani w: 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach, Centrum Szkolenia Wojska Łączności i Informatyki w Zegrzu, 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej i Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Zostanie też rozegrany niewielki epizod związany ze strzelaniem na poligonie w Orzyszu z udziałem żołnierzy 16 PDZ.

Ostatni sprawdzian

Jak podkreśla kierownictwo WKPW, „Compact Eagle-15” jest sprawdzianem przed przejęciem przez Korpus nowych zadań. Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Newport, status dowództwa ma być podniesiony do sił wyższej gotowości. Oznacza to między innymi, że skróci się czas, jaki podległe Korpusowi wojska będą miały na mobilizację.

Dotąd żołnierze musieli być gotowi do misji w ciągu 91–180 dni od wydania rozkazu, teraz czas ten będzie maksymalnie wynosił 90 dni. Taki status, zgodnie z przyjętym harmonogramem, Korpus osiągnie do końca 2017 roku.

Po certyfikacji dowództwo będzie mogło kierować Połączonymi Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Rorce – VJTF), czyli tzw. szpicą. A także Siłami Odpowiedzi NATO, jeśli zostaną użyte w tym regionie.

Już teraz Korpus dowodzi jednostkami integracyjnymi sił NATO (NATO Force Integration Units – NFIU) z Polski i krajów bałtyckich, a w przyszłości także z Węgier i Słowacji.

Rozbudowa w Szczecinie

Jednocześnie trwa rozbudowa szczecińskiej kwatery. Teraz stacjonują tam żołnierze z 19 krajów, a do końca roku do koszar przyjadą jeszcze przedstawiciele kolejnych dwóch państw: Grecji i Kanady.

W Szczecinie będzie też służyło więcej żołnierzy. Personel kwatery powiększa się dwukrotnie, z około 200 do ponad 400 osób. – Teraz jest nas ponad 300, a wszystkie stanowiska będą prawdopodobnie obsadzone do końca roku – zapowiada rzecznik Korpusu.

Korpus powstał w 1999 roku na mocy porozumienia ministrów obrony Polski, Niemiec i Danii. Jego trzonem są dywizje, bataliony i brygady głównie z tych trzech państw. Na co dzień jednostki stacjonują w swoich krajach, kiedy jednak zapadną decyzje polityczne, Korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy. Do jego zadań należy kolektywna obrona, udział w operacjach i misjach humanitarnych, usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz organizacja ćwiczeń międzynarodowych. Dowódcą WKPW jest niemiecki gen. broni Manfred Hofmann.

AD

autor zdjęć: Maksymilian Halec

dodaj komentarz

komentarze


Brawurowe zagony motorowe
 
Ochotnicy na ratunek
Ogromne zainteresowanie Soną
Groty z granatnikiem
Weterani znów staną na macie
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstaną kolejne strzelnice
Ofensywa Tuchaczewskiego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Informacja Prasowa
Współzawodnictwo rozwija
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Fordy, a nie Nissany
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zbiegowie z innego świata
Testament Polski Walczącej
Kolejne Groty dla wojska
Most do współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
16 sekund Liberatora
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rakiety z Mesko w F-35
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kraby w Bolesławcu
Ułańska szarża
Prezydent Duda jedzie do USA
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO