Żołnierze na podium biegów niepodległości

Ludzie chcą obchodzić Narodowe Święto Niepodległości radośnie. Biorą udział w biegach całymi rodzinami – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, który organizował Bieg Niepodległości w Lublińcu. Na mecie pojawiło się tylu zawodników, że zabrakło medali i komandoskich krówek. Rocznicę odzyskania niepodległości na sportowo uczczono w wielu miejscowościach w Polsce.

Tylko w Warszawie Narodowe Święto Niepodległości uczciło wczoraj 12 842 biegaczy, którzy pokonali 10-kilometrową trasę. To rekord frekwencji na tym dystansie w imprezach organizowanych w Polsce, ale w całym kraju w biegach niepodległości wzięły udział tysiące osób. Wśród najlepszych biegaczy było wielu przedstawicieli wojska. W samej Warszawie na podium stanęło czworo żołnierzy.

Zawodnicy utworzyli napis „Polska”

Jedną z imprez już po raz dziesiąty organizował w Lublińcu Wojskowy Klub Biegacza Meta. Dystans 2,5 km ukończyło 1150 zawodników. Takiej frekwencji na biegach z okazji 11 listopada w Lublińcu jeszcze nie było. – Byliśmy przygotowani na start tysiąca zawodników. Biegacze nas zaskoczyli. Zabrakło nam dla nich koszulek, medali i komandoskich krówek – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, były prezes WKB Meta. – Rozdaliśmy więc wszystkie medale, które zostały nam z ubiegłego roku. Za rok już nie damy się zaskoczyć miłośnikom biegania – dodaje chorąży.

Zwycięzcami jubileuszowego Biegu Niepodległości w Lublińcu zostali reprezentanci Mety: Krzysztof Skiba i Monika Lis. Przed startem wraz z pozostałymi zawodnikami ubranymi w białe i czerwone koszulki utworzyli na płycie stadionu Sparty napis „POLSKA”. W zeszłym roku uczestnicy biegu ustawili się na murawie tworząc kontur Polski. Z kolei przed dwoma laty postarali się utworzyć kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę. – Ludzie najwyraźniej chcą dołożyć swoją cegiełkę do inicjatyw, które zmierzają do tego, aby obchody Narodowego Święta Niepodległości były jak najbardziej radosne. A niewielki dystans do pokonania sprawia, że w biegach biorą udział całymi rodzinami. Przyjeżdżają do nas już nie tylko z Lublińca i jego okolic, ale z całego Śląska – podkreśla wiceprezes.

Biegają od Gdyni po Żagań

Jeszcze więcej zawodników na sportowo uczciło odzyskanie niepodległości w Luboniu. Tam dystans 10 km pokonało 1590 zawodników. Zwycięzcą V Lubońskiego Biegu Niepodległościowego został Szymon Kulka (reprezentujący grupę 4Flex Sport Team). Drugie miejsce zajął st. szer. Błażej Brzeziński z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który przed miesiącem wywalczył tytuł drużynowego wojskowego mistrza olimpijskiego w maratonie. W Luboniu startowały również jego koleżanki z reprezentacji Wojska Polskiego, które na wojskowych igrzyskach w Korei Południowej również wywalczyły drużynowe złoto w maratonie. W V Lubońskim Biegu Niepodległościowym o dwa pierwsze miejsca w rywalizacji pań walczyły mistrzynie z Mungyeong – wygrała st. szer. Monika Stefanowicz przed szer. Olgą Kalendarovą-Ochal (obie z WZS Poznań).

Niezłą frekwencję i obsadę miał też bieg w Goleniowie, gdzie w ramach XXVII Goleniowskiej Mili reprezentanci Wojska Polskiego walczyli na dystansie 10 km z zawodnikami z Kenii. W rywalizacji mężczyzn triumfował Kenijczyk Hilary Kimaiyo przed st. mar. Marcinem Chabowskim (WZS Gdynia). Trzeci był Henry Kemboi z Kenii, a czwarty szer. Damian Kabat z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei w rywalizacji pań triumfowała szer. Paulina Kaczyńska (12 DZ) – na mecie o 4 sekundy wyprzedziła Stellah Jepengetich Barsosio i Agnes Chebet (obie z Kenii). Bieg na 10 km ukończyło 1038 zawodników natomiast na dystansie mili rywalizowało 129 średniodystansowców. W rywalizacji pań najszybciej milę pokonała mar. Angelika Cichocka z WZS Gdynia, brązowa medalistka wojskowych igrzysk w Korei w biegu na 800 m. A piąte miejsce wśród panów zajął st. szer. Bartosz Nowicki z 12 DZ.

Niespełna tysiąc biegaczy wzięło zaś udział w IV Biegu Niepodległości w Żaganiu. Na mecie biegu na 10 km sklasyfikowano 741 zawodników, a dystans 3,5 km pokonało 181. Bieg główny na 10 km wygrali żołnierze – wśród mężczyzn pierwszy był szer. Dawid Klaybor z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, a w rywalizacji kobiet najlepszy wynik uzyskała szer. Dominika Napieraj z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Już po raz 17. odbył się Bieg Niepodległości w Gdyni. Po raz drugi jego zwycięzcą został szer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Pierwszy raz triumfował w 2013 roku. W tym roku 22-letni żołnierz pokonał 6 656 biegaczy. 10 km przebiegł w 30 minut 25 sekund.

Z kolei z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Kępnie odbył się II Bieg Uliczny św. Marcina. Wśród 331 zawodników 10 km najszybciej pokonał szer. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast w rywalizacji pań pierwsze miejsce zajęła Ukrainka Swietłana Olijnik, a druga była plut. pchor. Jolanta Szwarnóg z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, organizatorzy V Lubońskiego Biegu Niepodległościowego, gdyniasport.pl