moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byli komandosi na szkoleniu w Lublińcu

Sześćdziesięciu byłych żołnierzy wojsk specjalnych przyjechało do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Ćwiczyli zieloną taktykę, strzelanie na wideo strzelnicy oraz zasady przetrwania w trudnym terenie. – Wciąż można wykorzystać potencjał tych żołnierzy, to tylko kwestia podtrzymania ich umiejętności – zapewnia Adam Burzywoda, wiceprezes Fundacji „Szturman”.I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych Wojska Polskiego im. st. chor. sztab. Grzegorza Wyrwała trwało trzy dni. Zorganizowała je Jednostka Wojskowa Komandosów oraz Fundacja „Szturman”, zrzeszająca byłych specjalsów.

Sześćdziesięciu rezerwistów przyjechało do Lublińca, by przejść szkolenie podtrzymujące ich umiejętności bojowe, a także by poznać nowości w działaniu wojsk specjalnych. – Zgłosiłem się na kurs, ponieważ chciałem odświeżyć swoją wiedzę. Od 20 lat nie było takich szkoleń, a czasy mamy niepewne – mówi były komandos „Siwy”, w latach 90. żołnierz sekcji Delta lublinieckiej kompanii płetwonurków.

Szkolenie podzielono na kilka części. – Plan zajęć został ustalony według program JWK i obejmował kilkanaście punktów. Kursanci dowiedzieli się, jakie zmiany zaszły w wojskach specjalnych od czasu ich służby. Poznali też, na przykład, działanie nowoczesnej broni – opowiada Adam Burzywoda, wiceprezes Fundacji „Szturman”. Po tym, jak żołnierze poznali nowe standardy funkcjonowania jednostek specjalnych, rozpoczęli część praktyczną szkolenia – ćwiczyli strzelanie i taktykę. Korzystali z wideostrzelnicy, na której odbył się trening strzelecki z użyciem standardowego uzbrojenia operatora pododdziału bojowego. Kursanci strzelali z pistoletu Glock 17, karabinka HK416 oraz strzelby gładkolufowej.

– Trening na wideostrzelnicy to bardzo dobry pomysł. Mieliśmy okazję porównać współczesne wyposażenie operatorów z popularnym w latach mojej służby AK-47. Osiągi karabinka HK416 robią wrażenie, a strzelaliśmy jedynie z ćwiczebnej amunicji – twierdzi Jan Moroz, który służył w Dziwnowie w latach 80. Uczestnicy szkolenia obejrzeli również pokaz działania operatorów grup bojowych JWK w akcji.


Ważnym elementem kursu były zajęcia w terenie, zwłaszcza część poświęcona zielonej taktyce. Instruktorzy z Fundacji „Szturman” przypomnieli rezerwistom zasady tradycyjnej nawigacji, zapoznali ich również z działaniem systemów GPS. Potem żołnierze przećwiczyli zasady przetrwania w trudnych warunkach. – Przypomniano nam taktykę, w tym podstawy organizacji patrolu bojowego. By osiągnąć poziom wyszkolenia, jaki prezentują komandosi z Lublińca, potrzeba lat, ale my również mamy przygotowanie, które umożliwia prowadzenie takich działań – mówi „Siwy”. Podczas ćwiczeń w terenie uczestnicy kursu nauczyli się nowych zasad budowy schronienia oraz sposobu zdobywania żywności, gdy znajdują się daleko od bazy.

– Wciąż można wykorzystać potencjał żołnierzy rezerwy wojsk specjalnych. To wyłącznie kwestia podtrzymania ich umiejętności – zapewnia Adam Burzywoda. Jego zdaniem, rezerwiści mogliby na przykład szkolić uczniów klas mundurowych. W sytuacji konfliktu zbrojnego ich głównym zadaniem będzie wspieranie oddziałów bojowych w organizowaniu oraz funkcjonowaniu ruchu oporu. – W razie „W” jestem gotowy działać w terenie zurbanizowanym, zwłaszcza w miejscu mojego zamieszkania. Byłaby to pomoc lokalna, ale tacy ludzie są potrzebni – przekonuje „Siwy”.

I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych Wojska Polskiego im. st. chor. sztab. Grzegorza Wyrwała było bezpłatne, odbyło się dzięki wparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Fundacja „Szturman” zrzesza byłych żołnierzy i funkcjonariuszy sił specjalnych. Jej celem jest wspieranie finansowe potrzebujących komandosów oraz pomoc w znalezieniu przez nich pracy. Organizacja uzyskuje środki dzięki szkoleniom oraz działalności związanej z ochroną obiektów i osób.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Irek Dorożański / JWK

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1447326060
Cześc i chwała Bohaterom Grom!
A8-DB-A1-DA
~macier mw boss
1447188000
fajnie ,pieknie...................!!!? SIC!!! ,ze chcemy sie szkolic i odnawiac ..kondycje ale ....ktos nam zabral emerytom i rencistom MONu z korzystania z obiektow sportowych tego resortu .lepiej niech z nas zrobią ..kiepskich TV i piwko i nie daj Boze godzina,, W ,,
6A-B0-4A-50
~K_36
1447158360
Cześć i Chwała Bohaterom. Ci Panowie w wielu sytuacjach przewyższają swoich obecnych kolegów. Znudzenie spowodowane przesiadywaniem w domu z "największym szcześciem jakie ich w życiu spotkało" sprawia, że w chwili próby ziemniakiem zatrzymaliby czołg.Pozdrawiam.
85-C6-AE-78

Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Unwanted Treaty
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Leopardy na Podkarpaciu
Ostre strzelanie artylerzystów
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Kto zostawia ślady w sieci
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Włosko-polski sojusz kosmiczny
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Ludzie niebezpiecznej profesji
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Obrona bez polityki
Klasy wojskowe po nowemu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wrocław czeka na Amerykanów
Nowe laboratorium WAT
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
T-72 strzelają na poligonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe maszyny w LAW
Kontenery dla Wisły
Szwedzki baypass przed „Orką”
Gorące obrady NATO w Londynie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Trudna droga
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Volhynian Lion Hearts
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Razem się szkolą, razem walczą
Klucz do dobrych relacji
Z archiwum „Szarego”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Dołącz do zawodowców
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO