moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Trident Juncture” pokazały siłę NATO

Pokazaliśmy, że w NATO są siły mogące w razie kryzysu zareagować w bardzo krótkim czasie. Posiadamy realne możliwości odstraszania – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, na zakończenie „Trident Juncture 2015”. W największych manewrach NATO wzięło udział 36 tysięcy żołnierzy z ponad 30 państw. Ćwiczyli w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Komandosi z Lublińca po raz pierwszy publicznie zaprezentowali oddział MERT ds. zagrożeń biologicznych, chemicznych i promieniotwórczych.


– Przez kilka tygodni nasze siły zostały przetestowane w operacjach lądowych, wodnych i powietrznych. Udowodniliśmy, że w razie kryzysu posiadamy odpowiednie wyszkolenie, by skutecznie zareagować, oraz że jesteśmy w stanie współpracować na poziomie międzynarodowym – dodał Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO odwiedził wczoraj portugalski port Troia i wizytował część morską manewrów „Trident Juncture 2015”. Wraz z portugalskim prezydentem Anibalem Cavaco Silvą i ministrem obrony Jose Pedro Aguair-Branco obejrzeli pokaz współdziałania jednostek różnego przeznaczenia podczas operacji prowadzonej na wodzie.

W kilkutygodniowych ćwiczeniach morskich uczestniczyły bowiem doborowe jednostki z całego świata, w tym kilka polskich. Sprawdzano nowe procedury działań na wodzie i gotowość bojową piechoty morskiej. A także nowe elementy wchodzące w skład polskich jednostek specjalnych, które od 1 stycznia 2015 roku pełnią dyżur bojowy w składzie Sił Odpowiedzi NATO. Podczas pokazu komandosi z Lublińca po raz pierwszy zaprezentowali publicznie oddział MERT powołany na potrzeby zagrożeń biologicznych, chemicznych oraz promieniotwórczych.Scenariusz operacji przewidywał przejęcie okrętu przemycającego groźny ładunek chemiczny oraz zdobycie portu po lądowaniu na plaży. W symulacji uczestniczyły polskie i portugalskie siły specjalne. Za opanowanie portowej plaży oraz przylegających do niej terenów odpowiadała portugalska piechota morska Corpo de Fuzileiros. Wsparcie zapewniali chemicy z 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego. Ich rola polegała na dezynfekcji żołnierzy oraz zabezpieczeniu niebezpiecznych materiałów. –  Zaprezentowane siły pełnią istotną rolę w szeregach Sojuszu – podkreślał Jens Stoltenberg.

Podczas uroczystości sekretarz generalny wizytował też okręt NRP „Vasco da Gama” oraz brytyjski helikopterowiec HMS „Ocean”. Portugalska marynarka, na czele ze statkiem flagowym NRP „D. Francisco de Almeida”, dowodzi obecnie oddziałami morskimi NATO.

Kończące się dziś manewry „Trident Juncture 2015” to największe ćwiczenia Sojuszu od 2002 roku. Brało w nich udział 36 tysięcy żołnierzy z ponad 30 krajów, w tym 28 państw sojuszniczych. Zadania wykonywali na poligonach w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Manewry są odpowiedzią na destabilizację w regionie Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Zostali do nich dopuszczeni obserwatorzy z Rosji.

Michał Zieliński z portugalskiej Troi

autor zdjęć: NATO, WO Artigues

dodaj komentarz

komentarze

~andrew
1452085260
Zaskoczony zostałem informacją że NRP D.Francisco de Almeida jest "statkiem flagowym" marynarki portugalskiej . Wygląda na to że Naczelny Polski Zbrojnej jest tego samego zdania. Sądziłem że informacje podawane przez PZ są rzetelne a tu takie rozczarowanie.A Panu Zielińskiemu proponuję pisanie do FAKTU .Nie masz pojęcia chłopie o temacie to nie ogłupiaj ludzi.
68-B4-B9-1B

Piknik ze smakiem
 
Jedna misja, jeden zespół
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
High Confidence Operations
Rivalry on Closed Sea
Kolejne NUR-y do modernizacji
Irańskie szachy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Przez krew zdobyty Śląsk
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sprawdzają Brutusa
Zielonka dla Patriotów
A Wave of Alliances
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Pułaski” wrócił do kraju
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Warszawa walczy, wracamy
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Śląskie obchody wojskowego święta
Cienka niebieska linia
Czarny odchodzi do cywila
Obrady Rady Unii Europejskiej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojna wywiadów
Rozdarty subkontynent
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Torn Subcontinent
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO