moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Górale” w Żaganiu

Ich specyfiką są działania w górach. Za pomocą technik linowych mogą dotrzeć tam, gdzie nie dostanie się żaden inny żołnierz. Jednak równie dobrze jak wspinaczkę i walkę w terenie górskim muszą opanować technikę działań taktycznych na nizinach. Ponad 400 żołnierzy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka rozpoczęło właśnie ćwiczenia na poligonie w Żaganiu.   

Na początku listopada w obozowisku Karliki zameldowały się trzy kompanie zmechanizowane piechoty górskiej, kompania wsparcia, dowodzenia oraz logistyczna. W sumie na poligonie pojawiło się ponad 400 żołnierzy z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Do Żagania przywieźli około 70 sztuk różnego sprzętu, w tym 17 bojowych wozów piechoty, kilka transporterów BRDM, wozów dowodzenia, zabezpieczenia technicznego i pojazdów logistycznych. „Górale” zabrali ze sobą także quady Polaris, którymi szybko i sprawnie można transportować ludzi i sprzęt przez poligonowe bezdroża.

Zmasowany ogień

Podczas szkolenia poligonowego żołnierzy piechoty górskiej czekają dwa trzydniowe ćwiczenia taktyczne. Zadaniem pododdziałów będzie prowadzenie działań opóźniających natarcie przeciwnika. Żołnierze będą też musieli zaatakować przeciwnika i przejść do kontrataku.

REKLAMA

W trakcie manewrów odbędzie się kierowanie ogniem całych kompanii. Żołnierze ukryci na stanowiskach obronnych będą strzelać do wrogich oddziałów, wykorzystując wszystkie rodzaje posiadanego uzbrojenia, m.in. broń pokładową BWP, granatniki przeciwpancerne, karabiny maszynowe oraz wyrzutnie przeciwpancerne pocisków kierowanych Malutka.

W tym zadaniu ważne będą nie tylko umiejętności strzeleckie poszczególnych żołnierzy, lecz także zdolność szybkiego wykrywania celów, meldowania o nich oraz umiejętności do wspólnego działania dowódców drużyn, plutonów oraz ich współpraca z dowódcą kompanii. – Wykorzystując możliwości, jakie daje poligon, będziemy prowadzili także zajęcia kierowania ogniem plutonu ochrony. Żołnierze chroniący stanowisko dowodzenia batalionu, którzy zostaną zaatakowani, będą mogli prowadzić ogień ostrą amunicją – mówi kpt. Tomasz Cichecki, szef sztabu zgrupowania poligonowego.

Współpraca w boju

Ważnym elementem trzytygodniowego szkolenia na poligonie w Żaganiu będzie ćwiczenie współdziałania kompanii zmechanizowanych z pododdziałami wsparcia. W wyjątkowych sytuacjach dowódcy kompanii mogą poprosić o pomoc. Nie jest to jednak procedura prosta. Aby żołnierze mogli otworzyć ogień z moździerzy kalibru 120 milimetrów lub zespoły obsługujące wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, wszystko trzeba zaplanować i dokładnie zgrać w czasie. – Podczas walki muszę wysłać w odpowiednie miejsce w terenie grupę wysuniętych obserwatorów z drużyny dowodzenia. Muszę też określić priorytetowe cele do zniszczenia. Dopiero po wykonaniu tych zadań mogę liczyć na wsparcie, jakie dają 120-milimetrowe pociski – wyjaśnia kpt. Krzysztof Hanek,  dowódca 1 kompanii zmechanizowanej, który pododdziałem dowodzi od 2008 roku.

Sprawdzian dla logistyków

Pododdziały piechoty górskiej będą także ćwiczyć działania w terenie skażonym. Żołnierze powtórzą procedury odkażania podręcznymi środkami ludzi oraz używanego sprzętu. Wśród zadań czekających „górali” będą jeszcze: wykrywanie min pułapek na drogach przemarszu, udzielanie pomocy poszkodowanym, wzywanie ratowników medycznych i ewakuacja rannych z pola walki. 

Ćwiczenia na poligonie w Żaganiu to także sprawdzian dla żołnierzy kompanii logistycznej. Przed wyjazdem trzeba bowiem zaplanować transport, pobrać z magazynów wszystko, co na poligonie będzie potrzebne. Podczas szkolenia logistycy muszą zadbać, aby pododdziały były zaopatrzone w amunicję, paliwo. Muszą zapewnić opiekę medyczną, a w razie potrzeby zająć się naprawą sprzętu. Podczas trzydniowych ćwiczeń logistycy będą również odpowiedzialni za wyżywienie żołnierzy w warunkach polowych.

Szkolenie zakończy się 20 listopada.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: sierż. Piotr Rajkowski, kpt. Michał Kowalczyk

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Kierunek: misja
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
Polsko-amerykańska współpraca
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Cud Piłsudskiego
Chwała powstańcom
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Strzelnice dla terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
PGZ będzie obecna na MSPO
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Hekatomba na Woli
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Not Contaminated With Routine
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Polskie porty bardziej otwarte
Kurs dla saperskich ekspertów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wojskowy Hot450Challenge
Chłopiec, który przyniósł śmierć
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 kończą misję w Estonii
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Online z mistrzami sportu
Łączność: fundament operacji specjalnej
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Lato z czerwonym terrorem
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojsko przeciw wirusowi
Program kosmiczny dla wojska
Wymiana podwodnych doświadczeń
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Galicyjskie przesilenie
Ukraiński kurs na Zachód
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Więcej celowników z PCO dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO