moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze częściej chodzą głosować

Gdy w 2014 roku Polacy wybierali samorządowców, do wyborów poszło dwie trzecie żołnierzy, tymczasem w całym kraju głosowała niespełna połowa Polaków. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że żołnierze znacznie częściej niż reszta społeczeństwa biorą udział w wyborach.


W czerwcu tego roku Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej opublikowało sprawozdanie z badań pt. „Świadomość historyczna oraz poczucie patriotyzmu wśród żołnierzy zawodowych”. Według raportu żołnierze „stosunkowo częściej niż ogół społeczeństwa uczestniczą w wyborach”. Bywa, że różnice w frekwencji „wojskowej” i ogólnopolskiej sięgają od 19 do 25 punktów procentowych.

Przykładem mogą być wybory samorządowe z 2014 roku. Wówczas głosować poszło 67 proc., czyli dwie trzecie żołnierzy. Tymczasem w całym kraju frekwencja wyniosła 47,5 proc. Gdy w 2011 roku posłów i senatorów wybierało 64 proc. żołnierzy, to w skali kraju głosować poszło tylko 48,9 proc. Polaków.

Także frekwencja dotycząca wyborów prezydenckich różni się znacznie w przypadku żołnierzy i reszty społeczeństwa. W 2010 roku głosowało trzy czwarte wojskowych, podczas gdy frekwencja w kraju wyniosła 54,9 proc.

Najmniejsze zainteresowanie wśród żołnierzy wzbudzają wybory do Parlamentu Europejskiego. Rok temu europosłów wybierało 49 proc. z nich, ale to i tak ponad dwa razy wyższy wynik niż frekwencja ogólnokrajowa, która wyniosła 23,8 proc.

Co sprawia, że armia chętniej niż reszta społeczeństwa chodzi do wyborów? – Żołnierze biorą udział w szkoleniu, które kształtuje postawy patriotyczne i obywatelskie. Znaczny odsetek wstępuje również do wojska, kierując się pobudkami patriotycznymi. Te czynniki mogą mieć wpływ na zaangażowanie obywatelskie żołnierzy – uważa dr Marcin Sińczuch z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, jeden z autorów badania.

Płk Krzysztof Danilewicz, zastępca szefa w Szefostwie Geografii Wojskowej, podkreśla, że żołnierze głosują z poczucia obowiązku patriotycznego, który jest jedną z podstaw służby wojskowej. – Można nawet powiedzieć, że głosowanie to dla nas zadanie „bojowe”, tyle że wykonywane w czasie pokoju –  dodaje płk Danilewicz. Oficer zwraca też uwagę, że słabnące zaufanie do polityków powoduje coraz niższą frekwencję wyborczą w kraju, ale nie dotyczy to żołnierzy, którzy chodzą głosować, kierując się poczuciem troski o państwo.

Częściej do wyborów chodzą żołnierze starsi i lepiej wykształceni. – Podobna prawidłowość występuje w całym społeczeństwie. W korpusie szeregowych zawodowych mamy stosunkowo większy odsetek osób z relatywnie niższym wykształceniem. Niższy jest też średni wiek. To może wyjaśnić niższą frekwencję wyborczą w tej grupie – dodaje dr Sińczuch. Wyjątkiem są ubiegłoroczne wybory samorządowe. Tu frekwencja wśród szeregowych zawodowych była nawet o kilka punktów procentowych wyższa niż w korpusie oficerów młodszych. Niewykluczone, że wynika to z faktu, że szeregowi częściej niż oficerowie służą w jednostkach znajdujących się w ich rodzinnych stronach.

Dr Sińczuch zauważa, że takie czynniki jak wiek i wykształcenie mają mniejsze znaczenie w przypadku wyborów prezydenckich. – Udział w nich deklarowało ponad 70 procent szeregowych zawodowych i około 80 procent żołnierzy z pozostałych korpusów – podkreśla ekspert. Zdaniem eksperta głosować częściej chodzą też żołnierze, którzy kiedyś należeli do organizacji młodzieżowych o profilu patriotycznym, proobronnym, sportowym (ZHP, ZHR, Strzelec, kluby sportowe, grupy rekonstrukcyjne itp.).

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz pierwszy przeprowadziło badania dotyczące udziału żołnierzy w wyborach. Będą one kontynuowane w kolejnych latach. Badanie przeprowadzono metodą ankiet wśród 609 żołnierzy, na reprezentatywnej próbie osób z losowo wybranych jednostek w kraju i instytucjach podległych MON.

REKLAMA

DK, JT

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1445626380
>Żołnierze częściej chodzą głosować< Głosują na tego kto im więcej obiecuje. To taka INTERESOWNA grupa społeczna.
57-AB-E1-18

Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Testament Polski Walczącej
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Z menażką na wakacje
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Most do współpracy
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Amerykanie odmładzają F-16
Ubiory ochronne z Maskpolu
Informacja Prasowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wyjątkowy CWIX
Ogromne zainteresowanie Soną
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaną kolejne strzelnice
Response to Emergency
Kim przekracza granice
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Fordy, a nie Nissany
Kajmany na gąsienicach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wyzwania polskiej prezydencji
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Współzawodnictwo rozwija
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Nowe karabinki dla specjalsów
Poprady dla zawiszaków
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Prezydent z wizytą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
16 sekund Liberatora
Groty z granatnikiem
Weterani w pasiece
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda jedzie do USA
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO