moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatkowe awanse dla podoficerów

Wojsko zwiększa liczbę awansów wśród podoficerów. Limit wzrośnie o ponad połowę! Dzięki temu szeregowi zawodowi po ukończonych kursach będą mogli objąć stanowiska w korpusie podoficerskim. Najwięcej, bo ponad 1000 mianowań, czeka kaprali i starszych kaprali. W sumie nominacje na wyższe stopnie otrzyma 11 listopada 1800 podoficerów z całej Polski.


Wojsko założyło, że limit awansów na 2015 rok wyniesie w sumie 3683. Taką decyzję Ministerstwo Obrony Narodowej wydało w maju. Wskazywała ona, że do wyższego stopnia awansować ma 650 szeregowych, około 2,7 tys. podoficerów i 253 oficerów. Awansów podoficerskich miało było najwięcej, mimo to gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, zwrócił się do ministra obrony o zwiększenie ich liczby.

– Jedną z przyczyn była chęć umożliwienia podoficerom rozwoju zawodowego oraz zwiększenie rotacji w korpusie. Zależało nam zwłaszcza na tym, by więcej żołnierzy awansowało w grupach podoficerów młodszych i podoficerów – tłumaczy st. chor. sztab. Krzysztof Gadowski, starszy podoficer Dowództwa Generalnego RSZ. Korpus podoficerów składa się z trzech grup: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy). St. chor. sztab. Gadowski podkreśla, że liczba mianowań była dotąd niska, zwłaszcza w tej pierwszej grupie, a to blokowało możliwość awansu szeregowym zawodowym – podoficerowie nie zwalniali dla nich miejsc. – Teraz 1000 podoficerów młodszych otrzyma wyższe stopnie i tym samym zrobią miejsce dla żołnierzy najmłodszego korpusu, czyli szeregowych – tłumaczy st. chor. sztab. Gadowski.

Resort przychylił się bowiem do wniosku generała i zwiększył liczbę awansów podoficerskich o ponad połowę, bo aż o 1800. Znowelizowana decyzja MON przewiduje, że w ramach dodatkowego limitu 1580 awansów przyzna dowódca generalny RSZ. Do stopnia starszego kaprala zostanie awansowanych 620 żołnierzy, do plutonowego – 450, do starszego sierżanta – 340, a do młodszego chorążego – 170.

Natomiast 220 awansów pozostanie w dyspozycji ministra obrony narodowej. Może on bowiem awansować tych żołnierzy, którzy – na przykład – dokonali czynów o charakterze bohaterskim.

Najlepsi z najlepszych

W jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu RSZ trwa typowanie podoficerów do mianowania na wyższy stopień wojskowy. Wybierają ich m.in. pomocnicy ds. podoficerów działający w tych jednostkach, a niekiedy także mężowie zaufania. – Główne kryteria awansu określa minister obrony narodowej. W pierwszej kolejności pod uwagę brani są więc żołnierze o najdłuższym stażu, doświadczeniu w misjach i wzorowej lub bardzo dobrej ocenie z opiniowania – tłumaczy st. chor. sztab. Jarosław Majka, pomocnik dowódcy ds. podoficerów 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów.

Jednak żołnierzy spełniających takie wymagania jest dużo. Dlatego wiele jednostek ma własne, dodatkowe warunki awansu. – To taki system punktowy, w którym bierzemy pod uwagę na przykład znajomość języków obcych, oceny z testów sprawności fizycznej, posiadanie klasy kwalifikacyjnej, dodatkowe wykształcenie i tytuły honorowe, takie jak „Podoficer Roku” – wylicza st. chor. sztab. Majka.

Prestiż i pieniądze

Uroczyste wręczenie aktów mianowań ma się odbyć 11 listopada. Poza prestiżem, mianowanie na wyższy stopień oznacza też podwyżkę uposażenia żołnierza. W przypadku awansu na starszego kaprala to 50 zł (wynagrodzenie zasadnicze to 2940 zł brutto), na sierżanta – 60 zł (3100 zł), a na starszego sierżanta – 70 zł (3170 zł). Otrzymując stopień młodszego chorążego, żołnierz otrzyma o 90 zł więcej (3260) zł. A od stycznia, w związku z zapowiedzianymi przez rząd podwyżkami dla mundurowych, wynagrodzenia dla wspomnianych podoficerów wzrosną odpowiednio do: 3070, 3260, 3340, 3440 złotych.

Coraz więcej mianowań

W ubiegłym roku awansów podoficerskich w ramach limitu było dużo mniej, bo zaledwie 1512. Ale ogólna liczba mianowań w tym korpusie wyniosła o wiele więcej – aż 5440. – Mianowania otrzymało bowiem także 3203 żołnierzy mających „nienadawane” stopnie wojskowe, a 725 awansów odbyło się poza limitem, w ramach rozwoju zawodowego żołnierzy – tłumaczy płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. Te pierwsze to z kolei „martwe stopnie”, które powstały w 2004 roku po wprowadzeniu tzw. ustawy pragmatycznej regulującej warunki pełnienia służby przez żołnierzy zawodowych. Zlikwidowany wtedy korpus chorążych włączono do korpusu podoficerskiego. Przepisy przejściowe utrzymały jednak zniesione stopnie wojskowe, w tym m.in. starszego plutonowego, sierżanta sztabowego oraz młodszego chorążego sztabowego. Żołnierze mieli je zachować do czasu awansu, a w razie jego braku – dożywotnio. Po 10 latach okazało się, że „martwe” stopnie nosi około 5 tys. podoficerów w służbie czynnej. W ubiegłym roku wojsko postanowiło więc ostatecznie zlikwidować problem stopni już formalnie niewystępujących w armii.

Obecny limit awansowy dotyczy żołnierzy, którzy bez zmiany swojego stanowiska mogą awansować do wyższego stopnia. Umożliwiła to nowelizacja tzw. ustawy pragmatycznej, która obowiązuje od stycznia 2014 roku. Zgodnie z jej zapisami stanowiska zajmowane przez podoficerów przypisane są do trzech stopni etatowych. W praktyce oznacza to, że na przykład kapral może awansować do stopnia starszego kaprala, a potem nawet plutonowego i mimo to wciąż służyć na dotychczasowym stanowisku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ktos
1457759820
Napiszcie artykuł ilu odeszło fachowców, żeby ktoś "na górze" zrozumial, że trzeba coś zrobić. Dlaczego nikt nic nie robił przez lata.
30-E8-D4-BF
~Ratmed
1451426760
Ocena z opiniowania zawsze 5,od dwóch lat 6,wykształcenie wyższe,stopień st.kpr. Pani kadrowa stwierdziła ze awansuje na plutonowego jak sobie zmienię jednostkę. Porażka.
EC-B3-24-7C
~Piotr
1446024480
Jestem podoficerem z średnią z wf i opiniowania od 15 lat 5.0 a mnie nie awansują bo na tym stanowisku nikt tego nie przewidział. Zostaje cywil.
99-9E-FA-6D
~uwaga
1445587080
ktoś chyba nie zna przepisów... żaden z podoficerów młodszych nie uwolni stanowiska dla szeregowego, gdyż m.in. podoficerowie młodsi mianowani są na starszego kaprala i plutonowego w ramach obecnie zajmowanego stanowiska służbowego...
74-54-06-46
~sensei
1445505660
Za dwa lata korpus szer zniknie 3/4 cywil a oni sobie robią podwyżki kpina Nasza armia sie uwstecznia nie rozwija, mówią i tłumaczą ze nie chcą zawyrzać sredniej wieku szeregowch, a w korpusie pod.. i ofic... same dziadki jakieś jaja sobie robią połowa już teraz to 40stka to co bedzie za 10 lat smiech Pozdrawiam
8D-ED-A1-35

Zielonka dla Patriotów
 
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Amerykańska przyszłość WZL
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Desant z transportowca-giganta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Preselekcja u komandosów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Wielofunkcyjny scyzoryk
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Warszawa walczy, wracamy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przez krew zdobyty Śląsk
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Spełniliśmy swój obowiązek
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rivalry on Closed Sea
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Sprawdzają Brutusa
Najpierw „Sonda”, później promocja
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Od sojusznika do kata
Wojna wywiadów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wozy amunicyjne do Raków
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO