moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie stawki wynagrodzeń dla żołnierzy?

Od 1 stycznia każdy żołnierz zawodowy dostanie podwyżkę w wysokości od 100 do 210 złotych brutto. Najwięcej pieniędzy trafi do kieszeni tych, którzy mają stopnie wojskowe od starszego chorążego sztabowego wzwyż. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji międzyresortowych.MON przygotował projekt rozporządzenia dotyczący stawek wynagrodzeń. Propozycja resortu zakłada, że wygrodzenie zasadnicze (tzw. podstawa, bez dodatków) dla żołnierzy od stopnia szeregowego do starszego chorążego wzrośnie o kwotę od 100 do 200 zł brutto. Na przykład szeregowy dostanie o 100 zł brutto więcej (wynagrodzenie zasadnicze po zmianie – 2600 zł), sierżant o 160 zł brutto (3260 zł), a wynagrodzenie chorążego wzrośnie o 190 zł brutto (3550 zł).

Na większą pensję mogą liczyć żołnierze służący w stopniach od starszego chorążego sztabowego do generała. Tu podwyżka będzie jednakowa dla wszystkich i wyniesie 210 zł brutto. Wynagrodzenie porucznika wyniesie 4060 zł, majora 4730 zł, a pułkownika 6560 zł (w najniższych grupach).

Kompromis został osiągnięty

Propozycje resortu nie do końca zadowalają organizacje przedstawicielskie żołnierzy. – Optowaliśmy za podwyżkami po około 4 proc. dla każdego żołnierza. Chodziło nam o przesunięcie na wynagrodzenia tych pieniędzy, które dziś są przeznaczane na wypłaty dodatków za długoletnią służbę. Ze względów finansowych nasz pomysł nie zyskał jednak akceptacji. Ostatecznie procentowe propozycje resortu są na pewno lepszym rozwiązaniem, niż to sprzed trzech lat, gdy wszyscy żołnierze otrzymali równo po 300 złotych – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego.

Resort obrony przekonuje jednak, że taki podział pieniędzy sprawi, że prestiż niektórych stanowisk będzie większy. Chodzi tu szczególnie o korpus podoficerski, gdzie teraz dysproporcje finansowe między stopniami są niewielkie, bo wynoszą zaledwie od 20 do 50 zł. Dlatego, mimo otrzymania awansu, brak motywacji finansowej zniechęca żołnierzy do obejmowania wyższych i bardziej odpowiedzialnych stanowisk.

– To sygnał dla podoficerów, że warto inwestować w rozwój i podnosić kwalifikacje, bo awans im się opłaci. Po części więc zadowalają nas propozycje resortu, które zwiększają różnice do poziomu od 60 do 130 zł – tłumaczy st. chor. sztab. Piotr Maciejewski, zastępca przewodniczącego Kolegium Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych oraz dziekan korpusu podoficerów wojsk lądowych.

Motywacja finansowa

Choć podwyżka dotyczy wyłącznie wynagrodzenia zasadniczego żołnierzy, to w praktyce będzie miała też wpływ na zwiększenie innych, wypłacanych przez wojsko należności, uzależnionych od wysokości „podstawy”. Chodzi tu na przykład o dodatek za długoletnią służbę, zapomogi i nagrody uznaniowe oraz wypłacaną żołnierzom raz w roku gratyfikację urlopową.

Wyższe wynagrodzenia będą wypłacane od stycznia 2016 roku. MON liczy, że uatrakcyjnią służbę, zwiększą motywację finansową, a także zachęcą żołnierzy do dłuższego pozostawania w mundurze.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~gimbuz
1450090860
Szeregowi a po co na co jak zwykle dymaja nas tym chcą nas zachęcić do czego szkolen i wogule jak nawet nie ma dla nas etatu na podoficera bo siedzą dziatki w sztabach i blokuja etety Smiech mnie targa jak czytam te wasze komy 30 tysięcy szeregowych a reszta to kadra za biurkiem czyli 70 tysięcy nierobuw i im dać wiecej
DD-13-7C-E9
~apollo
1447698900
Dla podoficera 160 zł podzielić przez osiem ostatnich lat bez podwyżki to.... rewelacja. Moja rodzina już szaleje.... dziękuje w imieniu wszystkich podoficerów . Dy.....ą NAS na każdym kroku nie tylko mundurowych !!!!!!!!!!!!!
1A-F6-78-AE
~ JA1
1447621440
piszecie że rolnik może za 80 zł że dla kasy ludzie do wojska idą A ILU Z WAS ZOSTANIE W KRAJU JEŻELI BEDZIE TRZEBA WALCZYC W POLSCE Z TYM CO DZIEJE SIE WE FRANCJI
D5-DC-E3-94
~1 ja
1447621260
mam pytanie do piszących komentarze szczególnie do " katol-inkwizytor" spróbuj przez 12 lat jeździć na poligony na misje albo chociaż poćwicz z żołnierzami w polu przez kilka dni sam się przekonasz że za to co robią należy im się godne wynagrodzenie i nie piszcie że tylko dla kasy bo to nieprawda Na koniec jeszcze jedno pytanie
D5-DC-E3-94
~pipol
1445701680
Tak jak zawsze brakuje najniższych stopniem w WP a panstwo najwiecej daje tym co ich jest ză dużo ,najlepiej dac kolegom i bedzie cicho ,bo przeciez szeregowy i tamk mă ză duzo.Komuna i korupcja to jest nasza ARMIA
7A-86-34-A6
~Rezerwista
1445584500
Nie marudzić panowie. My mamy obowiązki bez wynagrodzenia i też naginaliśmy w kamaszach. Wy macie wcześniejsze emerytury i fory w przypadku zatrudnienia w cywilu.
92-3D-0B-0D
~Chmielu
1445445180
Dziękuje naszemu ukochanemu rządowi, teraz to już nie będę wiedział co robić z pieniędzmi, mega podwyżka
90-52-E4-E5
~nick
1445433420
Te podwyzki sa zalosne i oczywiscie ci co sa przy korycie i wyzej dostaja najwiecej bo nie maja a powinno byc odwrotnie
0D-F9-3F-B8
~Katol - Inkwizytor
1445416620
A ile chcecie za trzymanie rury co sam sama prowadza cel ? Znajomy rolnik woziłby 80 złoty od śmigłowca + paliwo na dojazd. Co Wam tak nie pasuje ? Wiecie, ilu ludzi się szuka do zbierania marchwi ? Coś za mało, cos skrzypi, coś nie pasuje ... . Idę , kadry , wypowiedzenie i za miesiąc szukam szczęścia i dobrobytu w cywilu. Szeregowym - sfrustrowanym - proponuję by od razu składali papiery na kierowników w cywilu. Będzie szybciej i na start więcej kasy. Wykaz: kierownik łopaty, kierownik siekiery, kierownik betoniarki. Powodzenia chłopcy .
FF-6C-B3-6A
~bryl
1445416320
Czy ta podwyżka dotyczy też podchorązych?
CC-6B-B5-7F
~bosman
1445404500
HUURA juz wiemy komu ..podziekujemy w nadchodzacych wyborach
D5-99-A2-7F
~bob
1445326620
Dziadowskie państwo to i dziadowskie podwyżki. Waloryzacja rent i emerytur była większa przez ostatnie parę lat niż ta podwyżka. Śmiechu warte
CD-B5-8F-0C
~TukanPan
1445324340
Sto złotych-śmiech na sal. A rządzący dają sobie nagrody po kilkadziesiąt tysięcy jednorazowo. Ośmieszyli się tą decyzja. Ot taka kampania wyborcza pełowców.
AC-58-1A-C2

Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
 
Z menażką na wakacje
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ubiory ochronne z Maskpolu
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Wyzwania polskiej prezydencji
Weterani w pasiece
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Response to Emergency
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Most do współpracy
Współzawodnictwo rozwija
Fordy, a nie Nissany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent z wizytą w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Groty z granatnikiem
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Ogromne zainteresowanie Soną
Testament Polski Walczącej
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Informacja Prasowa
Kim przekracza granice
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Powstaną kolejne strzelnice
Szef MON w Żelaznej Dywizji
F-16 kończą misję w Estonii
„Defender” – pracowity poligon saperów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Prezydent Duda jedzie do USA
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowe karabinki dla specjalsów
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Wyjątkowy CWIX
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 sekund Liberatora
Kajmany na gąsienicach
Poprady dla zawiszaków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Online z mistrzami sportu
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO