moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 6 Ośrodka Radioelektronicznego

Komandor Artur Czajkowski został nowym dowódcą 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego im. Admirała Arendta Dickmana w Gdyni. Ceremonia przekazania dowodzenia odbyła się dzisiaj, 15 października, na uroczystej zbiórce. W uroczystości uczestniczyli m.in. inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Michał Sikora oraz szef Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej płk. Andrzej Różyński.

Obowiązki nowemu dowódcy przekazał dotychczasowy dowódca Ośrodka kmdr Mirosław Jurkowlaniec, który rozpoczął podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem wojskowym głównym punktem uroczystości było przejęcie sztandaru jednostki przez obejmującego dowództwo Ośrodkiem i złożenie meldunków gen. dyw. Michałowi Sikorze o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego.

Generał, przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy, podkreślił, że jest doświadczonym oficerem, dobrze przygotowanym do pełnienia tej funkcji. Nadmienił, że kmdr Artur Czajkowski przeszedł przez różne stanowiska w rozpoznaniu. Jak sam komandor Czajkowski wspomniał, właśnie w Ośrodku 18 lat temu rozpoczynał swoją służbę wojskową i dzisiaj wraca jako dowódca. Zapewnił zebranych na uroczystości, że dołoży wszelkich starań, aby utrzymać jego dotychczasowe wysokie notowania i pomnażać dorobek poprzedników. W sali tradycji odbyło się podpisanie protokołu. Tam też nowy dowódca otrzymał z rąk generała Sikory akt mianowania na stopień komandora. Następnie były gratulacje dla nowego oraz podziękowania dla żegnającego się z jednostką kmdr. Jurkowlańca.

REKLAMA

Współczesne pole walki na lądzie, morzu i w powietrzu wymaga rozpoznania sił i środków potencjalnego przeciwnika. Posiadanie zaś i umiejętne wykorzystanie informacji jest podstawą sukcesów w zakresie przedsięwzięć politycznych i militarnych. W nowoczesnej wojnie dobre rozpoznanie gwarantuje lepsze rozlokowanie własnych sił, poznanie silnych i słabych stron przeciwnika oraz skuteczne przeciwdziałanie i neutralizację jego poczynań. Do tego celu wykorzystywane są fale radiowe. Za ich pośrednictwem działają systemy łączności, obserwacji, kierowania uzbrojeniem i dowodzenia oraz określania pozycji. Aby stać się posiadaczem zawartych w otaczającej nas przestrzeni informacji i wiadomości należy dysponować wyspecjalizowanymi środkami przeznaczonymi do przechwytywania i analizy sygnałów elektronicznych.

6 Oliwski Ośrodek Radioelektroniczny powstał 1 czerwca 1961 r. Jest jednostką odpowiedzialną za prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego w strefie odpowiedzialności Marynarki Wojennej. Wśród licznych osiągnięć i wyróżnień 6ORel wspomnieć należy uzyskanie tytułu „Przodującego Oddziału Brzegowego MW” oraz „Znaku Honorowego Sił Zbrojnych RP”. 6 ORel otrzymał również flagę narodową od Prezydenta RP.

Kmdr por. Artur Czajkowski pochodzi z Gdyni. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku podejmując naukę w Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po promocji został skierowany do 6. ORel, aby 17 października 1997 roku objąć stanowisko – dowódcy grupy na ORP „Nawigator” w grupie Okrętów Rozpoznawczych. W 2000 roku ukończył kurs oficerów pokładowych w Bazie Marynarki Wojennej San Diego w USA. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych został wyznaczony na stanowisko dowódcy działu nawigacyjnego na ORP „Nawigator”. Przechodząc przez różne szczeble dowodzenia w 2003 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP „Nawigator”. W latach 2004-2007 pełnił służbę jako młodszy specjalista w Dowództwie Komponentu Sił Morskich Północ (MCC HQRTH) NORTWOOD w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Gdyni w dniu 01 sierpnia 2007 roku objął dowodzenie ORP „Hydrograf”. Od trzech lat dowodził grupą Okrętów Rozpoznawczych. Należy podkreślić, że pod jego dowództwem gOR został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący Pododdział Wojska Polskiego”.
Komandor por. Artur Czajkowski jest żonaty i ma dwie córki w wieku szkolnym. Interesuje się żeglarstwem i jest zapalonym myśliwym.

Tekst: Marian Kluczyński

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


16 Dywizja najlepsza!
 
Groty dla podchorążych WAT-u
A więc wojna...
Komisje sejmowe o umowie z USA
Defilada na święto dywizji
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Aviation Detachment” w Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Promocja oficerska w AWL
Ukraiński kurs na Zachód
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kraken dla Kormoranów
Ochotnik do Auschwitz
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Kraby kontra okręt
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Polsko-amerykańska współpraca
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Zostań studentem ASzWoj
Defendery 2020: RobUV
Nadchodzi Armia Fight Night!
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Październik pod znakiem Tallboya
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Defender 2020: Symulator Pioruna
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Zamek na poligonie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Kaper” przeciw terrorystom
Szybciej do wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ryzykowne remedium
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Bohaterska obrona wzgórza 385
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Szybsza droga do armii zawodowej
Dekady za wcześnie
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ku czci roku 1918 i 1920
Kabina do zadań specjalnych
Następca Honkera na MSPO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Trenują, aby szkolić innych
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO