moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 6 Ośrodka Radioelektronicznego

Komandor Artur Czajkowski został nowym dowódcą 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego im. Admirała Arendta Dickmana w Gdyni. Ceremonia przekazania dowodzenia odbyła się dzisiaj, 15 października, na uroczystej zbiórce. W uroczystości uczestniczyli m.in. inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Michał Sikora oraz szef Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej płk. Andrzej Różyński.

Obowiązki nowemu dowódcy przekazał dotychczasowy dowódca Ośrodka kmdr Mirosław Jurkowlaniec, który rozpoczął podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem wojskowym głównym punktem uroczystości było przejęcie sztandaru jednostki przez obejmującego dowództwo Ośrodkiem i złożenie meldunków gen. dyw. Michałowi Sikorze o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego.

Generał, przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy, podkreślił, że jest doświadczonym oficerem, dobrze przygotowanym do pełnienia tej funkcji. Nadmienił, że kmdr Artur Czajkowski przeszedł przez różne stanowiska w rozpoznaniu. Jak sam komandor Czajkowski wspomniał, właśnie w Ośrodku 18 lat temu rozpoczynał swoją służbę wojskową i dzisiaj wraca jako dowódca. Zapewnił zebranych na uroczystości, że dołoży wszelkich starań, aby utrzymać jego dotychczasowe wysokie notowania i pomnażać dorobek poprzedników. W sali tradycji odbyło się podpisanie protokołu. Tam też nowy dowódca otrzymał z rąk generała Sikory akt mianowania na stopień komandora. Następnie były gratulacje dla nowego oraz podziękowania dla żegnającego się z jednostką kmdr. Jurkowlańca.

Współczesne pole walki na lądzie, morzu i w powietrzu wymaga rozpoznania sił i środków potencjalnego przeciwnika. Posiadanie zaś i umiejętne wykorzystanie informacji jest podstawą sukcesów w zakresie przedsięwzięć politycznych i militarnych. W nowoczesnej wojnie dobre rozpoznanie gwarantuje lepsze rozlokowanie własnych sił, poznanie silnych i słabych stron przeciwnika oraz skuteczne przeciwdziałanie i neutralizację jego poczynań. Do tego celu wykorzystywane są fale radiowe. Za ich pośrednictwem działają systemy łączności, obserwacji, kierowania uzbrojeniem i dowodzenia oraz określania pozycji. Aby stać się posiadaczem zawartych w otaczającej nas przestrzeni informacji i wiadomości należy dysponować wyspecjalizowanymi środkami przeznaczonymi do przechwytywania i analizy sygnałów elektronicznych.

6 Oliwski Ośrodek Radioelektroniczny powstał 1 czerwca 1961 r. Jest jednostką odpowiedzialną za prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego w strefie odpowiedzialności Marynarki Wojennej. Wśród licznych osiągnięć i wyróżnień 6ORel wspomnieć należy uzyskanie tytułu „Przodującego Oddziału Brzegowego MW” oraz „Znaku Honorowego Sił Zbrojnych RP”. 6 ORel otrzymał również flagę narodową od Prezydenta RP.

Kmdr por. Artur Czajkowski pochodzi z Gdyni. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku podejmując naukę w Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po promocji został skierowany do 6. ORel, aby 17 października 1997 roku objąć stanowisko – dowódcy grupy na ORP „Nawigator” w grupie Okrętów Rozpoznawczych. W 2000 roku ukończył kurs oficerów pokładowych w Bazie Marynarki Wojennej San Diego w USA. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych został wyznaczony na stanowisko dowódcy działu nawigacyjnego na ORP „Nawigator”. Przechodząc przez różne szczeble dowodzenia w 2003 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP „Nawigator”. W latach 2004-2007 pełnił służbę jako młodszy specjalista w Dowództwie Komponentu Sił Morskich Północ (MCC HQRTH) NORTWOOD w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Gdyni w dniu 01 sierpnia 2007 roku objął dowodzenie ORP „Hydrograf”. Od trzech lat dowodził grupą Okrętów Rozpoznawczych. Należy podkreślić, że pod jego dowództwem gOR został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący Pododdział Wojska Polskiego”.
Komandor por. Artur Czajkowski jest żonaty i ma dwie córki w wieku szkolnym. Interesuje się żeglarstwem i jest zapalonym myśliwym.

Tekst: Marian Kluczyński

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Polsko-łotewska „Zima”
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Beagle dla żołnierzy?
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Ostatni samochód Marszałka
Powstanie bez sukcesu
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Podoficer po nowemu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Defense Without Politics
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iran uderza w USA
We Are All Darfur
Mobilne moździerze dla armii
Network Intelligence
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Strykery znów na Mazurach
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Stepping out of the Shadow
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
They Train Together, They Fight Together
Misja wojownika
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
To nie mogło się udać, ale…
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Arsenał Iranu
Wojsko wzywa na kwalifikację
Weterani trenują MMA
Kajak idealny dla komandosa
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Terytorialsi za oceanem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Projekt MON dla szkół
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Bohaterskie Orlęta
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Dragoni na poligonie
Misje na dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO