moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi będą ćwiczyć w świecie wirtualnym

Uwolnienie zakładników przetrzymywanych w opuszczonym budynku, niebezpieczna operacja w sercu wielkiego miasta albo ciężka akcja w dowolnym miejscu wielkiej pustyni – tego typu operacje przyszli żołnierze zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów będą mogli trenować w wirtualnym świecie. Umożliwi im to system VIRTSIM, który powstaje w jednostce w Lublińcu.


– System wizualizuje dowolne pole walki. Wystarczy, że żołnierz założy specjalne gogle oraz podepnie się do czujników, a w tym samym momencie znajdzie się w środku miasta albo na pustyni. Klimatyzatory, systemy nagrzewania i wentylacji będą mogły symulować warunki środowiskowe – wyjaśnia płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. – Wielką zaletą systemu jest to, że będziemy mogli łączyć się poprzez sieci teleinformatyczne z innymi podobnymi ośrodkami, które właśnie powstają między innymi na terenie USA, i wspólnie trenować różnego typu sytuacje taktyczne – dodaje.

Realistyczny e-świat do prowadzenia e-operacji

Żołnierz, który szkoli się w systemie VIRTSIM, porusza się w wirtualnym świecie na zasadach nieco podobnych do tych, jakie pokazano w słynnym filmie Jamesa Cammerona „Avatar”. Postacie z filmu fizycznie znajdowały się w jednym miejscu, a ich awatary, którymi sterowali i odczuwali, w tym samym czasie były w zupełnie innym, odległym terenie. Różnica polega na tym, że w filmie ludzie zdalnie wchodzili w awatary będące specjalnie wyhodowanymi ciałami, a w systemie   VIRTSIM zachowania żołnierzy odzwierciedlają ich wirtualne odpowiedniki. Fizycznie będą się znajdowali w bezpiecznym pomieszczeniu, w którym będą maszerowali, posługiwali się bronią, celowali do przeciwnika itd. Natomiast w wirtualnym świecie będą się w tym czasie znajdowali na przykład w budynku ambasady i przeprowadzali operację uwalniania zakładników.

 VIRTSIM działa na zasadzie oszukiwania zmysłów ćwiczących żołnierzy. Jeśli będą odbywać w świecie wirtualnym wielokilometrowy patrol, to w rzeczywistości będą się poruszać ciągle skręcając, bo przecież ów „marsz” muszą zmieścić w budynku o ograniczonych wymiarach – wyjaśnia dowódca komandosów.

Pomieszczenie do ćwiczeń będzie wypełnione systemami teleinformatycznymi i czujnikami, które odzwierciedlą rzeczywistość w jej wirtualnej wersji. Pułkownik Kukuła wraca do przykładu uwalniania zakładników przetrzymywanych w ambasadzie: – Najpierw na podstawie zdjęć bardzo dokładnie rysujemy obiekt, potem „wkładamy” projekt do systemu, a żołnierze „na sucho” trenują operację. Dzięki temu, kiedy wejdą do ambasady w świecie rzeczywistym, będzie im zdecydowanie łatwiej odnaleźć się w budynku, ponieważ poznali go wcześniej. Ponadto będą przygotowani na dziesiątki scenariuszy, które mogą mieć miejsce podczas ich działania.

Komandosi podkreślają, że VIRTSIM będzie mógł przenieść żołnierza w każde wskazane miejsce. Można będzie przećwiczyć działanie na pustyniach, w górach, w gęstym lesie czy w samym centrum wielkiego miasta. – Żołnierze stają się częścią niezwykle realnej gry komputerowej z bardzo wysokiej jakości grafiką i doskonałym dźwiękiem. Miałem okazję sprawdzić ten system i wiem, że w niebywały sposób oszukuje nasze zmysły i emocje. Jest świetnym trenażerem dla małych jednostek taktycznych takich jak sekcje działań specjalnych – opisuje płk Kukuła.

Każdy ruch ćwiczącego żołnierza będzie rejestrowany, tak by można było później odtworzyć i skorygować popełnione przez niego błędy. Twórcy systemu przewidują, że w jednym czasie będzie mogło się szkolić maksymalnie 12 żołnierzy.

Doświadczenia z misji przeniosą do świata wirtualnego

Komandosi zwracają uwagę na to, że wkrótce szeregi wojsk specjalnych zaczną opuszczać żołnierze, którzy brali udział w misjach w Iraku i Afganistanie. A to jedni z najbardziej doświadczonych wojskowych w naszej armii. Dzięki systemowi
  VIRTSIM będzie można ich doświadczenia i wiedzę przenieść w świat wirtualny i szkolić na ich podstawie przyszłych operatorów zespołów bojowych. To pomoże wykorzystać i utrwalić doświadczenia zdobyte podczas misji.

System VIRTSIM nie stanie się podstawowym systemem szkoleniowym specjalsów, ale zdaniem komandosów uzupełni całą gamę narzędzi wykorzystywanych do ich treningu. – To kolejny krok, który przybliży nas do ideału szkoleniowego. Dążymy do lepszego zarządzania czasem a także kosztami, które wcale nie są niskie. Jednak najważniejsze jest to, że dysponować będziemy narzędziami umożliwiającymi wykreowanie każdej sytuacji, jaka może spotkać żołnierza w walce – wyjaśnia płk Kukuła.

VIRTSIM zostanie uruchomiony prawdopodobnie za trzy lata. Obiekt do ćwiczeń będzie pierwszym tego typu, jaki powstanie w Europie. Dowódca JWK podkreśla, że pomysł zbudowania systemu  powstał kilka lat temu, w nieistniejącym już Dowództwie Wojsk Specjalnych.

Planowana nowość ćwiczebna będzie uzupełnieniem wideostrzelnicy, która od 2013 roku działa w lublinieckiej jednostce. W ten sposób powstaje kompleksowy system szkolenia operatorów, złożony z poligonów, ośrodków szkolenia, ale również różnego typu obiektów, jak wideostrzelnica czy właśnie VIRTSIM. Komandosi udostępniają je do ćwiczeń także innym jednostkom wojskowym, pododdziałom antyterrorystycznym policji i partnerom zagranicznym.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~zdziwiony
1447831380
Pani Ewa pisze, że będzie to rozwiązanie obecnie (chyba że się mylę) oferowane przez firmę zza wielkiej wody, tzn. że już wiadomo kto dostarczy rozwiązanie?
F4-B6-6D-DC
~Katol
1444483200
Ci ćwiczą bo Grom tylko w reklamach tyra - próchnika. Zdecydowanie nie podoba mi się używanie symboli narodowych w akcjach komercyjnych nawet gdy część pieniędzy idzie na szczytny cel. Ciekawa za ile porobili by koziołki na festynie .. . Biznes to głównie banda prostaków bez skrupułów , po co mają się podcierać wielka tradycją ?
FF-6C-B3-6A

Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
They Train Together, They Fight Together
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Podziemna potęga
Nauka zimowego pływania
Krwawe walki o Monte Cassino
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Własne interesy Europy
Chciałem walczyć z Niemcami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nowy wiceminister w MON
Stulatka hydrografia
For the Right Cause
Double Eagle po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Symulatory strzelań Rosomaków
Żyj zdrowiej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szturmani na Lipie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
O Patriotach na WAT
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Defense Without Politics
Obradowała Rada Gabinetowa
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Czerwoni w odwrocie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Darłowo czeka na śmigłowce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rywalizacja strzelców wyborowych
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał Iranu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ważka bliżej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO