moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szer. Tomasz Polewka złotym medalistą igrzysk

Piąty dzień olimpiady w Korei Płd. i kolejne medale zdobyte przez reprezentantów Wojska Polskiego! Złoty medal wywalczył pływak szer. Tomasz Polewka, który nie miał sobie równych w finale wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. Pozostałe trzy krążki zdobyli lekkoatleci. W finale biegu na 110 m przez płotki drugie miejsce zajął mar. Artur Noga, a trzecie st. szer. Dominik Bochenek. Brązowy medal wywalczył jeszcze st. szer. Adrian Świderski w trójskoku.

Najlepsi pływacy w finale wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. W środku szer. Tomasz Polewka.

Debiutujący w reprezentacji Wojska Polskiego szer. Tomasz Polewka wywalczył złoty medal w finałowym wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. Pływak z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfował z czasem 54,82 s. Drugie miejsce zajął Aleksandr Tarabrin z Kazachstanu, który przegrał z Polakiem o 0,83 s. Brąz wywalczył Brazylijczyk Guilherme Augusto Guido. Nasz pływak prowadził już na półmetku. Nad Kazachem miał wprawdzie 0,07 s przewagi, ale w drugiej części rywalizacji nie pozwolił konkurentom odrobić strat.

Major Sylwester Ostrowski, kapitan pływackiej reprezentacji Wojska Polskiego, kilka dni przed rozpoczęciem rywalizacji na pływalni w Gimcheon mówił, że Tomasza Polewkę stać na złoty medal w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. – To jego koronny dystans. Na 50 m jest rekordzistą Polski. Jako pierwszy Polak złamał barierę 25 s, uzyskując czas 24,80 s – mówił major. Tymczasem zawodnik z wrocławskiego WZS już na dwukrotnie dłuższym dystansie pokazał swoją klasę. Natomiast jego koleżanka szer. Anna Dowgiert rywalizację na igrzyskach rozpoczęła od szóstego miejsca w finale wyścigu na 50 m stylem dowolnym. – Jej koronnym dystansem jest również 50 m stylem grzbietowym. Jest aktualną mistrzynią i rekordzistką Polski na tym dystansie. Może powalczy i tutaj o złoto – mówił major.

REKLAMA

Lekkoatleci kontynuują dobrą passę

O medale postarali się w środę także mar. Artur Noga, st. szer. Dominik Bochenek i st. szer. Adrian Świderski. Dwaj pierwsi rywalizowali w jednym finale – biegu na 110 m przez płotki. Bochenek przed czterema laty zdobył złoto na wojskowych igrzyskach w Rio de Janeiro. Tym razem skopiował wyczyn st. szer. Mariusza Kubaszewskiego, który w Brazylii był trzeci. Z kolei debiutujący w wojskowej imprezie Noga na stadionie w Mungyeong finiszował na drugiej pozycji. Aktualny mistrz Polski uzyskał czas 13,79 s. Kolegę z reprezentacji wyprzedził o 0,05 s, a przegrał różnicą 0,36 s z Rosjaninem Siergiejem Szubenkowem. Obaj niejednokrotnie spotykali się w finałach wielkich imprez, m.in. przed trzema laty Noga przegrał z Szubenkowem na mistrzostwach Europy. Rosjanin zdobył wtedy złoty medal, a Polak brązowy.

St. szer. Adrian Świderski wywalczył brązowy medal w trójskoku.

W trójskoku na podium stanęło dwóch Rosjan i nasz reprezentant – st. szer. Adrian Świderski. Polakowi zabrakło dwóch centymetrów do srebrnego medalu. Triumfował z wynikiem 17 m 1 cm Dmitrij Sorokin. Aleksiej Fiodorow skoczył na odległość 16,56 m, a o 1 cm bliżej reprezentant Polski. Fiodorow najlepszy skok w konkursie oddał w pierwszej serii i prowadził po pierwszej kolejce. Świderski był drugi z wynikiem 16,38 m. W drugiej kolejce na prowadzenie wyszedł Sorokin po skoku na 16,88 m. Drugi, mierzony skok miał w piątej serii, w której to jako jedyny ze startujących trójskoczków przekroczył 17 m. Świderski w trzeciej serii uzyskał 16,44 m, a w czwartej – 16,55 m.

Lekkoatleci wywalczyli sześć z piętnastu medali zdobytych przez Polaków na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej. Z pewnością nie jest to koniec naszych zdobyczy. W czwartek ostatni dzień lekkoatletycznych zmagań. Walczyć będą m.in. mistrzowie świata st. kpr. Piotr Małachowski i st. szer. Paweł Wojciechowski.

Finał biegu na 110 m przez płotki.

O krok od medalu

Piątego dnia igrzysk na miejscach tuż za podium znaleźli się: biegacz na orientację st. sierż. Wojciech Kowalski (był czwarty w biegu na średnim dystansie), żeglarki – st. mar. Katarzyna Tylińska i ppor. Aleksandra Szczęsna oraz strzelcy szer. Klaudia Breś i bosm. Piotr Daniluk. St. sierż. Kowalskiemu (z wrocławskiego WZS) do medalu zabrakło 11 s. Żeglarki przegrały brąz z Brazylijkami różnicą 3 punktów. Natomiast naszym reprezentantom specjalizującym się w strzelaniach z pistoletu zabrakło do miejsca na podium jednego punktu.

Polska na ósmym miejscu

Po pięciu dniach rywalizacji o medale reprezentacja Wojska Polskiego wywalczyła 15 krążków: dwa złote, cztery srebrne i dziewięć brązowych. Na najwyższym stopniu podium, oprócz szer. Tomasza Polewki, stanęła szablistka kpr. Aleksandra Socha. Srebrne medale zdobyli: mar. Artur Noga, szablistka st. szer. Bogna Jóźwiak, judoczka st. mar. Daria Pogorzelec i kobieca drużyna w judo. Natomiast brązowe krążki mają już: lekkoatleci – st. szer. Dominik Bochenek (110 m przez płotki), st. szer. Adrian Świderski (trójskok), st. szer. Marika Popowicz-Drapała (100 m), mar. Angelika Cichocka (800 m) i szer. Marcin Lewandowski (800 m); szermierze – st. szer. Sylwia Gruchała (floret) i szer. Ewa Nelip (szpada) oraz judoczki – mar. Karolina Tałach i szer. Arleta Podolak.

Na razie w klasyfikacji medalowej prowadzi Rosja (35 złotych, 18 srebrnych, 18 brązowych) przed Chinami (14 – 10 – 20), Brazylią (13 – 11 – 7), Koreą Południową (5 – 7 – 7), Niemcami (4 – 2 – 7), Bahrajnem (4 – 0 – 24), Ukrainą (2 – 6 – 4) i Polską (2 – 4 – 9). Medale zdobyli przedstawiciele 46 państw.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
 
Białe noce podhalańczyków
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Na misjach święta inne niż zwykle
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Święto żołnierzy służących na misjach
Nowy wiceminister w MON
Online z mistrzami sportu
„Ratownik” od nowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sukcesy sportowców w mundurach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Ćwiczenia z torpedą
Pracowity tydzień flotylli
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Agent w generalskich szlifach
Specjalsi świętują
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Army of Medics
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prawdziwi wojownicy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Co z tegorocznym MSPO?
Widzieć i nie być widzianym
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Na zakupy do sklepu AMW
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Amerykanie odmładzają F-16
NATO walczy z koronawirusem
MON nie wycofuje się z MSPO
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicza Sona
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Koniec kijowskiego snu
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wojsko przeciw wirusowi
Obradowała Rada Gabinetowa
„Harpun” do walki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Spartan” znów na Mazurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO