moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chińskie okręty w Gdyni

Chiński niszczyciel rakietowy CNS „Jinan”, fregata CNS „Yiyang” i jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu” wpłynęły dzisiaj do portu w Gdyni. Wizyta chińskich marynarzy przypada w 66. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. W sobotę na pokład okrętów będą mogli wejść zwiedzający.

– To pierwsza w historii i jednocześnie bardzo ważna wizyta, bo od czterech lat między naszymi państwami obowiązuje umowa o partnerstwie strategicznym – mówi kmdr Janusz Walczak z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. – Były już spotkania dyplomatyczne oraz handlowe, teraz czas na te dotyczące bezpieczeństwa.

REKLAMA

Do portu wpłynęły: niszczyciel rakietowy CNS „Jinan”, fregata CNS „Yiyang”, a także jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu”. Wszystkie trzy należą do 152 Okrętowej Grupy Zadaniowej, która niedawno zakończyła misję antypiracką w Zatoce Adeńskiej. – Chińskie jednostki spędziły tam pięć miesięcy, wspierając operacje krajów Unii Europejskiej – dodaje kmdr Walczak.

Na wysokości Półwyspu Helskiego gości przywitała korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, która na chwilę przerwała udział w ćwiczeniach „Ostrobok”. Na pokładach okrętów chińskich znajduje się ponad 813 oficerów, podoficerów, marynarzy, lotników oraz członków obsługi dwóch śmigłowców. Do tej pory zespół odwiedził porty w Sudanie, Egipcie, Danii, Finlandii i Szwecji. – Wizyta w Polsce i innych krajach ma wzmocnić przyjacielskie relacje – mówił w ubiegłym tygodniu Li Xin, naczelnik wydziału politycznego i biura prasowego ambasady chińskiej w Polsce.

Komandor Janusz Walczak zwraca uwagę, że obecność chińskich okrętów to okazja, by zobaczyć tamtejsze nowości technologiczne. – W Chinach trwa modernizacja marynarki wojennej, więc jednostki są naprawdę nowoczesne. Polscy marynarze na pewno z zainteresowaniem będą je oglądać – podkreśla komandor.

W piątek z chińskimi marynarzami spotka się wicepremier minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Goście zwiedzą też Trójmiasto, a także rozegrają z Polakami dwa mecze piłki nożnej. A jeśli pogoda dopisze, odbędą się wyścigi łodzi wiosłowych. – Chińczycy mają długą tradycję w tej dyscyplinie, więc będzie ciężko ich pokonać – zauważa kmdr Walczak.

W sobotę chińskie okręty zostaną otwarte dla zwiedzających. Niszczyciel rakietowy „Jinan” będzie można obejrzeć w godzinach 8.30 – 16.30, natomiast pozostałe jednostki między 8.30 a 18.00.

Wizyta okrętów przypada w 66. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. Cztery lata temu wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak był w Chinach, wówczas to doszło do podpisania umowy o partnerstwie strategicznym. W przyszłym roku oficerowie z Chin mają się przyjechać do Polski na kursy prowadzone przez wojskowe uczelnie.

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej do początku lat 90. podlegała wojskom lądowym. Po usamodzielnieniu się przechodzi modernizację. Dziś uchodzi za drugą co do wielkości marynarkę na świecie. Dzieli się na trzy floty: Morza Północnego z główną bazą w Qingdao, Morza Wschodniego z siedzibą w Ningbo oraz Morza Południowego z bazą w Zhanjiang. Dysponuje między innymi 65 okrętami podwodnymi, lotniskowcem, trzema okrętami desantowymi, 44 fregatami i 24 niszczycielami.

Ewa Korsak, Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Piotr Leoniak, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie stracą dodatku
 
Pracowity tydzień flotylli
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Specjalsi świętują
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rubiny w walce z epidemią
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Na zakupy do sklepu AMW
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Army of Medics
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Online z mistrzami sportu
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
NATO walczy z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Przeciwlotnicza Sona
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pilot F-16 oślepiony laserem
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Obradowała Rada Gabinetowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Sukcesy sportowców w mundurach
MBDA w walce o „Narew”
Podchorążowie za sterami Bielików
Agent w generalskich szlifach
Partyzanci rozgromili ubeków
Co z tegorocznym MSPO?
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gotowi na „Defendera”
Patrioty z polskimi przyczepami
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Poszukiwania Magneto
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowy wiceminister w MON
Widzieć i nie być widzianym
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO