moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze nie zostawiają kombatantów

Wiktor Sumiński to były żołnierz AK i działacz antykomunistycznego podziemia. A dziś także dobry znajomy 12 Brygady Zmechanizowanej. Dzięki akcji zorganizowanej przez żołnierzy 94-letni kombatant ma lepszą opiekę medyczną, może zrobić remont mieszkania, ma też szansę na państwowe odznaczenie. Wojskowi organizują już akcję pomocy dla kolejnego żołnierza wyklętego.

Gdy wybuchała wojna, Wiktor Sumiński miał 18 lat. Od początku okupacji angażował się w działalność konspiracyjną. W 1942 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Kolportował podziemną prasę, brał udział w transportowaniu broni Wisłą, a w sierpniu razem ze swoim oddziałem podjął nieudaną próbę marszu na odsiecz powstańcom warszawskim.

Po zakończeniu wojny uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych przeciw komunistycznemu aparatowi represji, m.in. w próbie odbicia uwięzionych kolegów z aresztu UB w Gostyninie. W 1947 roku został aresztowany, wojskowy sąd skazał go na karę śmierci zamienioną na więzienie. Spędził w nim 10 lat.

Dziś 94-letni kombatant mieszka z żoną Zytą (dzieci nie mają) w Prusimiu –niewielkiej wsi w Zachodniopomorskiem. Niedawno o jego historii dowiedzieli się żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy w pobliskim Węgorzynie pracowali przy budowie pomnika. – Odwiedziliśmy pana Wiktora. Spotkanie było bardzo sympatyczne, ale okazało się, że kombatant potrzebuje pomocy. Choć ma poważne problemy ze zdrowiem, nie miał orzeczonej grupy inwalidzkiej, a jego skromne mieszkanie wymagało remontu – opowiada kpt. Maciej Paul, dowódca 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich.

Razem z kapralem Piotrem Maletką, dowódcą załogi KTO Rosomak z 3 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej, postanowili zorganizować akcję wsparcia dla weterana.

Pomoc lekarzy i… internautów

Dalej wypadki potoczyły się szybko. Żołnierze o problemach kombatanta powiadomili lokalny samorząd. Dzięki temu w Powiatowym Ośrodku Pomocy Rodzinie odbyło się posiedzenie komisji lekarskiej, na którym zaocznie orzeczono o stopniu inwalidztwa pana Sumińskiego. Kombatant mógł też odtąd liczyć na opiekę pielęgniarki i dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego.

Zaprzyjaźniona z wojskowymi firma medyczna wykonała u pana Sumińskiego badanie słuchu i dobrała odpowiedni rodzaju aparatów słuchowych. Były żołnierz AK został też skierowany na kolejne badania, ponieważ choruje na miażdżycę, a po brutalnych przesłuchaniach służby bezpieczeństwa ma także problemy z mową.

 

Akcja wsparcia dla pana Sumińskiego przeniosła się także do Internetu. Włączył się w nią przedsiębiorca ze Szczecina Krzysztof Pronobis oraz Izabela Stawicka, absolwentka Akademii Obrony Narodowej. W mediach społecznościowych zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Z datków kupiono aparaty słuchowe, a pozostałe 39 tys. zł przekazano panu Sumińskiemu na remont łazienki, kupno nowej pralki, kuchenki i lodówki.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Życzę szczęścia i zdrowia. Oby nigdy już nie zdarzyły się tak tragiczne dni, jakie my musieliśmy przeżyć – mówił wzruszony Wiktor Sumiński podczas uroczystego spotkania z żołnierzami, wolontariuszami i lokalnymi dziennikarzami.

Czy będzie order?

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej zdążyli się już zaprzyjaźnić z panem Wiktorem. Uczestniczył on razem z nimi w obchodach Święta Wojska Polskiego. Był też gościem honorowym dowódcy 12 Brygady. Odbierał defiladę wojska, a w sali tradycji wpisał się do kroniki jednostki.

To jednak nie wszystko. Wojskowi wystąpili z wnioskiem o uhonorowanie Wiktora Sumińskiego odznaczeniem państwowym. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych poprał tę propozycję i do Kancelarii Prezydenta został już przekazany wniosek o nadanie byłemu żołnierzowi AK Orderu Odrodzenia Polski.

Kolejna akcja już trwa

„Zmechanizowani” z 12 Brygady podkreślają, że historia pana Wiktora nie jest odosobniona. Rozpoczęli już akcję pomocy dla kolejnego żołnierza wyklętego. Porucznik w st. spocz. Andrzej Kiszka nazywany jest najdłużej ukrywającym się żołnierzem AK. Dziś dziewięćdziesięcioletni kombatant, podobnie jak pan Sumiński, potrzebuje wsparcia. – Znalazły się już firmy i hurtownie, które oferują bezinteresowną pomoc. Na nasz apel w Internecie odezwały się tysiące ludzi poruszonych trudną sytuacją kombatanta – mówi kpt. Paul. Poza pomocą medyczną i materialną żołnierze chcą doprowadzić do rehabilitacji sądowej porucznika i awansowania go na stopień majora. Andrzej Kiszka to były żołnierz Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, a po zakończeniu II wojny światowej działacz antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Piotr Rakowski Radio Szczecin

dodaj komentarz

komentarze

~Olsztyn
1446063600
Wspaniała wiadomość Najwyższe słowa uznania dla żołnierzy. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej działalnosci . CZeść i chwała bohaterom. Sława wielkiej Polsce !
E9-B6-3E-03
~Dziobu
1444384620
Żaden z kombatantów nie może by zapomniany, bez względu na jednostkę w której walczył. Ale walczyli pod Studziankami, na Wale Pomorskim, zdobywali Kołobrzeg i walczyli w Berlinie byli fetowani na 45 lat PRLu. Teraz kolej na oddanie honoru tym których PRL gnębił.
22-5A-54-2C
~hobbit
1443979140
Rozumiem, że Ci którzy walczyli pod Studziankami, na Wale Pomorskim, zdobywali Kołobrzeg i walczyli w Berlinie to już nie kombatanci i o nich spokojnie można zapomnieć?!
98-46-D4-DB
~Fenarid
1443940980
Gratulację dla chłopaków z 12 Zmechanizowanej. Fantastyczna akcja, państwo często zapomina o swoich bohaterach ale bracia broni nigdy nie powinni przechodzić obojętnie obok losów weteranów.
F8-52-2C-64

Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
 
Strykery znów na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
To nie mogło się udać, ale…
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Kajak idealny dla komandosa
Terytorialsi za oceanem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wojsko wzywa na kwalifikację
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polsko-łotewska „Zima”
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Dragoni na poligonie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Podoficer po nowemu
Weterani trenują MMA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
Beagle dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Projekt MON dla szkół
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ostatni samochód Marszałka
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Benemerenti 2020
Bohaterskie Orlęta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mobilne moździerze dla armii
Misje na dłużej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Misja wojownika
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Powstanie bez sukcesu
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Pomagali z narażeniem życia
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO