moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze bawią się w Wiśle

Komandosi z kilku jednostek opowiedzą o służbie w wojskach specjalnych. Przyjadą do Wisły na V Festyn Spadochroniarski 3 października. Atrakcją pikniku będą też spotkania z kapitanem Aleksandrem Tarnawskim, jednym z ostatnich żyjącym cichociemnych, oraz spadochroniarzami i komandosami – weteranami II wojny światowej. Będą też pokazy walki i działań antyterrorystycznych.

Festyn organizuje Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. – W tym roku do Wisły przyjadą żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów i AGAT-u. Będzie się można z nimi spotkać, porozmawiać o służbie w jednostkach wojsk specjalnych, obejrzeć uzbrojenie – zachęca Piotr Wybraniec, dyrektor muzeum.

Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim. Będą także weteranów, którzy podczas II wojny światowej walczyli w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej* i 2 Batalionie Komandosów Zmechanizowanych**. Byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie też przyjadą do Wisły.

Pojawią się grupy rekonstruktorskie. – Szczególnie serdecznie zapraszam na pokazy działania stanowiska obserwacyjno-filtracyjnego w wykonaniu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Bielska-Białej, a także samoobrony, który dadzą kadeci bielskiego I LO im. T. Kościuszki. Będzie też pokaz działań antyterrorystycznych członków PSWW „Haller” – mówi Piotr Wybraniec.

Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim (z prawej).

Wieczorem wyświetlane będą filmy spadochroniarskie kręcone w powietrzu przez skoczków. – Zatem są to w większości filmy amatorskie, ale ciekawe. Pojawią się też takie, które startowały w konkursach filmowych – zapewnia dyrektor.

Na piknik można się wybrać całymi rodzinami, tym bardziej że organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje dla dzieci. Będzie to m.in. konkurs wiedzy o spadochroniarstwie, strzelnica ASG czy tor małego komandosa, na którym sprawdzać się będą najmłodsi. – Dla odważnych przygotowujemy możliwość zjazd tak zwaną tyrolką, czyli na linie – mówi Wybraniec.

Festyn odbędzie się 3 października, między godziną 13 a 18, pod skocznią im. Adama Małysza w Wiśle.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak-Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Z Anglii do Polski wysłano 316 cichociemnych. Ponad stu z nich zginęło.


 * 1 SBS to jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Planowano, że brygada weźmie udział w walkach o Polskę, ale ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”. Dowódcą jednostki był generał Stanisław Sosabowski.

** 2 BKZ był pododdziałem piechoty zmotoryzowanej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dowodził nim mjr Władysław Smrokowski. Jednostka weszła w skład 2 Brygady Pancernej i przystąpiła do walki o Bolonię 17 kwietnia 1945 roku. Przed dwa kolejne dni toczyła ciężki bój z niemiecką elitarną 1 Dywizją Strzelców Spadochronowych o przeprawy na rzece Gaiana. 21 kwietnia, po zdobyciu Bolonii, batalion wziął udział w pościgu za nieprzyjacielem wycofującym się na północ. Wojska niemieckie we Włoszech skapitulowały wkrótce potem – 2 maja.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Wybraniec
 

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1443769440
Kochałem, kocham i będę kochał - Dywizję. I to całą . Razem z grochówka w kotle.
FF-6C-B3-6A

Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Defense Without Politics
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żyj zdrowiej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Chciałem walczyć z Niemcami
Darłowo czeka na śmigłowce
F-35 – polska Harpia
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
We Are All Darfur
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szturmani na Lipie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Umowa na Harpie podpisana!
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nowy wiceminister w MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał Iranu
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
O Patriotach na WAT
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nauka zimowego pływania
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Ważka bliżej
Czerwoni w odwrocie
Własne interesy Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO