moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze bawią się w Wiśle

Komandosi z kilku jednostek opowiedzą o służbie w wojskach specjalnych. Przyjadą do Wisły na V Festyn Spadochroniarski 3 października. Atrakcją pikniku będą też spotkania z kapitanem Aleksandrem Tarnawskim, jednym z ostatnich żyjącym cichociemnych, oraz spadochroniarzami i komandosami – weteranami II wojny światowej. Będą też pokazy walki i działań antyterrorystycznych.

Festyn organizuje Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. – W tym roku do Wisły przyjadą żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów i AGAT-u. Będzie się można z nimi spotkać, porozmawiać o służbie w jednostkach wojsk specjalnych, obejrzeć uzbrojenie – zachęca Piotr Wybraniec, dyrektor muzeum.

Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim. Będą także weteranów, którzy podczas II wojny światowej walczyli w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej* i 2 Batalionie Komandosów Zmechanizowanych**. Byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie też przyjadą do Wisły.

Pojawią się grupy rekonstruktorskie. – Szczególnie serdecznie zapraszam na pokazy działania stanowiska obserwacyjno-filtracyjnego w wykonaniu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Bielska-Białej, a także samoobrony, który dadzą kadeci bielskiego I LO im. T. Kościuszki. Będzie też pokaz działań antyterrorystycznych członków PSWW „Haller” – mówi Piotr Wybraniec.

Wielką atrakcją pikniku będzie również spotkanie z jednym z ostatnich żyjących cichociemnych, kapitanem Aleksandrem Tarnawskim (z prawej).

Wieczorem wyświetlane będą filmy spadochroniarskie kręcone w powietrzu przez skoczków. – Zatem są to w większości filmy amatorskie, ale ciekawe. Pojawią się też takie, które startowały w konkursach filmowych – zapewnia dyrektor.

Na piknik można się wybrać całymi rodzinami, tym bardziej że organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje dla dzieci. Będzie to m.in. konkurs wiedzy o spadochroniarstwie, strzelnica ASG czy tor małego komandosa, na którym sprawdzać się będą najmłodsi. – Dla odważnych przygotowujemy możliwość zjazd tak zwaną tyrolką, czyli na linie – mówi Wybraniec.

Festyn odbędzie się 3 października, między godziną 13 a 18, pod skocznią im. Adama Małysza w Wiśle.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak-Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Z Anglii do Polski wysłano 316 cichociemnych. Ponad stu z nich zginęło.


 * 1 SBS to jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Planowano, że brygada weźmie udział w walkach o Polskę, ale ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”. Dowódcą jednostki był generał Stanisław Sosabowski.

** 2 BKZ był pododdziałem piechoty zmotoryzowanej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dowodził nim mjr Władysław Smrokowski. Jednostka weszła w skład 2 Brygady Pancernej i przystąpiła do walki o Bolonię 17 kwietnia 1945 roku. Przed dwa kolejne dni toczyła ciężki bój z niemiecką elitarną 1 Dywizją Strzelców Spadochronowych o przeprawy na rzece Gaiana. 21 kwietnia, po zdobyciu Bolonii, batalion wziął udział w pościgu za nieprzyjacielem wycofującym się na północ. Wojska niemieckie we Włoszech skapitulowały wkrótce potem – 2 maja.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Wybraniec
 

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1443769440
Kochałem, kocham i będę kochał - Dywizję. I to całą . Razem z grochówka w kotle.
FF-6C-B3-6A

„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wozy amunicyjne do Raków
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Od sojusznika do kata
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rivalry on Closed Sea
Wojna wywiadów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sprawdzają Brutusa
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Przysięga śląskich terytorialsów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Preselekcja u komandosów
High Confidence Operations
Zielonka dla Patriotów
A Wave of Alliances
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Amerykańska przyszłość WZL
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Czarny odchodzi do cywila
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Piknik ze smakiem
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Desant z transportowca-giganta
„Pułaski” wrócił do kraju
A Torn Subcontinent
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Warszawa walczy, wracamy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przez krew zdobyty Śląsk
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO