moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozdano tytuły Liderów Bezpieczeństwa

W Gniewie odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego i Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych. Na uroczystej gali przyznano zaś tytuły Liderów Bezpieczeństwa. W tym roku buławy hetmańskie trafiły m.in. do Lecha Wałęsy, Krzysztofa Gajewskiego, komendanta głównego policji, gen. Bogusława Packa, radcy ministra obrony narodowej, czy posła SLD Stanisława Wziątka.

To była już piąta edycja Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego. Choć w zamyśle miała być poświęcona szeroko pojętej tematyce bezpieczeństwa narodowego, to jednak debata została zdominowana przez współczesne zagrożenia związane z funkcjonowaniem Państwa Islamskiego, działaniami Rosji na wschodzie Ukrainy oraz z napływem fali uchodźców. W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego i Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych na zamku w Gniewie wzięli udział byli i obecni szefowie służb mundurowych, eksperci i parlamentarzyści.

Poseł Stanisław Wziątek wygłosił wykład na temat „Rola Komisji ds. Służb Specjalnych w zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa państwa”. Stwierdził, że obecnie komisja ma zbyt małe znaczenie, by skutecznie opiniować i nadzorować działanie służb specjalnych.

Prof. dr hab. Zbigniew Siemiątkowski, były szef Agencji Wywiadu, mówił o sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że nieprzewidywalność polityki Rosji to dla Polski duże zagrożenie, które należy wpisać w strategie obronne. Natomiast Andrzej Lewiński, zastępca dyrektora Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, uzasadniał, że: „Ochrona danych osobowych jest kluczowym elementem gospodarczego i narodowego bezpieczeństwa”. Przyznał, że w Polsce małe i średnie firmy nie dbają dostatecznie o ochronę informacji, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie, ale rzutuje taż na całą gospodarkę. – Polskim problemem jest duża beztroska tysięcy podmiotów w zakresie przestrzegania prawa o ochronie danych osobowych. Chcemy czy nie, jesteśmy w Unii Europejskiej i musimy postępować zgodnie z prawem, do którego się zobowiązaliśmy – przekonywał Lewiński.

Z kolei o stanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i przygotowaniu poszczególnych resortów państwa do przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni w oparciu o wyniki kontroli NIK mówił były komendant główny policji gen. Marek Bieńkowski, obecnie dyrektor departamentu Najwyższej Izby Kontroli. Generał bardzo krytycznie ocenił działania większości resortów i służb dotyczące cyberprzestrzeni.

Wystąpienie radcy ministra obrony narodowej gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusława Packa na temat konsolidacji organizacji proobronnych i ich udziału w budowie obrony terytorialnej wzbudziło sporo emocji. Generał stwierdził, że: „Do obrony Polski muszą być przygotowani wszyscy obywatele, a nie tylko wojsko”. Tak postawiona teza spowodowała zażartą dyskusję. Pytano m.in. o to, jak powinien wyglądać system obrony terytorialnej, jak kształcić młodzież z klas mundurowych, w jakim zakresie państwo ma się włączyć w oddolne ruchy społeczne w tym obszarze. – Proobronne uaktywnienie społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, to wielkie wyzwanie i zadanie, którego się podjąłem przy wsparciu szefa resortu obrony Tomasza Siemoniaka – mówił generał i przedstawił efekty swojej dotychczasowej pracy oraz plany MON w tym zakresie.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła uroczysta gala, podczas której wręczono tytuły Liderów Bezpieczeństwa Narodowego. Nagroda przyznana została po raz drugi w historii. W ubiegłym roku statuetki powędrowały nie do konkretnych osób, lecz do instytucji, m.in.: Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Jednostki Komandosów w Lublińcu, Uniwersytetu Śląskiego, Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. Członkami tegorocznej kapituły byli przedstawiciele tych podmiotów.

Wyróżnienie Lider Bezpieczeństwa Narodowego przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Polski. Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się m.in. były prezydent Lech Wałęsa, poseł SLD Stanisław Wziątek, sekretarz stanu – zastępca Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzej Lewiński, komendant główny policji generał Krzysztof Gajewski oraz radca ministra obrony narodowej profesor Bogusław Pacek, Paweł Olechnowicz, prezes Zarządu – dyrektor generalny Grupy LOTOS S.A., Andrzej Marian Tersa, prezes Zarządu ENERGA S.A., Adam Janik, prezes Zarządu ROSOMAK S.A.

Magdalena Rochnowska

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1443590640
Jako nachalny komentator PZ oczekuje jakiejkolwiek nagrody. Nagroda fajna rzecz. p.s. morze być wazon.
FF-6C-B3-6A

W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szukamy następcy Herculesa
Wozy amunicyjne do Raków
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Od sojusznika do kata
Zielonka dla Patriotów
Preselekcja u komandosów
A Wave of Alliances
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Piknik ze smakiem
Przysięga śląskich terytorialsów
Amerykańska przyszłość WZL
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Pułaski” wrócił do kraju
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Nowa misja i nowy sprzęt
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojna wywiadów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Czarny odchodzi do cywila
Jedna misja, jeden zespół
Rivalry on Closed Sea
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojsko wróciło do Lublina
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przez krew zdobyty Śląsk
Brunatno-czerwona zmowa
Desant z transportowca-giganta
Wielofunkcyjny scyzoryk
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Strzelać nauczyłem się sam
Spełniliśmy swój obowiązek
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Torn Subcontinent
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO