moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozdano tytuły Liderów Bezpieczeństwa

W Gniewie odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego i Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych. Na uroczystej gali przyznano zaś tytuły Liderów Bezpieczeństwa. W tym roku buławy hetmańskie trafiły m.in. do Lecha Wałęsy, Krzysztofa Gajewskiego, komendanta głównego policji, gen. Bogusława Packa, radcy ministra obrony narodowej, czy posła SLD Stanisława Wziątka.

To była już piąta edycja Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego. Choć w zamyśle miała być poświęcona szeroko pojętej tematyce bezpieczeństwa narodowego, to jednak debata została zdominowana przez współczesne zagrożenia związane z funkcjonowaniem Państwa Islamskiego, działaniami Rosji na wschodzie Ukrainy oraz z napływem fali uchodźców. W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego i Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych na zamku w Gniewie wzięli udział byli i obecni szefowie służb mundurowych, eksperci i parlamentarzyści.

Poseł Stanisław Wziątek wygłosił wykład na temat „Rola Komisji ds. Służb Specjalnych w zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa państwa”. Stwierdził, że obecnie komisja ma zbyt małe znaczenie, by skutecznie opiniować i nadzorować działanie służb specjalnych.

Prof. dr hab. Zbigniew Siemiątkowski, były szef Agencji Wywiadu, mówił o sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że nieprzewidywalność polityki Rosji to dla Polski duże zagrożenie, które należy wpisać w strategie obronne. Natomiast Andrzej Lewiński, zastępca dyrektora Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, uzasadniał, że: „Ochrona danych osobowych jest kluczowym elementem gospodarczego i narodowego bezpieczeństwa”. Przyznał, że w Polsce małe i średnie firmy nie dbają dostatecznie o ochronę informacji, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie, ale rzutuje taż na całą gospodarkę. – Polskim problemem jest duża beztroska tysięcy podmiotów w zakresie przestrzegania prawa o ochronie danych osobowych. Chcemy czy nie, jesteśmy w Unii Europejskiej i musimy postępować zgodnie z prawem, do którego się zobowiązaliśmy – przekonywał Lewiński.

Z kolei o stanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i przygotowaniu poszczególnych resortów państwa do przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni w oparciu o wyniki kontroli NIK mówił były komendant główny policji gen. Marek Bieńkowski, obecnie dyrektor departamentu Najwyższej Izby Kontroli. Generał bardzo krytycznie ocenił działania większości resortów i służb dotyczące cyberprzestrzeni.

Wystąpienie radcy ministra obrony narodowej gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusława Packa na temat konsolidacji organizacji proobronnych i ich udziału w budowie obrony terytorialnej wzbudziło sporo emocji. Generał stwierdził, że: „Do obrony Polski muszą być przygotowani wszyscy obywatele, a nie tylko wojsko”. Tak postawiona teza spowodowała zażartą dyskusję. Pytano m.in. o to, jak powinien wyglądać system obrony terytorialnej, jak kształcić młodzież z klas mundurowych, w jakim zakresie państwo ma się włączyć w oddolne ruchy społeczne w tym obszarze. – Proobronne uaktywnienie społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, to wielkie wyzwanie i zadanie, którego się podjąłem przy wsparciu szefa resortu obrony Tomasza Siemoniaka – mówił generał i przedstawił efekty swojej dotychczasowej pracy oraz plany MON w tym zakresie.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła uroczysta gala, podczas której wręczono tytuły Liderów Bezpieczeństwa Narodowego. Nagroda przyznana została po raz drugi w historii. W ubiegłym roku statuetki powędrowały nie do konkretnych osób, lecz do instytucji, m.in.: Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Jednostki Komandosów w Lublińcu, Uniwersytetu Śląskiego, Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. Członkami tegorocznej kapituły byli przedstawiciele tych podmiotów.

Wyróżnienie Lider Bezpieczeństwa Narodowego przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Polski. Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się m.in. były prezydent Lech Wałęsa, poseł SLD Stanisław Wziątek, sekretarz stanu – zastępca Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzej Lewiński, komendant główny policji generał Krzysztof Gajewski oraz radca ministra obrony narodowej profesor Bogusław Pacek, Paweł Olechnowicz, prezes Zarządu – dyrektor generalny Grupy LOTOS S.A., Andrzej Marian Tersa, prezes Zarządu ENERGA S.A., Adam Janik, prezes Zarządu ROSOMAK S.A.

Magdalena Rochnowska

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1443590640
Jako nachalny komentator PZ oczekuje jakiejkolwiek nagrody. Nagroda fajna rzecz. p.s. morze być wazon.
FF-6C-B3-6A

Chciałem walczyć z Niemcami
 
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał Iranu
For the Right Cause
We Are All Darfur
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
O Patriotach na WAT
Stulatka hydrografia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Symulatory strzelań Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Nauka zimowego pływania
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Iran uderza w USA
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podziemna potęga
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rywalizacja strzelców wyborowych
Krwawe walki o Monte Cassino
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Double Eagle po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Obradowała Rada Gabinetowa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Szturmani na Lipie
Czerwoni w odwrocie
Żyj zdrowiej
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Darłowo czeka na śmigłowce
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO