moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobacz film o bohaterskim Polaku

Podczas II wojny światowej z własnej woli przedostał się do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu i przesyłać raporty o niemieckich zbrodniach. Po wojnie pułkownik Witold Pilecki został uznany przez władze komunistyczne za szpiega i skazany na śmierć. Film o jego życiu wszedł właśnie na ekrany kin.W najnowszej historii Polski płk Witold Pilecki jest jedną z bardziej fascynujących postaci. Brytyjski historyk Michael Foot w książce „Sześć twarzy odwagi” uznał go za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu II wojny.

– Teraz powstał pierwszy rzetelny, pełnometrażowy film dokumentalny o życiu tego jednego z największych polskich bohaterów – mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które jest producentem obrazu.

Film „Pilecki” wszedł właśnie na ekrany kin w całej Polsce. Blisko półtoragodzinny fabularyzowany dokument opowiada historię oficera od czasów młodości, poprzez czas wojny, kiedy dobrowolne dostał się do obozu Auschwitz, aż do jego śmierci w 1948 roku.

Mało znane życie bohatera

Obraz pokazuje też mało znane aspekty życia Pileckiego, m.in. okres po wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy osiadł on w majątku Sukurcze na Białorusi. Założył tam kółko rolnicze i spółdzielnię mleczarską.

Kanwą narracji filmu są wspomnienia Andrzeja Pileckiego, syna pułkownika. W dokumencie wystąpiło także troje jego prawnuków.


– Chciałem pokazać pułkownika Pileckiego jako człowieka, który walczył i pracował dla kraju, cały czas pozostając wierny wartościom wyniesionym z domu – mówił Mirosław Krzyszkowski, reżyser i scenarzysta filmu.

Dokument uzupełniają sceny fabularne kręcone m.in. w dworze w Łopusznej niedaleko Nowego Targu, przypominającym majątek w Skurczach, a także w Oświęcimiu, gdzie naziści ulokowali obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Projekt: Pilecki

Odtwórcą Pileckiego jest Marcin Kwaśny, aktor stołecznego Teatru Kwadrat. –Ta rola to dla mnie ogromne wyróżnienie, Pilecki był patriotą, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce – mówi Kwaśny.

Na planie filmu wystąpili też członkowie krakowskich teatrów, studenci tamtejszej szkoły aktorskiej, członkowie Grupy Teatralnej „Czwarta Ściana” z Brzeszcz oraz grupy rekonstrukcyjne z Nowego Targu, Bielan i Nawojowej Góry.
W dokumencie wykorzystano muzykę rockowego zespołu „Forteca”, którego członkowie pięć lat temu przeszli trasę ucieczki Pileckiego z obozu.

Film powstał dzięki zbiórce publicznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Na budżet ponad 270 tysięcy złotych złożyły się darowizny ponad dwóch tysięcy osób oraz dotacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w Nowym Jorku i środki Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Akcja społeczna „Projekt: Pilecki”, w ramach której przeprowadzono zbiórkę oraz zrealizowano film, zdobyła tytuł „Wydarzenie Historyczne Roku 2014” w konkursie Muzeum Historii Polski.

Człowiek wielkiej odwagi

Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. 19 września 1940 roku dał się aresztować Niemcom w łapance, aby trafić jako więzień do obozu w Auschwitz. W czasie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. 26 kwietnia 1943 roku wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Walczył potem w Powstaniu Warszawskim.

Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej.

Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane, choć najprawdopodobniej został pochowany w zbiorowej mogile na tak zwanej Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Możliwe, że jego szczątki zostaną odnalezione po wznowieniu prac w kwaterze „Ł” warszawskiej nekropolii.

Witolda Pileckiego zrehabilitowano w 1990 roku. Natomiast dwa lata temu, w uznaniu zasług oficera, wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak mianował go na stopień pułkownika.

Zwiastun filmu oraz lista kin, w których można obejrzeć dokument, znajdują się na stronie: projektpilecki.pl

AD

autor zdjęć: www.projektpilecki.pl

dodaj komentarz

komentarze

~andrewmpl
1445195760
Panie redaktorze,jak długo jeszcze będziecie używać terminu "kampania wrześniowa " ? Jest to określenie działań Wehrmachtu na terenie obcego państwa jakim była dla tej armii Polska.Jest to po prostu żałosne że kierując oficjalnym organem prasowym MON używa się terminologii niemieckiej zamiast napisać zgodnie z prawdą o polskiej wojnie obronnej. Ciekaw jestem czy mój komentarz zostanie opublikowany ?
85-58-EE-68
~Redakcja
1445061660
A jednak pułkownik - http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/9397?t=Rotmistrz-Pilecki-zostal-pulkownikiem Prosimy jednocześnie o zachowanie elementarnej kultury.
33-22-9A-8A
~ktoś
1445003220
Jaki Pułkownik? Znacie historię? Rotmistrz (Kapitan w kawalerii) Witold Pilecki a nie pułkownik. Nawet w MON-ie są debile
95-71-9C-8B

Łask ponownie z dyżurem bojowym
 
Zielonka dla Patriotów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Śladami Pierwszej Pancernej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Jedna misja, jeden zespół
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Warszawa walczy, wracamy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przez krew zdobyty Śląsk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Irańskie szachy
Wojna wywiadów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Preselekcja u komandosów
Czarny odchodzi do cywila
A Wave of Alliances
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Świętuj z wojskiem na piknikach!
A Torn Subcontinent
Przysięga śląskich terytorialsów
Rozpoczynamy nową erę
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Od sojusznika do kata
Desant z transportowca-giganta
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Amerykańska przyszłość WZL
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
Cienka niebieska linia
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
High Confidence Operations
Wozy amunicyjne do Raków
Rivalry on Closed Sea
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Piknik ze smakiem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO