moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Portrety żołnierzy walczących w Karbali

Wykonali to, co wydawało się niewykonalne. Piotr Głuchowski i Marcin Górka w swojej książce „Karbala” pokazują żołnierzy, którymi dowodził kpt. Grzegorz Kaliciak w czasie obrony City Hall, od momentu, kiedy podejmowali decyzję o wyjeździe na misję, aż do dziś.

O bohaterskiej obronie przez polskich żołnierzy ratusza w irackim mieście Karbala przez wiele lat prawie się nie mówiło. Co prawda latem 2004 roku Bogusław Politowski, dziennikarz „Polski Zbrojnej", na nieoficjalnej części uroczystości powitania żołnierzy II zmiany PKW Irak usłyszał, jak oficerowie przebąkują coś o sytuacji, która nijak nie pasowała do obrazu misji, jaki wówczas serwowano w mediach. Jakiś snajper... Ostrzał... Karbala… Szybko jednak żołnierze zmieniali temat. Dopiero z czasem nasz dziennikarz zdobył więcej szczegółów o tajemniczej akcji. Przełom informacyjny nastąpił, gdy w sierpniu 2008 roku Politowski opublikował w wojskowym tygodniku artykuł „Mały Stalingrad” („Polska Zbrojna” 34/2008). We wrześniu 2009 roku w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej” ukazał się reportaż o obronie karbalskiego ratusza. W tym samym roku nasza redakcja wyróżniła Buzdyganem, nagrodą dla ludzi szczególnie zasłużonych dla armii, kpt. Grzegorza Kaliciaka „Kalego”, który dowodził podczas tamtych walk. „Zasłona milczenia została zdjęta. Pisałem jednak kolejne teksty o walecznych żołnierzach z Karbali. Czułem obowiązek przypominania władzom resortu obrony, że bohaterskich chłopaków należycie nie uhonorowano”, mówił Bogusław Politowski.

A trwająca trzy noce bitwa o budynek administracji publicznej w Karbali była jednym z najbardziej dramatycznych epizodów misji irackiej. To był punkt kulminacyjny wydarzeń, jakie miały miejsce w tym mieście w kwietniu 2004 r. Bojownicy z Armii Mahdiego wykorzystali zamieszanie w mieście spowodowane świętem Aszura i wtopili się w tłum pielgrzymów. Wkrótce przystąpili do ataku. Po serii samobójczych zamachów uderzyli na siedzibę władz miejskich. Polscy żołnierze razem z bułgarskimi komandosami przez kilka dni odpierali ataki rebeliantów.

Po pierwszych artykułach prasowych o obrońcach City Hall zrobiło się coraz głośniej. Pojawiały się kolejne materiały. W internecie zamieszczano amatorskie filmiki ze scenami z tamtych wydarzeń. Marcin Górka i Adam Zadworny, autorzy reportażu z „Gazety Wyborczej” o najkrwawszej bitwie Polaków od czasu II wojny światowej, wrócili do tego tematu w książce. Wkrótce pojawiły się też pierwsze pomysły na film fabularny o wydarzeniach w Karbali.

Wydawać by się mogło, że dziś już więcej nie można dodać w tej materii, zwłaszcza że niedawno ukazała się – znakomita zresztą – „Karbala. Raport z obrony City Hall” autorstwa bohatera tamtych wydarzeń Grzegorza Kaliciaka. Piotr Głuchowski i Marcin Górka w swojej książce pokazali jednak coś więcej niż bohaterstwo naszych żołnierzy i dramaturgię kilku dni zaciętych walk. „Po napisaniu książki z Adamem Zadwornym wydawało się, że wielka bitwa w obronie City Hall w Karbali została opowiedziana. Kiedy jednak Krzysztof Łukaszewicz zdecydował, że to materiał na film, zaczęliśmy się zastanawiać, czy aby na pewno ludzie wiedzą wszystko o tym, w jaki sposób doszło do tych wydarzeń i jak wpłynęły one na kondycję i etos polskiego wojska”, mówi Marcin Górka. „Zebraliśmy zatem relacje uczestników bitwy o City Hall. Nie da się też przecenić informacji, jakie przekazał nam ówczesny dowódca polskiej brygady w Iraku generał Edward Gruszka, a także zapisków, jakich użyczył nam pełniący w tamtym czasie obowiązki dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe gen. Mieczysław Bieniek. Okazało się także, że skorzystać można nie tylko z polskich źródeł, bo bogate archiwum artykułów na ten temat zachowało się w redakcji »New York Timesa«. W ten sposób poznaliśmy charyzmatyczną postać pułkownika Bishopa, dowódcy amerykańskiego pułku, który wspierał polskich żołnierzy w Karbali”.

Autorzy wpisują zatem wydarzenia z kwietnia 2004 r. w szerszy kontekst. Opisują realia, z jakimi się zderzyli polscy żołnierze w Iraku. I nie chodzi tylko o ich trudności ze sprzętem i wyposażeniem. Głuchowski i Górka nakreślają bowiem ówczesną sytuację polityczną w tym kraju, odwołując się do jego historii. Pokazują też, w jakim klimacie społeczno-politycznym nasi żołnierze wyjeżdżali do Iraku i jak na przestrzeni lat zmieniała się ocena naszego zaangażowania w tym kraju. Co jednak najważniejsze, przedstawiają bohaterów z Karbali od momentu, kiedy podejmowali decyzję o wyjeździe na misję, aż do dziś. Wszyscy wrócili cało do domu, choć emocjonalnie poturbowani. Nie pomogła im też wieloletnia tajemnica, jaką ich otoczono. Rozwody, nadużywanie alkoholu, depresja, to cena, jaką zapłacili niektórzy z nich. Część wyszła na prostą. Grzegorz Kaliciak wrócił jeszcze na misję w Iraku, a później w Afganistanie otarł się o śmierć. W 17 Brygadzie Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmund Andrzejczak zaproponował mu stanowisko szefa batalionu dowodzenia. Na uroczystości, którą zorganizował w 10. rocznicę tamtych wydarzeń, powiedział: „To, że dali sobie radę, nie było zwykłym fartem. Jeden mały polski element, czyli oddział Kaliciaka, utrzymał ostatni cywilny ośrodek władzy w mieście, co miało znaczenie symboliczne. Wykonali zadanie, które wydawało się niewykonalne”.

Dwie książki o obronie City Hall, które ostatnio się ukazały, niczym pod lupą pokazują tamte wydarzenia. Film Krzysztofa Łukaszewicza znakomicie oddaje natomiast atmosferę tamtych wydarzeń i miejsca. Te trzy obrazy niejako się dopełniają.


Piotr Głuchowski, Marcin Górka, „Karbala”, Agora, 2015

REKLAMA

Aneta Wiśniewska , sekretarz redakcji miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
Prawdziwi wojownicy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Białe noce podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Święto żołnierzy służących na misjach
Specjalsi świętują
Co z tegorocznym MSPO?
„Ratownik” od nowa
Rubiny w walce z epidemią
Partyzanci rozgromili ubeków
Patrioty z polskimi przyczepami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Widzieć i nie być widzianym
Podchorążowie za sterami Bielików
Agent w generalskich szlifach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Przeciwlotnicza Sona
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
NATO walczy z koronawirusem
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Harpun” do walki
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Koniec kijowskiego snu
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pracowity tydzień flotylli
Sukcesy sportowców w mundurach
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Spartan” znów na Mazurach
Na zakupy do sklepu AMW
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Ćwiczenia z torpedą
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Gotowi na „Defendera”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
MON nie wycofuje się z MSPO
Na misjach święta inne niż zwykle
Army of Medics
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO