moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Karbala” bez patosu i zadęcia

Film o walkach, które polscy żołnierze stoczyli w irackiej Karbali, zaskoczy widza wiernością szczegółów czy ludzkich relacji – pisze Piotr Bernabiuk we wrześniowym miesięczniku „Polska Zbrojna”. W swojej recenzji publicysta podkreśla, że choć rzecz jest o bohaterstwie, to obraz nie jest „wygłaskany”. A młodym widzom wyjaśnia, dlaczego w filmie zobaczą honkery wzmacniane… deskami.

Obraz Krzysztofa Łukaszewicza opowiada o losach żołnierzy z II zmiany PKW, którzy wiosną 2004 roku podczas powstania bojowników szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra bronili ratusza w irackim mieście Karbala. Walki o City Hall trwały trzy doby.

Film, którego premiera odbędzie 11 września, widział już Piotr Bernabiuk, publicysta „Polski Zbrojnej”. We wrześniowym numerze miesięcznika nie można przeoczyć jego recenzji. „Chociaż oglądając ten obraz, giniemy co rusz w bitewnym zamęcie, a taktyka chwilami zostaje podporządkowana fabule, widza zapewne zaskoczy wierność szczegółom, prawdziwość zachowań, gestów, relacji międzyludzkich. Nic tu nie jest wygłaskane. Nie brakuje męstwa, gotowości do poświęcenia, oddania sprawie… Ale jest też cwaniactwo, przekręty, a przy tym zamiatanie grubszych, a niewygodnych spraw pod dywan, jak chociażby nałożenie na operację kilkuletniej klauzuli milczenia” ¬ – pisze Bernabiuk.

Publicysta podkreśla, że choć film nie jest wiernym odzwierciedleniem wydarzeń z 2004 roku, to odbiera się go jako dokument, historię opowiedzianą przez ppłk. Grzegorza Kaliciaka (pierwowzór kpt. Kalickiego) i jego żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Autor recenzji nie zapomina też o młodych widzach, a szczególnie żołnierzach, którzy nie pamiętają początków operacji irackiej i może ich dziwić w filmie widok bojowych honkerów wzmacnianych deskami. „To nie jest do końca element satyryczny” – pisze Bernabiuk. I wyjaśnia: „Wtedy nie było jeszcze samochodów opancerzonych, latania śmigłowcami w nocy, wsparcia snajperów, rozwiniętego ratownictwa pola walki czy opieki psychologicznej na obecnym poziomie. Nie było wielu rozwiązań, które dziś, po operacjach irackiej i afgańskiej, stały się oczywistością”.

Ale, żeby nie było tak idealnie… „Jak już chciałoby się koniecznie powybrzydzać, to znakomicie grający Kalickiego Bartłomiej Topa nie wygląda na kapitana, lecz sprawia wrażenie naruszonego zębem czasu pułkownika” – zauważa autor. Za to świetny i wręcz wzruszający jest – jego zdaniem – wątek sanitariusza Kamila Marca (Antoni Królikowski), „dzieciaka w mundurze, który zaczyna służbę na wojnie od porażki, a wraz z rozwojem akcji wyrasta na bohatera”.

Na koniec – po żołniersku: „Na >>Karbalę<< żołnierze powinni pomaszerować w szyku. Wszyscy, od szeregowego do generała, bo odnajdą tam siebie” – podsumowuje Piotr Bernabiuk. Bo film zmusza do głębokiej refleksji nad sensem służby, nad realiami wojny, nad naturą ludzką.

Producentem „Karbali” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentami są Agora SA, TVP SA, studio postprodukcyjne Orka oraz bułgarski Miramar Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Bulgarian National Film Center.

Więcej o filmie „Karbala” przeczytacie we wrześniowym miesięczniku „Polska Zbrojna”.

PZ

autor zdjęć: Robert Pałka/materiały prasowe WFDIF/Next Film

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Królowa wspinaczki kończy karierę
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Ramię w ramię z Amerykanami
Zatrzymać drona
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Barakudy z Polski
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Śmierć w sercu Azji
Promocja oficerska na WAT
Bez zmian w emeryturach
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Od dronów po lufy armatnie
Wsparcie ma znaczenie
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Sportowe jubileusze
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Niebo bez dominacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Orka dobiła do brzegu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Przełomowe zdolności artylerzystów
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Podróż w ciemność
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powrót Iksa
Na straży odporności Polski
Zbrodnicza farsa
Priorytety na szczyt NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Sojusznicza medycyna pola walki
„Iks” nasz powszedni
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Równanie z „Iksem”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO liczy wydatki przed szczytem
Poznański gen wolności
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Anglicy znów uciekną z obozu
Airbus A330 MRTT
US Army zaprasza do świętowania
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
PKW Irak zostaje w Jordanii
Apetyt Smoka rośnie
Szermierze i pięściarki na podium
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Ważne decyzje w Brukseli
SKON o budżecie MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO