moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkoci pamiętają o misiu Wojtku

Przygarnięty przez armię Andersa niedźwiedź, który towarzyszył polskim żołnierzom pod Monte Cassino, został bohaterem dwóch sztuk teatralnych. Można je obejrzeć podczas festiwalu w Edynburgu, mieście, w którym miś Wojtek spędzał ostatnie lata. Niebawem w centrum Edynburga stanie także jego pomnik. Obie inicjatywy wspiera polski konsulat.

Edinburgh Festival Fringe to największy festiwal sztuki teatralnej na świecie gromadzący dziesiątki tysięcy widzów. W tym roku podczas trwającej cały sierpień imprezy przygotowano ponad 3300 spektakli. Dwa z nich są poświęcone niezwykłemu polskiemu żołnierzowi – niedźwiedziowi Wojtkowi.

Wojtek w teatrze

Małego misia brunatnego kupili w 1942 roku w Iranie żołnierze armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został wpisany na listę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii i w stopniu szeregowca, a potem kaprala, towarzyszył żołnierzom aż do Wielkiej Brytanii. Wojtek brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino, pomagał żołnierzom nosić skrzynie z amunicją. Po demobilizacji jednostki w Szkocji niedźwiedź zamieszkał w zoo w Edynburgu, gdzie żył do 1963 roku.

Historię misia przypominają dwa przedstawienia. – Na festiwalu Fringe można zobaczyć „Wojtek the Bear” (Niedźwiedź Wojtek) oraz „Wojtek: The Happy Warrior (Wojtek: Szczęśliwy wojownik) – mówi Dariusz Adler, polski konsul generalny w Edynburgu.

Pierwszą sztukę wystawia szkocki Teatr Objektiv z Edynburga. „Pokazując historię Wojtka autorzy spektaklu opowiadają o Polakach walczących w II wojnie i ich powojennych losach” – wyjaśnia w materiałach festiwalowych Raymond Ross, dyrektor artystyczny teatru.

Natomiast „Wojtek: The Happy Warrior” teatru The Quarter Too Ensemble to sztuka o przyjaźni pomiędzy Wojtkiem a polskimi żołnierzami widzianej oczami samego misia. Na spektakl są zapraszani także najmłodsi.

U stóp zamku

Ale to nie jedyny sposób, w jaki Szkoci upamiętnią słynnego Wojtka. – Odlany z brązu, naturalnych rozmiarów pomnik polskiego żołnierza z niedźwiedziem Wojtkiem stanie jesienią w centrum Edynburga, w Princess Street Gardens. To miejsce z widokiem na zamek – mówi polski konsul. To będzie kolejny już monument misia, jeden stoi bowiem na terenie Instytutu gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, drugi w krakowskim Parku Jordana.

Edynburski pomnik zaprojektował Raymond Muszyński z pracowni Morris & Steedman Associates, a towarzyszącą mu płaskorzeźbę przedstawiającą wojenną historię niedźwiedzia wykona rzeźbiarz Alan Beattie Herriot. Inicjatorem przedsięwzięcia jest fundacja „Wojtek Memorial Trust”, założona przez Aileen Orr, autorkę książki o niedźwiedziu Wojtku. Organizacja od dwóch lat zbiera pieniądze na monument, który kosztuje 300 tys. funtów. A od listopada 2014 roku do wpłat na ten cel zachęca mieszkańców Edynburga namalowany na ścianie jednego z miejskich autobusów miś Wojtek, który w łapach trzyma armatni pocisk.

Pieniądze na budowę przekazywali m.in. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, kombatanci i mieszkańcy miasta. Inicjatywę poparła także rada Edynburga i rząd szkocki, który wsparł ją finansowo.

Miś łączy Polaków i Szkotów

W przedsięwzięcia jest zaangażowany także polski konsulat. – Nie tylko przekazaliśmy pieniądze na zakup i sprowadzenie z Polski granitu na postument pomnika, lecz także wspieramy projekt merytorycznie oraz w zakresie promocji – mówi Dariusz Adler. Konsul dodaje, że inicjatywa ma duże znaczenie dla upamiętnienia polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej i kombatantów osiadłych w Szkocji.– Przedsięwzięcie promuje także wspólną historię Polski i Szkocji oraz wzmacnia pozytywny wizerunek Polski i Polaków – podkreśla Adler.

Uroczyste odsłonięcie pomnika niedźwiedzia w Edynburgu zaplanowano na 7 listopada.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wojtek Memorial Trust

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Podziemna potęga
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Nowy wiceminister w MON
Stulatka hydrografia
Pretorianie na Mazurach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Defense Without Politics
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Krwawe walki o Monte Cassino
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
O Patriotach na WAT
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
They Train Together, They Fight Together
Czerwoni w odwrocie
Szturmani na Lipie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Iran uderza w USA
Symulatory strzelań Rosomaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
We Are All Darfur
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
For the Right Cause
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Własne interesy Europy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał Iranu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Darłowo czeka na śmigłowce
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ważka bliżej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nauka zimowego pływania
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żyj zdrowiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO