moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkoci pamiętają o misiu Wojtku

Przygarnięty przez armię Andersa niedźwiedź, który towarzyszył polskim żołnierzom pod Monte Cassino, został bohaterem dwóch sztuk teatralnych. Można je obejrzeć podczas festiwalu w Edynburgu, mieście, w którym miś Wojtek spędzał ostatnie lata. Niebawem w centrum Edynburga stanie także jego pomnik. Obie inicjatywy wspiera polski konsulat.

Edinburgh Festival Fringe to największy festiwal sztuki teatralnej na świecie gromadzący dziesiątki tysięcy widzów. W tym roku podczas trwającej cały sierpień imprezy przygotowano ponad 3300 spektakli. Dwa z nich są poświęcone niezwykłemu polskiemu żołnierzowi – niedźwiedziowi Wojtkowi.

Wojtek w teatrze

Małego misia brunatnego kupili w 1942 roku w Iranie żołnierze armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został wpisany na listę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii i w stopniu szeregowca, a potem kaprala, towarzyszył żołnierzom aż do Wielkiej Brytanii. Wojtek brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino, pomagał żołnierzom nosić skrzynie z amunicją. Po demobilizacji jednostki w Szkocji niedźwiedź zamieszkał w zoo w Edynburgu, gdzie żył do 1963 roku.

Historię misia przypominają dwa przedstawienia. – Na festiwalu Fringe można zobaczyć „Wojtek the Bear” (Niedźwiedź Wojtek) oraz „Wojtek: The Happy Warrior (Wojtek: Szczęśliwy wojownik) – mówi Dariusz Adler, polski konsul generalny w Edynburgu.

Pierwszą sztukę wystawia szkocki Teatr Objektiv z Edynburga. „Pokazując historię Wojtka autorzy spektaklu opowiadają o Polakach walczących w II wojnie i ich powojennych losach” – wyjaśnia w materiałach festiwalowych Raymond Ross, dyrektor artystyczny teatru.

Natomiast „Wojtek: The Happy Warrior” teatru The Quarter Too Ensemble to sztuka o przyjaźni pomiędzy Wojtkiem a polskimi żołnierzami widzianej oczami samego misia. Na spektakl są zapraszani także najmłodsi.

U stóp zamku

Ale to nie jedyny sposób, w jaki Szkoci upamiętnią słynnego Wojtka. – Odlany z brązu, naturalnych rozmiarów pomnik polskiego żołnierza z niedźwiedziem Wojtkiem stanie jesienią w centrum Edynburga, w Princess Street Gardens. To miejsce z widokiem na zamek – mówi polski konsul. To będzie kolejny już monument misia, jeden stoi bowiem na terenie Instytutu gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, drugi w krakowskim Parku Jordana.

Edynburski pomnik zaprojektował Raymond Muszyński z pracowni Morris & Steedman Associates, a towarzyszącą mu płaskorzeźbę przedstawiającą wojenną historię niedźwiedzia wykona rzeźbiarz Alan Beattie Herriot. Inicjatorem przedsięwzięcia jest fundacja „Wojtek Memorial Trust”, założona przez Aileen Orr, autorkę książki o niedźwiedziu Wojtku. Organizacja od dwóch lat zbiera pieniądze na monument, który kosztuje 300 tys. funtów. A od listopada 2014 roku do wpłat na ten cel zachęca mieszkańców Edynburga namalowany na ścianie jednego z miejskich autobusów miś Wojtek, który w łapach trzyma armatni pocisk.

Pieniądze na budowę przekazywali m.in. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, kombatanci i mieszkańcy miasta. Inicjatywę poparła także rada Edynburga i rząd szkocki, który wsparł ją finansowo.

Miś łączy Polaków i Szkotów

W przedsięwzięcia jest zaangażowany także polski konsulat. – Nie tylko przekazaliśmy pieniądze na zakup i sprowadzenie z Polski granitu na postument pomnika, lecz także wspieramy projekt merytorycznie oraz w zakresie promocji – mówi Dariusz Adler. Konsul dodaje, że inicjatywa ma duże znaczenie dla upamiętnienia polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej i kombatantów osiadłych w Szkocji.– Przedsięwzięcie promuje także wspólną historię Polski i Szkocji oraz wzmacnia pozytywny wizerunek Polski i Polaków – podkreśla Adler.

Uroczyste odsłonięcie pomnika niedźwiedzia w Edynburgu zaplanowano na 7 listopada.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wojtek Memorial Trust

dodaj komentarz

komentarze


W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
 
Oko na Europę
Nowa misja i nowy sprzęt
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Umarły dla świata
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
A Torn Subcontinent
Warszawa – miasto nieujarzmione
W Indiach mieli swój drugi dom
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Cienka niebieska linia
Śląskie sceny z życia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Samochód do desantowania
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zapal światło dla ofiar Katynia
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polskie firmy na targach w Londynie
Sprawdzają Brutusa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Robot” w akcji
Iranian Chess Game
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Wrzesień ’39 na południu Polski
Jedna misja, jeden zespół
Rok Żelaznej Dywizji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Głos (z) płonącej Warszawy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Chorwacki test polskich kadetów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kosmiczny gość
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Z maratonu programowania do wojska
Historia Liberatora wyjaśniona
GROM Challenge
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Walka i dyplomacja
Defendery 2019 – część 4
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Defendery 2019 – część 3
Terytorialsi na wysokościach
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO