moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze, prestiż i komandosi

Ile powinien zarabiać żołnierz sił specjalnych i czy dodatki za służbę powinny być równe dla wszystkich komandosów? O podwyżkach dla operatorów z zespołów bojowych JWK i Formozy pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK w Lublińcu.

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych jest dobrym krokiem w kierunku wzmocnienia motywacji żołnierzy sił specjalnych. Zwłaszcza zajmujących stanowiska, na których są wymagane szczególne kwalifikacje psychofizyczne oraz doświadczenie. Nowelizacja ta wzmocni prestiż służby żołnierzy sił specjalnych. Jak obliczono, nowe przepisy będą miały wpływ na zarobki około 1640 wojskowych służących w tym rodzaju sił zbrojnych. Przede wszystkim chodzi o tych, którzy są w zespołach bojowych.

Jako były żołnierz JWK służący w pionie logistyki, mający doświadczenie ze służby z jednym z zespołów bojowych podczas zagranicznych misji, w pełni popieram takie rozdysponowanie środków finansowych, które zakłada, że dodatkowe pieniądze trafią do żołnierzy pododdziałów bojowych. Współpracując z nimi, mogłem się przekonać, jak ciężką i szczególną służbę pełnią oni za granicą i w kraju. Uhonorowanie ich dodatkiem wyższym niż pozostałych żołnierzy służących w JW 4101 nikogo nie powinno dziwić.

Ponadto większość z nich (ponad 95%) ma stopnie wojskowe przynależne do korpusu podoficerskiego oraz starszych szeregowych zawodowych. Zwiększony dodatek finansowy na pewno poprawi ich morale oraz sytuację finansową. Podwyżka wpłynie więc na poziom życia ich rodzin, zwłaszcza że większość z nich to jedyni żywiciele rodziny.

Inną sprawą jest, według mnie, dysproporcja między dodatkami JW GROM a czołowymi jednostkami naszych sił specjalnych. tj. JWK i Formozy. Uzasadnienie, że żołnierze GROM-u otrzymują najwyższy dodatek z tytułu wykonywania zadań polegających na bezpośrednim zwalczaniu terroryzmu jest, moim zdaniem, nieprzekonujący. Szanuję żołnierzy GROM-u za ich profesjonalizm, poziom wyszkolenia, doświadczenie oraz pełne zawodowstwo w działaniach, które prowadzą w kraju i za granicą. Jednak uważam, że powinno się dążyć do wyrównania dodatków gromowskich z tymi, które są do dyspozycji żołnierzy z Lublińca czy z Gdyni.

Za wyrównaniem dodatków dla trzech czołowych jednostek sił specjalnych przemawia ich wysoki poziom wyszkolenia, który ma odzwierciedlenie w wykonywanych operacjach – działaniach, które, przypomnę, budzą podziw przedstawicieli najlepszych sił specjalnych świata.

Dobrym symptomem na przyszłość jest uwzględnienie w dodatkach za służbę w siłach specjalnych jednostek Agat, Nil oraz eskadry działań specjalnych. Do tej pory były one pod tym względem traktowane trochę po macoszemu. Mam nadzieję, że wykonując ten pierwszy krok, nie zapomni się o zwiększeniu dodatków dla tych jednostek wraz z podwyższeniem przez nie poziomu wyszkolenia i nabrania doświadczenia.

Rzymska maksyma mówiąca, że pieniądze są nerwem wojny, ma zastosowanie także podczas pokoju. Siły specjalne określane są jako jedne z naszych dóbr narodowych. Ich znaczenie w potencjale polskiej armii ciągle się zwiększa. Zatem szczególne premiowanie służby moich kolegów nie powinno nikogo dziwić. Mam nadzieję, że kolejne lata ich służby będą miały odbicie także w wysokości ich zarobków.

mjr. rez. Tomasz „Burza” Burzyński

dodaj komentarz

komentarze


Rywalizacja strzelców wyborowych
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Double Eagle po nowemu
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ważka bliżej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Nauka zimowego pływania
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Podziemna potęga
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Iran uderza w USA
For the Right Cause
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Krwawe walki o Monte Cassino
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
O Patriotach na WAT
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Darłowo czeka na śmigłowce
Żyj zdrowiej
Własne interesy Europy
Szturmani na Lipie
Czerwoni w odwrocie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Umowa na Harpie podpisana!
We Are All Darfur
Medyczne ćwiczenia zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO