moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze, prestiż i komandosi

Ile powinien zarabiać żołnierz sił specjalnych i czy dodatki za służbę powinny być równe dla wszystkich komandosów? O podwyżkach dla operatorów z zespołów bojowych JWK i Formozy pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK w Lublińcu.

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych jest dobrym krokiem w kierunku wzmocnienia motywacji żołnierzy sił specjalnych. Zwłaszcza zajmujących stanowiska, na których są wymagane szczególne kwalifikacje psychofizyczne oraz doświadczenie. Nowelizacja ta wzmocni prestiż służby żołnierzy sił specjalnych. Jak obliczono, nowe przepisy będą miały wpływ na zarobki około 1640 wojskowych służących w tym rodzaju sił zbrojnych. Przede wszystkim chodzi o tych, którzy są w zespołach bojowych.

Jako były żołnierz JWK służący w pionie logistyki, mający doświadczenie ze służby z jednym z zespołów bojowych podczas zagranicznych misji, w pełni popieram takie rozdysponowanie środków finansowych, które zakłada, że dodatkowe pieniądze trafią do żołnierzy pododdziałów bojowych. Współpracując z nimi, mogłem się przekonać, jak ciężką i szczególną służbę pełnią oni za granicą i w kraju. Uhonorowanie ich dodatkiem wyższym niż pozostałych żołnierzy służących w JW 4101 nikogo nie powinno dziwić.

Ponadto większość z nich (ponad 95%) ma stopnie wojskowe przynależne do korpusu podoficerskiego oraz starszych szeregowych zawodowych. Zwiększony dodatek finansowy na pewno poprawi ich morale oraz sytuację finansową. Podwyżka wpłynie więc na poziom życia ich rodzin, zwłaszcza że większość z nich to jedyni żywiciele rodziny.

REKLAMA

Inną sprawą jest, według mnie, dysproporcja między dodatkami JW GROM a czołowymi jednostkami naszych sił specjalnych. tj. JWK i Formozy. Uzasadnienie, że żołnierze GROM-u otrzymują najwyższy dodatek z tytułu wykonywania zadań polegających na bezpośrednim zwalczaniu terroryzmu jest, moim zdaniem, nieprzekonujący. Szanuję żołnierzy GROM-u za ich profesjonalizm, poziom wyszkolenia, doświadczenie oraz pełne zawodowstwo w działaniach, które prowadzą w kraju i za granicą. Jednak uważam, że powinno się dążyć do wyrównania dodatków gromowskich z tymi, które są do dyspozycji żołnierzy z Lublińca czy z Gdyni.

Za wyrównaniem dodatków dla trzech czołowych jednostek sił specjalnych przemawia ich wysoki poziom wyszkolenia, który ma odzwierciedlenie w wykonywanych operacjach – działaniach, które, przypomnę, budzą podziw przedstawicieli najlepszych sił specjalnych świata.

Dobrym symptomem na przyszłość jest uwzględnienie w dodatkach za służbę w siłach specjalnych jednostek Agat, Nil oraz eskadry działań specjalnych. Do tej pory były one pod tym względem traktowane trochę po macoszemu. Mam nadzieję, że wykonując ten pierwszy krok, nie zapomni się o zwiększeniu dodatków dla tych jednostek wraz z podwyższeniem przez nie poziomu wyszkolenia i nabrania doświadczenia.

Rzymska maksyma mówiąca, że pieniądze są nerwem wojny, ma zastosowanie także podczas pokoju. Siły specjalne określane są jako jedne z naszych dóbr narodowych. Ich znaczenie w potencjale polskiej armii ciągle się zwiększa. Zatem szczególne premiowanie służby moich kolegów nie powinno nikogo dziwić. Mam nadzieję, że kolejne lata ich służby będą miały odbicie także w wysokości ich zarobków.

mjr. rez. Tomasz „Burza” Burzyński

dodaj komentarz

komentarze


I Ty możesz służyć Ojczyźnie
 
„Aviation Detachment” w Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Ochotnik do Auschwitz
Szybciej do wojska
Ku czci roku 1918 i 1920
Szybsza droga do armii zawodowej
Nowe sanitarki dla wojska
Zamek na poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Październik pod znakiem Tallboya
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Zaplecze dla Rosomaków
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zostań studentem ASzWoj
„Kaper” przeciw terrorystom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kabina do zadań specjalnych
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Defender 2020: Symulator Pioruna
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kraby kontra okręt
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Dekady za wcześnie
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Laserowa artyleria US Army
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wybuchowa edukacja
Amerykanie odmładzają F-16
Polak z Medalem NATO
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
16 Dywizja najlepsza!
Kaprale po Legii Akademickiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO