moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pasjonaci militariów jadą na poligon

Zabytkowe czołgi, transportery opancerzone i wojskowe motocykle z całej Europy będzie można podziwiać w Bornem Sulinowie. Dziś rozpoczyna się tam XII Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”. Gratką dla miłośników wojskowości będzie także przejażdżka czołgiem.

– Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z większych w Europie – mówi Wiesław Bartoszek, komandor zlotu i prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa.

Stowarzyszenie jest organizatorem przedsięwzięcia wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Borne Sulinowo oraz tamtejszym Centrum Kultury i Rekreacji. Czterodniowa impreza rozpoczyna się dziś na poligonie pod miastem. – Po raz pierwszy zlot odbył się w 2004 roku. Wtedy zaczynaliśmy od kilkunastu pojazdów z demobilu, dziś jest ich ponad pół tysiąca – podkreśla Bartoszek.

Czołgi i transportery

Do Bornego Sulinowa zjeżdżają z całej Europy miłośnicy militariów, rekonstruktorzy, kolekcjonerzy sprzętu, pasjonaci motoryzacji i historii. W tym roku pojawią się goście m.in. z Niemiec, Holandii, Belgii, Węgier, Finlandii, Danii, Norwegii, Włoch, Ukrainy, Rosji, Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. – W ubiegłym roku przyjechało prawie cztery tysiące osób, żeby zaprezentować sprzęt ze swoich kolekcji. Pokazali blisko 580 pojazdów, a zlot zgromadził około 50 tysięcy widzów. W tym roku liczymy na kolejne rekordy – mówi komandor zlotu.

Podczas zlotu będzie można podziwiać dawny sprzęt wojskowy z demobilu, kupiony przez pasjonatów i pieczołowicie przez nich odrestaurowany. Zwiedzający zobaczą historyczne mundury, ekwipunek i sprzęt różnych armii, m.in. polskiej, radzieckiej, niemieckiej, amerykańskiej, włoskiej.

Na zlocie pojawią się także czołg T-72, T-55 Merida, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, pływający transporter samobieżny, amerykański Jeep Willys i jego radziecki odpowiednik – GAZ oraz UAZ-y, Skoty, ZIŁ-y i militarne motocykle. – Jedną z perełek będzie idealnie odrestaurowany samochód GAZ 69 – zapowiada Bartoszek. Ciekawostką będzie też amerykańska haubica samobieżna M-109 z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz przenośna kopuła pancerna z czasów I wojny światowej z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pojazdy przejadą po terenowym torze przeszkód na tzw. tankodromie. A po zakończeniu pokazów chętni będą mogli wybrać się na przejażdżkę czołgiem lub transporterem.

Nie zabraknie też współczesnego sprzętu. – Dzięki pomocy 52 Batalionu Remontowego w Czarnem i 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina przyjechały do nas: czołg PT-91 Twardy, transporter Rosomak, wozy BWP-1 i samobieżna armatohaubica Dana – wyliczają organizatorzy.

Rajd wokół jeziora

W czwartek podczas uroczystego otwarcia zlotu zagra orkiestra wojskowa ze Szczecina, pojawi się też wojskowa kompania honorowa. W piątek w południe zabytkowe pojazdy pojadą na cmentarz Jeńców Wojennych w Bornem Sulinowie, a następnie na cmentarz w Szczecinku, gdzie rekonstruktorzy złożą wieńce na Kwaterze Wojskowej. Na placu przed szczecineckim ratuszem będzie trwał piknik militarny.

Natomiast w sobotę – ostatniego dnia zlotu – odbędzie się parada wojskowych pojazdów dookoła jeziora Pile, nad którym leży Borne Sulinowo. Zaplanowano także pokaz kawaleryjskiej jazdy konnej, a rekonstruktorzy odtworzą szpital polowy z II wojny światowej.

– Zlot „Gąsienice i Podkowy” świetnie wpisuje się w militarną historię naszego miasta i jest jego doskonałą promocją – podkreśla Dariusz Tederko, inspektor ds. promocji Urzędu Miasta. Przypomina, że dopiero kilkanaście lat temu Borne Sulinowo przestało być bazą wojskową. W latach 30. stacjonowali tu żołnierze III Rzeszy, a miasteczko było zapleczem Szkoły Artylerii Wehrmachtu. Po 1945 roku Borne stało się garnizonem Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej. Stacjonowało tu około 25 tys. czerwonoarmistów. Było to największe zgrupowanie radzieckich wojsk lądowych w Polsce. Dopiero w 1992 roku po wyjeździe radzieckich żołnierzy miasto zostało otwarte dla Polaków.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym militarnego zlotu. Szczegółowy program imprezy – na stronie: www.zlot.bornesulinowo.pl/letni/.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Tadeusz Wojewódzki

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzki baypass przed „Orką”
 
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
T-72 strzelają na poligonie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Volhynian Lion Hearts
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kontenery dla Wisły
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Gorące obrady NATO w Londynie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klucz do dobrych relacji
Leopardy na Podkarpaciu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Z archiwum „Szarego”
Trudna droga
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Ostre strzelanie artylerzystów
Obrona bez polityki
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Unwanted Treaty
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ludzie niebezpiecznej profesji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Kto zostawia ślady w sieci
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Klasy wojskowe po nowemu
Wrocław czeka na Amerykanów
Nowe laboratorium WAT
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Razem się szkolą, razem walczą
Nowe maszyny w LAW
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Dołącz do zawodowców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO