moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na Rysach upamiętnili kolegów

Trzynastu żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uczciło pamięć swoich kolegów, którzy zginęli podczas misji w Afganistanie. Wczoraj punktualnie o 17 weszli na Rysy, zapalili tam znicz i zostawili proporzec jednostki.

Żołnierze wyjechali w Tatry już w niedzielę. Wczoraj rano rozpoczęli podejście na najwyższy polski szczyt. – Zależało nam, by dotrzeć tam właśnie 17 sierpnia, punktualnie o godzinie 17 – tłumaczy ppor. Michał Stefański, dowódca jednego z plutonów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Owe „siedemnastki” nawiązują rzecz jasna do nazwy formacji. Projekt udało się zrealizować. Po wejściu na Rysy żołnierze zapalili znicz i uczcili poległych kolegów minutą ciszy. Na szczycie zostawili też proporzec jednostki. Łącznie wyprawa zajęła im dziesięć godzin.

– To pierwszy taki projekt. Stanowił on element przygotowań do międzynarodowych zawodów użyteczno-bojowych, które wkrótce rozpoczną się na Litwie. Chcieliśmy też przypomnieć o czterech chłopakach, którzy służyli w Afganistanie podczas dziewiątej zmiany i nie wrócili z misji. Część z nas nie zdążyła ich poznać. Nie ma to jednak większego znaczenia. Czujemy się z nimi związani ze względu na mundur i miejsce służby – wyjaśnia ppor. Stefański.

Podczas IX zmiany PKW Afganistan zginęło czterech żołnierzy. Trzech służyło w 17 Wielkopolskiej Brygadzie, czwarty w 1 Brzeskiej Brygadzie Saperów. Pierwszy śmierć poniósł st. kpr. Jarosław Maćkowiak. 2 czerwca 2011 roku w prowincji Ghazni brał udział w patrolu, który został ostrzelany przez rebeliantów. Jeszcze w Afganistanie, podczas pożegnania trumny z jego ciałem, dowódca zmiany gen. bryg. Sławomir Wojciechowski mówił: „Jarek zawsze był pierwszy. Pierwszy wszedł tam, gdzie spotkało go przeznaczenie. Jest też pierwszym, którego 17 Brygada straciła na misji. Skoro nie można się wycofać, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by iść naprzód. Myślę, że Jarek chciałby, abyśmy dokończyli to, co razem rozpoczęliśmy 20 kwietnia”. St. kpr. Maćkowiak miał 27 lat. Pośmiertnie został awansowany do stopnia młodszego chorążego.

28 lipca 2011 roku w eksplozji miny pułapki zginął st. szer. Paweł Poświat. Ładunek eksplodował pod prowadzonym przez niego pojazdem opancerzonym Rosomak. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni. Podczas pogrzebu żołnierza gen. dyw. Zbigniew Galec, ówczesny zastępca dowódcy operacyjnego, podkreślił, że służbę w armii st. szer. Poświat traktował jako wyróżnienie i spełnienie patriotycznego obowiązku. Zapłacił za to najwyższą cenę. Poległy żołnierz miał 29 lat. Pośmiertnie został awansowany do stopnia sierżanta.

18 sierpnia 2011 roku podczas ataku na polski patrol w Ghazni śmierć poniósł saper z Brzegu, st. szer. Szymon Sitarczuk. Był on wyróżniającym się żołnierzem dziewiątej zmiany. Za odnalezienie należącego do rebeliantów składu amunicji w dystrykcie Zanakhan, otrzymał honorowy tytuł „Hero of the Battle”. Po jednym ze starć z talibami, mimo doznanych obrażeń, zdecydował się przeszukać okoliczny teren. Odkrył minę pułapkę przygotowaną przeciw wojskom koalicji. St. szer. Sitarczuk miał 28 lat. On również został awansowany do stopnia sierżanta.

Jako ostatni podczas dziewiątej zmiany zginął żołnierz 17 Brygady st. szer. Rafał Nowakowski. Stało się to 4 października 2011 roku, kiedy pod pojazdem MRAP eksplodowała mina pułapka. W czasie jego pogrzebu płk Tomasz Domański, wówczas zastępca dowódcy wielkopolskiej brygady, podkreślił: „Rafale, kolego, żołnierzu. Twoi dowódcy i żołnierze, którzy żegnali Cię po raz ostatni w Afganistanie, wiele mówili o tym, jakim byłeś człowiekiem. Rafale, zawsze można było na Tobie polegać”. St. szer. Nowakowski miał 30 lat. Został awansowany do stopnia sierżanta.

Żołnierze 17 Brygady to kolejni wojskowi, którzy w ostatnich dniach stają na Rysach. Na początku sierpnia weszli tam żołnierze polskich jednostek specjalnych oraz ich amerykański kolega, były operator Navy SEAL’s. Zdobycie szczytu było zwieńczeniem ultratriatlonu, w którym wzięli udział. Żołnierze najpierw przepłynęli 18,5 kilometra z Helu do Gdyni, następnie przejechali na rowerach 700 kilometrów z Gdyni do Zakopanego, wreszcie przebiegli dziewięć kilometrów ze stolicy polskich Tatr do Morskiego Oka.

W ten sposób chcieli uczcić gen. dyw. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcę wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że za pięć lat zostanie ono powtórzone, a do udziału zaproszą przedstawiciela jednostki specjalnej z kolejnego państwa NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ppor. Dorota Kusiak

dodaj komentarz

komentarze


You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
F-16 wracają do Polski
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Zmiany w przepisach mundurowych
Ich zadanie – zdobyć informację
Tu się zadań nie wybiera
Region Without a Key
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Jihadist Mill
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nowy batalion podhalańczyków
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Medale dla uczestników walk w Karbali
Być krok przed Bielikiem
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Uchylone wrota piekieł
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Dołącz do zawodowców
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Targi Air Fair 2019
Modernizacja floty powietrznej
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Kampania wyborcza poza armią
Fabryka dżihadystów
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Kierunek: Afganistan
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Modernizacja bombowców
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Czarna taktyka Agatu
Jelcze dla Wisły
Wywiad AK w służbie aliantów
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Zmiana warty na Mazurach
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
„Baltic Protector”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Szef NATO w Warszawie
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO