moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na Rysach upamiętnili kolegów

Trzynastu żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uczciło pamięć swoich kolegów, którzy zginęli podczas misji w Afganistanie. Wczoraj punktualnie o 17 weszli na Rysy, zapalili tam znicz i zostawili proporzec jednostki.

Żołnierze wyjechali w Tatry już w niedzielę. Wczoraj rano rozpoczęli podejście na najwyższy polski szczyt. – Zależało nam, by dotrzeć tam właśnie 17 sierpnia, punktualnie o godzinie 17 – tłumaczy ppor. Michał Stefański, dowódca jednego z plutonów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Owe „siedemnastki” nawiązują rzecz jasna do nazwy formacji. Projekt udało się zrealizować. Po wejściu na Rysy żołnierze zapalili znicz i uczcili poległych kolegów minutą ciszy. Na szczycie zostawili też proporzec jednostki. Łącznie wyprawa zajęła im dziesięć godzin.

– To pierwszy taki projekt. Stanowił on element przygotowań do międzynarodowych zawodów użyteczno-bojowych, które wkrótce rozpoczną się na Litwie. Chcieliśmy też przypomnieć o czterech chłopakach, którzy służyli w Afganistanie podczas dziewiątej zmiany i nie wrócili z misji. Część z nas nie zdążyła ich poznać. Nie ma to jednak większego znaczenia. Czujemy się z nimi związani ze względu na mundur i miejsce służby – wyjaśnia ppor. Stefański.

Podczas IX zmiany PKW Afganistan zginęło czterech żołnierzy. Trzech służyło w 17 Wielkopolskiej Brygadzie, czwarty w 1 Brzeskiej Brygadzie Saperów. Pierwszy śmierć poniósł st. kpr. Jarosław Maćkowiak. 2 czerwca 2011 roku w prowincji Ghazni brał udział w patrolu, który został ostrzelany przez rebeliantów. Jeszcze w Afganistanie, podczas pożegnania trumny z jego ciałem, dowódca zmiany gen. bryg. Sławomir Wojciechowski mówił: „Jarek zawsze był pierwszy. Pierwszy wszedł tam, gdzie spotkało go przeznaczenie. Jest też pierwszym, którego 17 Brygada straciła na misji. Skoro nie można się wycofać, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by iść naprzód. Myślę, że Jarek chciałby, abyśmy dokończyli to, co razem rozpoczęliśmy 20 kwietnia”. St. kpr. Maćkowiak miał 27 lat. Pośmiertnie został awansowany do stopnia młodszego chorążego.

28 lipca 2011 roku w eksplozji miny pułapki zginął st. szer. Paweł Poświat. Ładunek eksplodował pod prowadzonym przez niego pojazdem opancerzonym Rosomak. Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni. Podczas pogrzebu żołnierza gen. dyw. Zbigniew Galec, ówczesny zastępca dowódcy operacyjnego, podkreślił, że służbę w armii st. szer. Poświat traktował jako wyróżnienie i spełnienie patriotycznego obowiązku. Zapłacił za to najwyższą cenę. Poległy żołnierz miał 29 lat. Pośmiertnie został awansowany do stopnia sierżanta.

18 sierpnia 2011 roku podczas ataku na polski patrol w Ghazni śmierć poniósł saper z Brzegu, st. szer. Szymon Sitarczuk. Był on wyróżniającym się żołnierzem dziewiątej zmiany. Za odnalezienie należącego do rebeliantów składu amunicji w dystrykcie Zanakhan, otrzymał honorowy tytuł „Hero of the Battle”. Po jednym ze starć z talibami, mimo doznanych obrażeń, zdecydował się przeszukać okoliczny teren. Odkrył minę pułapkę przygotowaną przeciw wojskom koalicji. St. szer. Sitarczuk miał 28 lat. On również został awansowany do stopnia sierżanta.

Jako ostatni podczas dziewiątej zmiany zginął żołnierz 17 Brygady st. szer. Rafał Nowakowski. Stało się to 4 października 2011 roku, kiedy pod pojazdem MRAP eksplodowała mina pułapka. W czasie jego pogrzebu płk Tomasz Domański, wówczas zastępca dowódcy wielkopolskiej brygady, podkreślił: „Rafale, kolego, żołnierzu. Twoi dowódcy i żołnierze, którzy żegnali Cię po raz ostatni w Afganistanie, wiele mówili o tym, jakim byłeś człowiekiem. Rafale, zawsze można było na Tobie polegać”. St. szer. Nowakowski miał 30 lat. Został awansowany do stopnia sierżanta.

Żołnierze 17 Brygady to kolejni wojskowi, którzy w ostatnich dniach stają na Rysach. Na początku sierpnia weszli tam żołnierze polskich jednostek specjalnych oraz ich amerykański kolega, były operator Navy SEAL’s. Zdobycie szczytu było zwieńczeniem ultratriatlonu, w którym wzięli udział. Żołnierze najpierw przepłynęli 18,5 kilometra z Helu do Gdyni, następnie przejechali na rowerach 700 kilometrów z Gdyni do Zakopanego, wreszcie przebiegli dziewięć kilometrów ze stolicy polskich Tatr do Morskiego Oka.

W ten sposób chcieli uczcić gen. dyw. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcę wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że za pięć lat zostanie ono powtórzone, a do udziału zaproszą przedstawiciela jednostki specjalnej z kolejnego państwa NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ppor. Dorota Kusiak

dodaj komentarz

komentarze


Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Neptuny wchodzą do służby
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Harcerz zwany Flo
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Panie bez taryfy ulgowej
Polowanie na zbrodniarzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
IPN zidentyfikował ofiary UPA
W Brukseli o bezpieczeństwie
Podwójne zamrożenie
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Więcej Polski w Eurokorpusie
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
WOT na szklanym ekranie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Pokonać strach przed ogniem
Cel – bezpieczna Europa
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
19 medali żołnierzy
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Breakdown? Do not panic
Akcja antynarkotykowa żandarmów
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Interoperacyjność Jaśmina
Zwiad w miejskiej dżungli
Na wyciągnięcie ręki
Podchorążowie na zimowym survivalu
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Peaceful Pretexts of Putin
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Kampania wyborcza poza armią
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Deputowani z USA murem za NATO
O honor Polski walczącej
Ramię w ramię z pogranicznikami
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
The holy mission
Diabły po Żelaznych Koniach
Obrady NATO w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO