moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe ekomieszkania dla żołnierzy

Dwa nowe bloki powstaną przy ulicy Chełmżyńskiej w Warszawie. Buduje je Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Do końca roku zamieszka w nich 150 wojskowych rodzin. Inwestycja jest realizowana w ekologicznej technologii z zastosowaniem drewnianego szkieletu. Jej wartość to prawie 28 mln zł.


– W jednym z budynków na czterech kondygnacjach zaprojektowano w sumie 80 mieszkań jednopokojowych. Będą one służyły jako internat. Znajdą się tam również pomieszczenia administracyjno-gospodarcze i techniczne. Drugi budynek będzie miał 70 mieszkań wraz z podziemnymi garażami – zapowiada Paweł Fiedczak, dyrektor Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie.

Kamień węgielny pod budowę bloków wmurowano kilka dni temu. Jednak Agencja zapewnia, że mieszkania zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. WAM zdecydowała się bowiem postawić budynki z zastosowaniem nowatorskiej i ekologicznej konstrukcji drewnianego szkieletu. To technologia znana z budownictwa wielkopłytowego, ale zamiast betonu zastosowano drewno i nowoczesne materiały uszczelniające. – Taka konstrukcja sprawia, że czas budowy jest znacznie krótszy, a materiały, z jakich korzystamy, są ekologiczne. Z realizacji podobnych inwestycji mamy pozytywne doświadczenia – dodaje dyrektor. Budynki z drewnianym szkieletem powstały m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Gdyni. Dziesięć takich bloków stoi w podwarszawskich Ząbkach. Tam ponad pół tysiąca mieszkań wybudowano w rekordowo krótkim czasie ośmiu miesięcy – od wbicia łopaty do przekazania kluczy.

Pod klucz

Nadzór nad budową przy ulicy Chełmżyńskiej sprawują WAM-owscy eksperci. Zgodnie z wytycznymi w wybudowanych blokach mieszkańcy muszą mieć zapewniony parking (na zewnątrz lub w budynku), pomieszczenia na wózki i rowery, a balkony na ostatnich kondygnacjach z zadaszeniem. Każdy lokal musi mieć także swój licznik zużycia mediów (m.in. energii cieplnej, elektrycznej i wody) oraz antywłamaniowe drzwi z atestem.


Mieszkania, które otrzymają żołnierze, mają być urządzone „pod klucz”. Oznacza to, że w kuchni i łazience zostanie położona terakota i glazura. Mieszkanie będzie też wyposażone w białą armaturę oraz drzwi wewnętrzne. Wokół bloków powstaną między innymi tereny zielone oraz place zabaw dla dzieci. Wartość inwestycji realizowanej przy ulicy Chełmżyńskiej to prawie 28 mln zł.

Obecnie na służbowe mieszkanie czeka w stolicy kilkuset żołnierzy. – Do czasu otrzymania przydziału lokalu mieszkalnego mają oni zagwarantowane zakwaterowanie na przykład w internacie albo otrzymują świadczenie mieszkaniowe – zapewnia Tomasz Szymanik, p.o. prezes WAM.


Będą kolejne mieszkania

Agencja planuje już nowe inwestycje w okolicach Warszawy. – Trwają właśnie przygotowania do budowy kolejnych mieszkań w Legionowie. Zamieszkają tam wojskowi służący w Kazuniu, Zegrzu, a także w Warszawie. Mamy również działkę na warszawskich Bielanach, gdzie planujemy rozpocząć w przyszłości budowę – mówi dyrektor warszawskiego oddziału WAM.

Do końca roku Agencja przekaże żołnierzom prawie pół tysiąca mieszkań w całej Polsce. Poza wojskowymi ze stolicy do nowych M wprowadzą się żołnierze m.in. w Lidzbarku Warmińskim (40 mieszkań), Przemyślu (32), Żaganiu (32), Lesznie (24), Kołobrzegu (37) Nisku (30) i Szczytnie (24).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wojskowa Agencja Mieszkaniowa

dodaj komentarz

komentarze


Wojna wywiadów
 
Rozpoczynamy nową erę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najpierw „Sonda”, później promocja
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Obrady Rady Unii Europejskiej
Czarny odchodzi do cywila
Jedna misja, jeden zespół
High Confidence Operations
Cienka niebieska linia
Spełniliśmy swój obowiązek
Amerykańska przyszłość WZL
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Piknik ze smakiem
A Torn Subcontinent
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Warszawa walczy, wracamy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Preselekcja u komandosów
Irańskie szachy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Przysięga śląskich terytorialsów
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
A Wave of Alliances
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śladami Pierwszej Pancernej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rivalry on Closed Sea
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wozy amunicyjne do Raków
Desant z transportowca-giganta
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zielonka dla Patriotów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Od sojusznika do kata
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO