moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla komandosów

Nawet 900 zł dostaną od września komandosi z zespołów bojowych FORMOZY i JWK Lubliniec. Dodatki służbowe otrzymają także żołnierze AGAT-u, NIL-a i 7 Eskadry Działań Specjalnych, którym dotąd takie pieniądze nie przysługiwały. Rozporządzenie w sprawie podwyżek podpisał właśnie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Dodatkowe pieniądze mają być motywacją dla żołnierzy, którzy pełnią najcięższą i najbardziej niebezpieczną służbę, czyli operatorów zespołów bojowych. Na dodatek służbowy mogą także liczyć instruktorzy, którzy szkolą żołnierzy biorących bezpośredni udział w działaniach bojowych. Dlaczego akurat oni? – Żołnierze jednostek specjalnych wykonują zadania szczególnie niebezpieczne i wymagające specjalnych predyspozycji, zajmują się również zwalczaniem zagrożeń terrorystycznych w czasie pokoju, stąd naturalna konieczność dodatkowej gratyfikacji takich umiejętności – tłumaczy Jacek Sońta, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

W ten sposób resort chce także zachęcić żołnierzy do pozostania dłużej w służbie. – Szkolenie i proces osiągania wymaganych umiejętności jest czasochłonny i kosztowny. Stąd najlepiej, by doświadczeni żołnierze pełnili służbę dłużej na stanowiskach liniowych związanych bezpośrednio z działaniami bojowymi. Inicjatywa preferuje więc tych żołnierzy, którzy na takich stanowiskach chcą pozostać i będą jeszcze podnosili swoje umiejętności specjalistyczne – podkreśla Jacek Sońta.

Wysokość wypłacanych dodatków będzie zależała od jednostki, w której służą żołnierze, oraz od charakteru zadań, jakie wykonują. I tak, operatorzy zespołów bojowych FORMOZY i JWK Lubliniec mogą liczyć na dwukrotnie wyższy dodatek służbowy, niż mieli dotychczas: zamiast 450 złotych otrzymają nawet 900 zł. Jednak o tym, jaką konkretnie sumę dostanie żołnierz, zdecyduje dowódca jednostki.

– Zwiększenie kwoty dodatku służbowego dla żołnierzy JWK na pewno podniesie poziom pełnienia służby żołnierzy, ponadto wyrówna warunki służby w poszczególnych  jednostkach specjlanych, choć do pełni szczęścia brakuje pełnego wyrównania dodatków – mówi mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec. – Uważam, że to dobry krok, choć następny powinien zniwelować w ogóle różnice w dodatkach – dodaje.

Minister obrony zdecydował, że dodatki służbowe będą również otrzymywali komandosi JW AGAT, JW NIL oraz 7 Eskadry Działań Specjalnych. Dotychczas operatorom tych jednostek taki dodatek nie przysługiwał. Zgodnie z rozporządzeniem można im przyznać do 450 zł.

Podwyżki dostanie około 1640 komandosów. W sumie z budżetu MON pójdzie na ten cel około 10 mln zł.

Rozporządzenie nie dotyczy natomiast operatorów GROM-u, których sytuacja finansowa i tak jest uważana za najlepszą spośród wszystkich jednostek specjalnych. Wprawdzie ich dodatek służbowy to 450 zł, jednak komandosi tej formacji otrzymują również „dodatek specjalny z tytułu wykonywania zadań polegających na bezpośrednim fizycznym zwalczaniu terroryzmu lub szkolenia się w tym zakresie”. Jego wysokość waha się od 1,2 tys. zł do 3,3 tys. złotych.

Rozporządzenie podpisali ministrowie pracy i polityki społecznej oraz obrony narodowej. Wejdzie ono w życie 14 dni po opublikowaniu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~swider
1449163560
Trochę mądrych dowódców w jednostkach liniowych.
D6-6D-94-E4
~Katol - Inkwizytor
1447396320
~marek - cyt:"inne służby ich przejmą z otwartymi rękoma" wymień jedną i dlaczego ?
FF-6C-B3-6A
~marek
1439570580
Lepiej późno niż wcale za bardzo nie ma czym sie chwalić , należy im sie to jak psu kiełbasa , sorry za porównanie ale łaski nie robią to sa ludzi o wyjątkowych predyspozycjach jak nie dostana godziwego wynagrodzenia to nie dziwcie sie ze inne służby ich przejmą z otwartymi rękoma to i tak jałmużna . Szkoda ze politycy zawsze sie w p.... lą w służby, ale mamy przykłady czym sie to kończ !!!
55-39-C4-45

Przez krew zdobyty Śląsk
 
A Wave of Alliances
Najpierw „Sonda”, później promocja
Przysięga śląskich terytorialsów
Rozpoczynamy nową erę
Czarny odchodzi do cywila
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Pułaski” wrócił do kraju
Obrady Rady Unii Europejskiej
Strzelać nauczyłem się sam
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Szukamy następcy Herculesa
Wojna wywiadów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Spełniliśmy swój obowiązek
Od sojusznika do kata
Preselekcja u komandosów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
High Confidence Operations
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Brunatno-czerwona zmowa
Desant z transportowca-giganta
Wędrówka dla Dwóch Serc
Śladami Pierwszej Pancernej
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wróciło do Lublina
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wielofunkcyjny scyzoryk
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO