Na popularnych portalach społecznościowych powstaje coraz więcej fan pagów poświęconych Wojsku Polskiemu, żołnierzom i poszczególnym jednostkom wojskowym. W większości prowadzą je zapaleńcy, którzy poświęcają swój wolny czas na przybliżenie kwestii interesujących każdego miłośnika wojska. Zdjęcia, opinie czy artykuły, które są tam zamieszczane, chwalą oręż polskiej armii i gloryfikują służbę polskiego żołnierza. Ale nie brakuje też tematów kontrowersyjnych, które rozpalają uczestników wirtualnych debat do „hutniczej czerwoności”. Wystarczy wspomnieć na przykład o kobietach w armii czy o 12-letniej służbie starszych szeregowych zawodowych – pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec.
Zakres tematyczny fan page’ów jest wyjątkowo szeroki – począwszy od kwestii czysto wojskowych, przez informacje historyczne, kończąc na ciekawostkach i humorze związanym ze służbą wojskową. Co ważne, sympatycy profilu zawsze mogą podzielić się swoją wiedzą i opinią na dany temat. Na każdy temat, nawet ten najbardziej kontrowersyjny.
Niezaprzeczalnym walorem fan page’ów i toczących się wokół nich debat jest to, że zwykle dyskusje są merytoryczne. Przybliżają więc sympatykom wojska specyfikę poszczególnych rodzajów sił zbrojnych czy jednostek wojskowych. Można nawet powiedzieć, że pełnią rolę edukacyjną. Są nieformalnym medium, które w całości jest poświęcone wojsku i służbie wojskowej.
Internet w wydaniu społecznościowym stał się mekką dla poszukujących wiadomości o poszczególnych jednostkach wojskowych. Bez fałszywej skromności mogę stwierdzić, że wśród stron o największej liczbie odsłon są te, których tematyka dotyczy polskich jednostek specjalnych. Choć oczywiście spore grono wielbicieli mają również strony o siłach powietrznych, wojskach lądowych czy marynarce wojennej.
Można zauważyć, że fani tych stron zazwyczaj mają duży zasób wiedzy o prezentowanych jednostkach wojskowych oraz sprzęcie i wyposażeniu, których używają żołnierze. Zresztą coraz nowocześniejszy sprzęt, który trafia do polskiego wojska, to źródło wiecznych dyskusji.
Media społecznościowe stają się również źródłem informacji dla tych, którzy swoją przyszłość zawodową chcą związać z wojskiem. Młodzi ludzie właśnie tu szukają informacji i praktycznych wskazówek, jak zrealizować swoje marzenie. Na profilach trwa więc nieustanna wymiana informacji na przykład o umiejętnościach, które warto opanować, by zdobyć żołnierskie szlify.
Portale społecznościowe nie unikają też treści patriotyczno-historycznych. Przypominają zarówno daty związane z historią polskiego wojska, jak i sylwetki zapomnianych żołnierzy czy całych formacji polskiego oręża, które zapisały chlubną kartę w dziejach naszego kraju.
Przeprowadzane w realu sondaże na temat stosunku do poszczególnych grup społecznych pokazują, że armia od lat cieszy się ogromnym zaufaniem Polaków. Popularność Wojska Polskiego w wirtualnym świecie, której graficznym znakiem jest kciuk uniesiony do góry, jest tego niezbitym dowodem. I oby tak dalej.
komentarze