moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warsztaty lotnicze w Szkole Orląt

Będzie można porozmawiać z pilotami, obejrzeć wojskowe samoloty, laboratoria i sprzęt lotniczy. Uczelnia z Dęblina zaprasza uczniów na dwudniowe warsztaty. Będzie mogło wziąć w nich udział 400 osób. Zapisy już trwają. Wśród niespodzianek – goście specjalni, m.in. załoga „Biało-Czerwonych Iskier”.

„Lotnicze Warsztaty Młodzieżowe – Dęblin 2015” są adresowane głównie do uczniów klas mundurowych z Lubelszczyzny oraz szkół średnich, które współpracują z uczelnią. Zapisy już trwają. Organizatorzy mogą przyjąć około 400 uczniów. Dwudniowe warsztaty rozpoczną się 17 września.

Samoloty i symulatory

Uczniowie zamieszkają w domu studenckim i akademiku podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Koszty ich pobytu pokryją organizatorzy. Najpierw nastolatkowie poznają uczelnię „od kuchni”, będą mogli np. porozmawiać ze studentami. – Na studiach wojskowych kształci się u nas około 300 podchorążych, a na cywilnych blisko 1700 osób. Rozmowa z nimi może mieć szczególne znaczenie dla młodych ludzi, którzy planują w przyszłości wstąpić do wojska. Będą mogli zapytać o rekrutację czy o to, jak wygląda praktyczne szkolenie lotnicze – mówi mjr Wiesław Świerkowski z WSOSP.

Program warsztatów jest napięty – zwiedzanie laboratoriów, sal dydaktycznych, portu lotniczego czy Ośrodka Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych. W Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego na uczniów będą czekać samoloty i śmigłowce, na których na co dzień szkolą się studenci. – Pokażemy różne wersje Diamondów i Zlinów, czyli samolotów szkolno-treningowych, samolot Piper Seneca oraz śmigłowce Guimbal Cabri. Zwiedzający obejrzą też symulatory i urządzenia treningowe – zapewnia mjr Świerkowski.

Będzie można zobaczyć m.in. symulatory lotu: Selekcjoner – śmigłowca Głuszec i samolotu F-16, śmigłowców SW-4 Puszczyk i Schweizer 300, samolotu M-28 Bryza, symulator skoków ze spadochronem ratowniczym czy najnowocześniejszy w kraju symulator dezorientacji przestrzennej.

Po sąsiedzku, w Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego uczniowie obejrzą z kolei system szkolno-treningowy Śnieżnik przeznaczony do nauki strzelania, a także jedyny stacjonujący w Dęblinie wielozadaniowy samolot F-16. Maszyna w 2013 roku została przekazana przez Amerykanów jako pomoc szkoleniowa. Uczą się na nim m.in. technicy i mechanicy.

Zawody sportowe i goście specjalni

Podczas warsztatów odbędą się także zawody sportowe, wykłady i spotkania z ludźmi związanymi z lotnictwem wojskowym. Zaproszono m.in. pilotów Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Uczniowie będą też mogli odwiedzić Muzeum Sił Powietrznych, gdzie stoi m.in. kolekcja samolotów Lim, polska Iryda, SU-22 oraz IŁ 28.

Tegoroczne warsztaty to trzecia tego typu impreza. Licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu już dwa razy brali udział w spotkaniach. W tym roku do Dęblina również pojedzie jedna z klas. – Korzystamy z takiej możliwości, bo dla uczniów to niecodzienna okazja. Każda wizyta w jednostce wojskowej, a taką jest również szkoła oficerska, pozwala im na własnej skórze przekonać się, jak wygląda wojskowe życie – mówi Arkadiusz Jesionek, opiekun wojskowej klasy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu.

Wykładowcy przyznają, że wśród studentów uczelni są także byli uczestnicy warsztatów. – Może w tym roku kolejni zarażą się pasją do lotnictwa – dodaje mjr Świerkowski.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych to jedna z najstarszych uczelni lotniczych na świecie. Jej początki sięgają 1925 roku. Obecnie szkoła prowadzi studia I i II stopnia na czterech kierunkach – lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka. W Dęblinie studiuje prawie 2 tys. osób. Na kierunkach wojskowych kształci się blisko 300 podchorążych. Na studiach cywilnych na Wydziale Lotnictwa – ponad 800 osób, a na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki – przeszło 860 osób. Rocznie na różnego rodzaju kursach kształci się tu ponad dwa tysiące żołnierzy zawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppłk Artur Goławski, mjr Wiesław Świerkowski

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
 
Iran uderza w USA
„Gwiezdne wojny” Reagana
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Dwa oblicza agenta wywiadu
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Nissany zastąpią Honkery
Cichociemny patronem 14 BOT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trzy cele na ścieżce
Certyfikacja na „Tarczowni”
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Koronawirus na wojskowej uczelni
Beagle dla Polaków
Nabór na wojskowe studia trwa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Studia on-line w Szkole Orląt
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Kwarantanna na WAT
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Testy radarów dla Wisły
Poprad w kolejnej jednostce
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rakiety w celu
Zryw kościuszkowski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Saperzy w walce z Covid-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Więcej wojska do walki z pandemią
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Miliony ofiar hiszpanki
Dowodzę najlepszymi
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Wojskowi medycy w gotowości
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
Medycy WOT kontra COVID-19
We Are All Darfur
Kremlowska gra
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poprady i Pilica z interrogatorami
USA nie zacznie wojny z Iranem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO