moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze na wakacje

Niemal 900 zł brutto na każdą osobę w rodzinie – tyle płaci wojsko każdemu żołnierzowi, który wybiera się na wakacje. Tzw. gratyfikacja urlopowa przysługuje raz w roku pod warunkiem, że mundurowy weźmie co najmniej pięć dni wolnego. Wysokość tego dodatku jest jednakowa dla wszystkich – niezależnie czy jest się szeregowym, czy generałem.


Dodatek, nazywany gratyfikacją urlopową, wynosi jedną trzecią najniższego uposażenia żołnierza. – Tegoroczne pensje są na poziomie ubiegłorocznym, dlatego kwota, którą otrzymują żołnierze, nie zmieniła się i wynosi 875 zł na osobę w rodzinie – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.

Pieniądze przysługują każdemu żołnierzowi bez względu na stopień i zajmowane stanowisko, jedynym warunkiem jest wzięcie co najmniej pięciodniowego urlopu. Później żołnierz musi złożyć wniosek o dofinansowanie do dowódcy jednostki. Zgodnie ze znowelizowanymi w ubiegłym roku przepisami dokument taki trzeba złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu. Pieniądze są wypłacane w ciągu dwóch tygodni od złożenia dokumentów.

Od ubiegłego roku o wypłatę świadczenia mogą się ubiegać nie tylko ci żołnierze, którzy idą na urlop wypoczynkowy, ale także ci, którzy wnioskują o tzw. dodatkowy urlop. Przysługuje on wojskowym pełniącym służbę w warunkach szkodliwych. Chodzi np. o nurków, płetwonurków czy instruktorów szkolenia spadochronowego.

Żołnierze o niskich dochodach w rodzinie mogą też liczyć na inne wakacyjne wsparcie ze strony resortu obrony. MON m.in. finansuje letni wypoczynek dla dzieci. W tym roku na obozach i koloniach przygotowano 760 miejsc dla dzieci w wieku 7–18 lat. Wojsko płaci za 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. Natomiast żołnierze, których dzieci nie skorzystają z gotowych wakacyjnych ofert resortu obrony, mogą liczyć na dofinansowanie MON do innego zorganizowanego wypoczynku swoich pociech. Wysokość wsparcia finansowego jest uzależniona od dochodów w rodzinie. Rodziny wojskowych o najmniejszych dochodach mogą się także starać o dopłaty w ramach programu „Tanie wczasy”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~BIRD
1478193060
JA MAM TAKIE PYTANKO-PROSZE O POMOC.JESTEM W TRAKCIE PODWYZSZANIA ALIMENTOW OJCIEC MOJEGO DZIECKA JEST W ST ST SZER. DO SADU DOSTARCZYL PIT ZA 2015 ROK WIEM ZE OPROCZ UPOSAZ ZASADN SA ROWNIEZ ROZNE DODATKI NP SWIADCZENIE MIESZKANOIWE ITD BYC MOZE TEZ COS DOSTAJE (BIERZE NA DZIECKO) TTOREGO NA OCZY NIE WIDZIAL OD 8 LAT!!!!-SYN MA 9!!! JEGO OJCOSTWO TO WYPLATA ALIM W WYS 420ZL! NIE WIEM JAKIE FAKTYCZNIE MA DOCHODY.CZY DODATKI SA OPODATKOWANE? KTO JE WYPLACA? MUSZE SADOWI UDOWODNIC ZE TO CO PISAL W ODPOWIEDZI NA MOJ POZEW TO WIELKA SCIEMA -POMOZCIE PROSZE!!
60-54-75-27
~ja
1445964120
A naród tyra na przywileje wojskowych. Mogę zrozumieć, że dostają takie dotacje na osobę żołnierze o najniższych dochodach w rodzinie, ale że każdemu się to należy to już przesada!
DC-D4-C8-3D
~Leszek
1439282160
Dobrze, że MON dba o żołnierzy bo o swoich emerytach dawno zapomniano nie tylko w Ministerstwie ale i w jednostkach, których służyli. mjr w st.spoczynku Leszek Zakosztowicz - Wrocław
A1-97-31-2F
~pchor
1439191200
Czy gratyfikacja obejmuje podchorążych? W książeczkę jest wbite kandydat do zawodowej służby
11-FB-38-45
~Oj
1439186820
Fajnie przejada się nasze ciężko zarobione pieniądze płacone na armię w podatkach.Rząd płaci "premie" dla żelaznego elektoratu i myśli,że wygra w wyborach - myli się!!!! Społeczeństwo już nie daje się wkręcać w propagandę,że 20-sto kilku letnie czołgi czy 30-sto letnie samoloty to szczyt techniki.Zamiast płacić żołdakom i liczyć na ich POparcie ( lub nie ) w wyborach zakupił by prawdziwe uzbrojenie. Niestety jest jedno ale........
4A-2B-35-9B

Nowa misja i nowy sprzęt
 
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Spełniliśmy swój obowiązek
Jedna misja, jeden zespół
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szukamy następcy Herculesa
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
A Wave of Alliances
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
Śladami Pierwszej Pancernej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Brunatno-czerwona zmowa
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
High Confidence Operations
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Preselekcja u komandosów
„Pułaski” wrócił do kraju
Cienka niebieska linia
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rivalry on Closed Sea
Amerykańska przyszłość WZL
Wojsko wróciło do Lublina
Irańskie szachy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Sprawdzają Brutusa
Desant z transportowca-giganta
Piknik ze smakiem
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Najpierw „Sonda”, później promocja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Obrady Rady Unii Europejskiej
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojna wywiadów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wozy amunicyjne do Raków
Strzelać nauczyłem się sam
Od sojusznika do kata
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
A Torn Subcontinent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO