moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze na wakacje

Niemal 900 zł brutto na każdą osobę w rodzinie – tyle płaci wojsko każdemu żołnierzowi, który wybiera się na wakacje. Tzw. gratyfikacja urlopowa przysługuje raz w roku pod warunkiem, że mundurowy weźmie co najmniej pięć dni wolnego. Wysokość tego dodatku jest jednakowa dla wszystkich – niezależnie czy jest się szeregowym, czy generałem.


Dodatek, nazywany gratyfikacją urlopową, wynosi jedną trzecią najniższego uposażenia żołnierza. – Tegoroczne pensje są na poziomie ubiegłorocznym, dlatego kwota, którą otrzymują żołnierze, nie zmieniła się i wynosi 875 zł na osobę w rodzinie – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.

Pieniądze przysługują każdemu żołnierzowi bez względu na stopień i zajmowane stanowisko, jedynym warunkiem jest wzięcie co najmniej pięciodniowego urlopu. Później żołnierz musi złożyć wniosek o dofinansowanie do dowódcy jednostki. Zgodnie ze znowelizowanymi w ubiegłym roku przepisami dokument taki trzeba złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu. Pieniądze są wypłacane w ciągu dwóch tygodni od złożenia dokumentów.

Od ubiegłego roku o wypłatę świadczenia mogą się ubiegać nie tylko ci żołnierze, którzy idą na urlop wypoczynkowy, ale także ci, którzy wnioskują o tzw. dodatkowy urlop. Przysługuje on wojskowym pełniącym służbę w warunkach szkodliwych. Chodzi np. o nurków, płetwonurków czy instruktorów szkolenia spadochronowego.

Żołnierze o niskich dochodach w rodzinie mogą też liczyć na inne wakacyjne wsparcie ze strony resortu obrony. MON m.in. finansuje letni wypoczynek dla dzieci. W tym roku na obozach i koloniach przygotowano 760 miejsc dla dzieci w wieku 7–18 lat. Wojsko płaci za 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. Natomiast żołnierze, których dzieci nie skorzystają z gotowych wakacyjnych ofert resortu obrony, mogą liczyć na dofinansowanie MON do innego zorganizowanego wypoczynku swoich pociech. Wysokość wsparcia finansowego jest uzależniona od dochodów w rodzinie. Rodziny wojskowych o najmniejszych dochodach mogą się także starać o dopłaty w ramach programu „Tanie wczasy”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~BIRD
1478193060
JA MAM TAKIE PYTANKO-PROSZE O POMOC.JESTEM W TRAKCIE PODWYZSZANIA ALIMENTOW OJCIEC MOJEGO DZIECKA JEST W ST ST SZER. DO SADU DOSTARCZYL PIT ZA 2015 ROK WIEM ZE OPROCZ UPOSAZ ZASADN SA ROWNIEZ ROZNE DODATKI NP SWIADCZENIE MIESZKANOIWE ITD BYC MOZE TEZ COS DOSTAJE (BIERZE NA DZIECKO) TTOREGO NA OCZY NIE WIDZIAL OD 8 LAT!!!!-SYN MA 9!!! JEGO OJCOSTWO TO WYPLATA ALIM W WYS 420ZL! NIE WIEM JAKIE FAKTYCZNIE MA DOCHODY.CZY DODATKI SA OPODATKOWANE? KTO JE WYPLACA? MUSZE SADOWI UDOWODNIC ZE TO CO PISAL W ODPOWIEDZI NA MOJ POZEW TO WIELKA SCIEMA -POMOZCIE PROSZE!!
60-54-75-27
~ja
1445964120
A naród tyra na przywileje wojskowych. Mogę zrozumieć, że dostają takie dotacje na osobę żołnierze o najniższych dochodach w rodzinie, ale że każdemu się to należy to już przesada!
DC-D4-C8-3D
~Leszek
1439282160
Dobrze, że MON dba o żołnierzy bo o swoich emerytach dawno zapomniano nie tylko w Ministerstwie ale i w jednostkach, których służyli. mjr w st.spoczynku Leszek Zakosztowicz - Wrocław
A1-97-31-2F
~pchor
1439191200
Czy gratyfikacja obejmuje podchorążych? W książeczkę jest wbite kandydat do zawodowej służby
11-FB-38-45
~Oj
1439186820
Fajnie przejada się nasze ciężko zarobione pieniądze płacone na armię w podatkach.Rząd płaci "premie" dla żelaznego elektoratu i myśli,że wygra w wyborach - myli się!!!! Społeczeństwo już nie daje się wkręcać w propagandę,że 20-sto kilku letnie czołgi czy 30-sto letnie samoloty to szczyt techniki.Zamiast płacić żołdakom i liczyć na ich POparcie ( lub nie ) w wyborach zakupił by prawdziwe uzbrojenie. Niestety jest jedno ale........
4A-2B-35-9B

Podziemna potęga
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Nauka zimowego pływania
Obradowała Rada Gabinetowa
Czerwoni w odwrocie
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Szturmani na Lipie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał Iranu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Umowa na Harpie podpisana!
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Krwawe walki o Monte Cassino
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Centrum dla Viperów w Łodzi?
F-35 – polska Harpia
Darłowo czeka na śmigłowce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
O Patriotach na WAT
Chciałem walczyć z Niemcami
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
They Train Together, They Fight Together
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Ważka bliżej
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Iskra – dama polskiego lotnictwa
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO