Blisko 60 zawodników z 7 państw przyjechało na 45. Mistrzostwa Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie oraz Regionalne Mistrzostwa Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM). Zawody odbywają się na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy. Niestety, silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów i mistrzostwa zostały uznane za nieodbyte.
Choć zawody rozpoczęły się w poniedziałek, do czwartku odbyła się zaledwie jedna seria skoków. Połowa sportowców zdążyła jeszcze oddać skoki w ramach drugiej kolejki, zanim została ona przerwana ze względu na silny wiatr i niską podstawę chmur. Niestety, we wtorek i środę pogoda była jeszcze gorsza i organizatorzy odwołali zaplanowane skoki na celność lądowania. – Drugiego dnia mistrzostw wiatr w porywach do 18 m/s uniemożliwił jakąkolwiek rywalizację – mówił ppłk Wojciech Polczyk, komendant Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu. – W środę wiatr był nieco słabszy, ale i tak porywy do 15 m/s nie pozwoliły rozegrać żadnej kolejki. Dzisiaj warunki są również niekorzystne. Cóż, na razie przegrywamy z pogodą, zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz – dodał komendant. Niestety, nie udało się jednak dokończyć drugiej kolejki i rozpocząć trzeciej.
Problem w tym, że aby mistrzostwa były uznane za rozegrane, muszą się odbyć przynajmniej cztery kolejki skoków. Sędzia i kierownictwo zawodów ogłosili więc, że impreza jest zakończona i mistrzostwa uznane za nieodbyte.
W zawodach organizowanych w ostatnich latach przez poznański Ośrodek dotąd się nie zdarzyło, aby z powodu złych warunków atmosferycznych uznano je za nieodbyte. Pogoda czasami utrudniała rywalizację, ale udawało się rozegrać regulaminową, minimalną liczbę skoków.
Mistrzostwa Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie organizuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego z Poznania. O medale walczą żołnierze reprezentujący 6 Brygadę Powietrznodesantową, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych z Dęblina, 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, 1 Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych i poznański OSWRiS. Do rywalizacji pod patronatem CISM stanęli natomiast żołnierze z Bułgarii, Łotwy, Holandii, Rumunii, Litwy, Palestyny i Polski.
autor zdjęć: chor. Marek Pietrzak
komentarze