moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich”

W Powstaniu Warszawskim zginęły tysiące osób. Każda zasługuje na szacunek i pamięć. Niestety, wielu bohaterów spoczywa do dzisiaj w zniszczonych i zapomnianych grobach. Dlatego Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku organizuje akcję „Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich.”

Film: Komitet 44

Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego. „Groby są świadectwem naszej pamięci o ludziach i ich dokonaniach. Odbudowując zapomniane mogiły odbudowujemy naszą pamięć narodową” – podkreśla Komitet w apelu o wsparcie tej kampanii.

W jej ramach prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz budowy i renowacji zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich 1944 roku oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, pochowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Część zebranych środków zostanie przeznaczona na odnowienie miejsc pamięci, przede wszystkim tablic pamiątkowych i pomników związanych z powstaniem. W tym roku planowane jest też wyremontowanie kilkudziesięciu nagrobków powstańców.

Zbiórka prowadzona jest przez wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Będą zbierać datki do puszek podczas obchodów 71. rocznicy zrywu. Specjalna skarbona czeka też na darczyńców w muzeum. Ponadto można dokonać wpłaty na numer konta: 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191.

Do wsparcia kwesty zachęca Wanda Traczyk-Stawska, która brała udział w powstaniu.

Tegoroczną akcję „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich!” Muzeum wraz z Komitetem promują też na Facebooku, prosząc użytkowników portalu o udostępnianie i dołączanie do wydarzenia. Planowane są konkursy, w których nagrodami będą m.in.: możliwość spotkania z Powstańcem Warszawskim, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem, pisemne podziękowania podpisane przez Powstańca Warszawskiego oraz przypinki z kotwicą Polski Walczącej. Kampania potrwa do końca roku.

Zbiórki publiczne na ten cel organizowane są od 2004 roku. W tym czasie zebrano ponad 340 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom wyremontowano ponad 70 zaniedbanych i zniszczonych mogił.

„Spacerując po warszawskich cmentarzach napotykamy często na zapomniane pomniki, czasami całkowicie zrujnowane czy zrównane z ziemią. Niekiedy jedyną rzeczą, która przypomina nam o tym, że jest to miejsce upamiętniające śmierć bohatera, jest mała, zniszczona, biało-czerwona flaga. Coś trzeba zrobić, aby pamięć o tych, którzy oddali życie w heroicznej walce, przetrwała” – zachęcają organizatorzy.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku

PZ

autor zdjęć: Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku

dodaj komentarz

komentarze


Kosmiczne oko armii
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Adaptacja i realizm
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polacy w morskiej tarczy
Powrót WAM-u
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Początek wielkiej historii
Zbrodnia bez kary
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Od cyberkursu po mundurówkę
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Lekcja 3 Maja
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Medyczne centrum w Krakowie
Zły Łęg nie taki straszny
Syndrom Karbali
Nauki i nauczki z Afganistanu
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
WAM coraz bliżej Łodzi
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Awanse w Dniu Flagi
Wicepremier apeluje o jedność
Mundury noszą ludzie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
‘X’ Without Unknowns
Zbrodnia i kłamstwo
Bieg ku pamięci bohaterów
Mosty nad Narwią
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
JWK trenuje na paralotniach
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Groźny incydent w Libanie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Świat się zbroi na rekordową skalę
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Czołgi poszły w las
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Czekając na czołgi
NATO i USA o Iranie
„Kryzys” na AWL-u
Pancerne starcie w Świętoszowie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Systemy antydronowe poszukiwane
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Wielkie serce K9
Marynarz w koreańskim tyglu
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Polska będzie produkować Pantery
Bałtycka tarcza na horyzoncie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO