Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną i fundamentem rozwoju Polski. W ostatnich latach podjęliśmy duży wysiłek, by je wzmocnić, także w wymiarze obronnym – napisał wicepremier Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, we wstępie do książki pt. „Obrona przeciwrakietowa w polskiej perspektywie”. Publikacja została przygotowana przez zespół ekspertów pod redakcją naukową dr. hab. Roberta Kupieckiego, podsekretarza stanu w MON. Książka została wydana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Pośród najważniejszych przedsięwzięć realizowanego właśnie programu modernizacji sił zbrojnych, największego w naszej historii, szczególne miejsce zajmuje budowa narodowego systemu obrony przeciwrakietowej – w powiązaniu z programami NATO i we współpracy z naszym amerykańskim sojusznikiem. Zdaniem wielu ekspertów wojskowych skuteczna obrona przed zagrożeniami powietrznymi, w tym rakietowymi, we współczesnym świecie musi stanowić początek planu obrony w ogóle.
Jak wszystko jednak w strategii i polityce demokratycznego państwa tak i ten zamiar oraz kierunki działań – osadzone przecież w globalnych i regionalnych trendach wojskowych – stanowią przedmiot debaty publicznej, pytań i wątpliwości. Dobrze, by były one oparte na wiedzy o złożonych uwarunkowaniach zachodzących procesów. Tak zresztą odczytuję naukowy i edukacyjny zamiar redaktora oraz autorów tej książki. Doceniam podjęty przez nich trud i szeroki zakres tematyczny publikacji. Jej wartość dodaną, mam też wrażenie, stanowi to, że zespół autorski składa się z praktyków, na co dzień ekspertów Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Wysiłek ten jest tym cenniejszy, że rozwój systemów obrony przeciwrakietowej i jego międzynarodowy kontekst oraz aktywność Polski w tym obszarze przedstawiono w sposób przystępny i obiektywnie. Książka niewątpliwie oferuje bardzo przydatny zasób informacji dla wszystkich chcących przybliżyć sobie to zagadnienie. Może powinna także służyć dalszym badaniom i analizom.
Liczę więc, że publikacja ta nie tylko przyczyni się do popularyzowania wiedzy o znaczeniu systemów obrony przeciwrakietowej i współzależnościach towarzyszących ich rozwojowi, lecz także będzie stanowiła ciekawy punkt odniesienia do debaty publicznej. Znajdzie się niewątpliwie w mojej biblioteczce podręcznej.
komentarze