moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak misje zmieniły służbę zdrowia

Gdy żołnierze wyjeżdżali na misje, my uczyliśmy się, jak ich leczyć. Podpatrywaliśmy system opieki w szpitalu w Ramstein – mówi gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Zmiany, jakie zaszły w wojskowej służbie zdrowia najwyraźniej dostrzega kpr. Michał Ożóg, pierwszy Polak ciężko ranny w Afganistanie.


– Był 2007 rok. Wracaliśmy do bazy, gdy pod naszym Hummerem eksplodowała mina pułapka domowej roboty – wspomina saper kpr. Michał Ożóg. Trzech żołnierzy odniosło niegroźne obrażenia ciała, on był najciężej ranny. Wypadku nie pamięta, bo w wyniku wybuchu stracił przytomność, z płonącego samochodu wyciągnęli go koledzy.

Z obrażeniami głowy oraz oparzeniami (trzeciego stopnia) rąk, nóg i pleców trafił do szpitala Landstuhl w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech. Tam przeszedł operację przeszczepienia skóry. Potem został przewieziony do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tu jednak musiał zmierzyć się nie tylko z chorobą. – Personel nie wykazywał zainteresowania pacjentami. Gdy poprosiłem o konsultację stomatologiczną, bo podczas wypadku popękały mi zęby i powypadały plomby, usłyszałem, że jak wyjadę ze szpitala, to pójdę sobie do dentysty. Brakowało nie tylko przepisów prawnych, ale także empatii – wspomina.

Ciężko ranni żołnierze, którzy (podobnie jak kpr. Michał Ożóg) przewożeni byli z Afganistanu do szpitala w Landstuhl (a dopiero potem do warszawskiego WIM-u), opowiadali o jednoosobowych pokojach, łóżkach sterowanych pilotem, salach wyposażonych w telewizję kablową i odtwarzacz DVD, braku schodów w budynku, tak, by swobodnie mogły się przemieszczać osoby na wózku. – My dopiero podpatrywaliśmy jak funkcjonuje system opieki w szpitalu w Landstuhl i staraliśmy się przenieść część doświadczeń do naszej kliniki – przyznaje dyrektor Gierelak. Dodaje, że wcześniej żaden lekarz z jego kliniki nie zetknął się z pacjentem bez trzech kończyn.

Symboliczną datą tych przemian było powołanie w 2011 roku (jeszcze zanim weszła w życie ustawa o weteranach) pełnomocnika dyrektora WIM ds. weteranów. Została nim Urszula Marszałkowicz-Flis. To ona czuwa nad rannymi żołnierzami podczas ich pobytu w szpitalu. Nowo przybyłemu pacjentowi pokazuje, jak funkcjonuje oddział. Ustala terminy badań i specjalistycznych konsultacji, pomaga w złożeniu dokumentów do sanatorium, a czasem zwyczajnie porozmawia.

Kapral Michał Ożóg wrócił do służby w 2008 roku, a trzy lata później wyjechał na misję do Afganistanu. Transporter, w którym z kolegami patrolował teren, najechał na ajdika. Saper znów został ranny – tym razem w rękę. Okazało się, że w czterech miejscach ma połamaną kość łokciową. Pierwszą operację przeszedł w szpitalu w Ghazni, kolejną już w Warszawie. – Miałem wrażenie, że trafiłem do innego szpitala niż w 2007 roku – opowiada. – Powitała mnie pielęgniarka, która wiedziała, co mi dolega, ustalała terminy wizyt u specjalistów, nie czekałem w kolejkach. Nie przesadzając mogę powiedzieć, że w klinice obowiązują dziś takie same standardy, jak w szpitalach na Zachodzie – dodaje kapral.

Obecnie kpr. Michał Ożóg służy w 1 Brzeskim Pułku Saperów im. T. Kościuszki. Ostatnio był w WIM-ie, gdy brał udział w „Programie Afgan”, w ramach którego badani są żołnierze – ofiary wybuchów min pułapek. – Cieszę się, że wziąłem udział w tym projekcie, bo widzę, że nasz los kogoś obchodzi – mówi.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. pryw. mjr Jarosława Bukwalda

dodaj komentarz

komentarze


Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
 
Krwawy Wołyń
Żołnierze w sztafecie pomocy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Groty z granatnikiem
Online z mistrzami sportu
Wojsko przeciw wirusowi
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ułańska szarża
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Duda jedzie do USA
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Oficer jak biała karta...
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rakiety z Mesko w F-35
Laserowa artyleria US Army
Weterani znów staną na macie
Ogromne zainteresowanie Soną
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Brawurowe zagony motorowe
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kolejne Groty dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zbiegowie z innego świata
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kraby w Bolesławcu
Powstaną kolejne strzelnice
Most do współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
16 sekund Liberatora
Współzawodnictwo rozwija
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Ochotnicy na ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO