moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szeregowi sięgają po oficerskie gwiazdki

Zakończył się pierwszy w historii nabór na kurs oficerski dla wyróżniających się szeregowych zawodowych. Aby ubiegać się o miejsce na szkoleniu, każdy z kandydatów musiał posiadać minimum pięcioletni staż i wzorową opinię służbową, a także – tytuł magistra. Najlepszych 15 żołnierzy we wrześniu rozpocznie roczny kurs w Studium Oficerskim we Wrocławiu.


Dotąd szansę na takie szkolenie miały wyłącznie osoby cywilne, które ukończyły wybrane uczelnie wyższe. W tym roku wojsko po raz pierwszy uruchomiło nabór na kurs oficerski dla wyróżniających się szeregowych zawodowych. – Takie były oczekiwania żołnierzy najmłodszego w wojsku korpusu, którzy w trakcie służby stale podnoszą swoje kwalifikacje. Nadszedł czas weryfikacji zdobytego doświadczenia. Jestem pewien, że koledzy dobrze się przygotowali, bo to pierwsza taka szansa na oficerskie gwiazdki. Wierzymy, że nie ostatnia –  mówi st. szer. Tobiasz Morański, przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Szeregowych Zawodowych.

Tylko dla najlepszych

Aby ubiegać się o przyjęcie na szkolenie, trzeba było spełnić kilka warunków: posiadać wyższe wykształcenie na poziomie magisterskim, mieć wzorową ocenę z opiniowania służbowego i minimum pięcioletni staż służby. Warunkiem była też znajomość języka angielskiego na poziomie drugim według Stanag 6001 -SPJ2222. To znajomość języka obcego według standardów NATO.

–  W dniu zakończenia zapisów, czyli 15 maja, było zarejestrowanych 84 kandydatów, w tym 17 kobiet. W praktyce o jedno miejsce ubiegało się zatem na początku prawie sześć osób – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni. Jednak po weryfikacji dokumentów przez wojsko okazało się, że wszystkie wymagania spełniło tylko 19 szeregowych. W poniedziałek przyjechali do Wrocławia, by w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki ubiegać się o jedno z 15 miejsc na kursie.

Najpierw komisja sprawdzała kondycję kandydatów. Na żołnierzy czekał więc test sprawności fizycznej. – W zależności od płci musieli zaliczyć marszobieg na jeden lub trzy kilometry, podciąganie na drążku lub uginanie i prostowanie ramion w podporze, bieg wahadłowy lub bieg zygzakiem „koperta” oraz skłony tułowia w przód w określonym czasie – wylicza kpt. Grzegorz Krzywiecki z WSOWL.

Postawa, motywacja do zawodu oficera, a także posiadane kwalifikacje i doświadczenie kandydatów oceniane były z kolei podczas rozmowy kwalifikacyjnej. – To kurs dla przyszłych dowódców. Liczy się więc osobowość, charyzma, zaangażowanie, ale też to, co każdy z nas do tej pory osiągnął. Mam uprawnienia trenera lekkiej atletyki, pływania oraz personalnego – mówi st. szer. Tomasz Lubkiewicz z 6. Batalionu Logistycznego 6. Brygady Powietrznodesantowej. Żołnierz ma za sobą 8,5-letnią służbę. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz AWF Krakowie, a na swoim koncie ma wiele wygranych zawodów sportowych, w między innymi w tenisie ziemnym i różnych biegach.

Rok nauki

Oficjalne wyniki naboru szeregowych zawodowych na kurs oficerski znane będą za kilka dni. Najlepsi rozpoczną naukę 21 września. Przez rok będą się przygotowywać do objęcia pierwszych stanowisk oficerskich – dowódców plutonów. Kształcić się będą w jednej tylko specjalności, pancerno-zmechanizowanej. Czekają ich zajęcia z taktyki, strzelania i łączności. Ale to nie wszystko. – Przyszli podporucznicy będą się kształcić się w sumie w około 30 przedmiotach. W ramach tzw. modułu oficerskiego zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywać się będą przez sześć dni w tygodniu, przez siedem do nawet 12 godzin dziennie – mówi mjr Szczepański. Na tych zajęciach zdobędą wiedzę m.in. na temat organizacji dowodzenia. Nauczą się wypełniania dokumentacji szkoleniowo-metodycznej w plutonie, prowadzenia działań taktycznych i rozpoznawczych we współczesnych konfliktach zbrojnych, a także organizowania współpracy cywilno-wojskowej. Będą też zajęcia praktyczne z SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, Unik, Opór, Ucieczka), czyli z odzyskiwania izolowanego personelu, jak również ćwiczenia z ratownictwa taktycznego TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

Pod koniec szkolenia uczestnicy przejdą praktyki w jednostkach wojskowych, a po nich – egzamin oficerski. Po jego zdaniu będą promowani na stopień podporucznika. Potem obejmą swoje pierwsze stanowiska oficerskie w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Szkolenie także dla cywili

Roczne szkolenie czeka także 16 osób nie będących żołnierzami zawodowymi. W poniedziałek o tych kilkanaście miejsc ubiegało się ponad 60 ochotników. We wrześniu rozpoczną szkolenie w dwóch korpusach: łączności i informatyki (sześć miejsc w grupie eksploatacji systemów łączności, cztery – w projektowo-programowej informatyki) oraz rozpoznania i walki radioelektronicznej (grupa geograficzna – sześć miejsc).

 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1483558440
Proszę tylko o konkretne odpowiedzi, służę zawodowo od 1.5 roku jako szeregowy obecnie jestem świeżo po magisterce z Zarządzania Transportem i Logistyką. Jakie są szanse aby zostać oficerem ? Chodzi mi konkretnie czy muszę czekać na 5 lat służby wzorową opinię itd... jak wyżej w artykule czy można zrobić to szybciej?
75-53-8A-C2
~yoran
1437413760
Chory kraj, chora armia ! Jak to jest, że żołnierz zawodowy w korpusie szeregowych ma wyższe wymagania do wstąpienia w korpus oficerów niż cywil ? W tego txt wynika, że świeży cywil ma lepszą pozycję startową na stanowisko oficerskie niż doświadczony szeregowy. Jak zwykle w armii wszystko jest odwrócone do góry nogami :-)
66-16-A7-70

Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Chciałem walczyć z Niemcami
Sowieci w lodowej pułapce
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Własne interesy Europy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Szturmani na Lipie
Defense Without Politics
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Zagłada Parośli
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Czerwoni w odwrocie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-35 – polska Harpia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
We Are All Darfur
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Noc deportacji
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
O Patriotach na WAT
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Podziemna potęga
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Umowa na Harpie podpisana!
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Żyj zdrowiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO