To będzie pierwsza w Polsce obrona pracy magisterskiej na polu bitwy. 50 rekonstruktorów zainscenizuje w niedzielę wydarzenia, które rozegrały się latem 1944 roku pod Lublinem – wówczas wycofywał się Wehrmacht przed nacierającą Armią Czerwoną. Autorem scenariusza jest Grzegorz Antoszek, student V roku historii, który w ten nietypowy sposób powalczy o tytuł magistra.
Zdjęcia GRH z manewrów w Muzeum Wsi Lubelskiej w maju 2014 r.
– Pomysł na pracę magisterską w formie rekonstrukcji historycznej zrodził się rok temu. Zdawałem wtedy egzamin z metodologii i takie rozwiązanie zasugerował mi wykładowca – mówi Grzegorz Antoszek, student V roku historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Antoszek od lat pasjonuje się militariami i działa w Grupie Rekonstrukcji Historycznej Grenadiere, która specjalizuje się w prezentacji niemieckich jednostek z okresu II wojny.
Walki pod Lublinem
Przyszły magister przekonał do nowatorskiego pomysłu promotora – prof. Roberta Litwińskiego – i zaczął przygotowania do inscenizacji. Najpierw powstała praca pisemna „Lubelszczyzna 1944. Wyzwolenie czy druga niewola”. Na blisko 70 stronach Antoszek przedstawił tło historyczne walk, które toczyły się na południe od Lublina w lipcu 1944 roku. Przygotował scenariusz inscenizacji oraz spis i omówienie wszystkich rekwizytów, z których korzystać będą rekonstruktorzy.
Podczas widowiska zobaczymy Niemców z 26 Dywizji Piechoty Wehrmachtu broniących się przed nacierającą Armią Czerwoną. Rosjan w ramach akcji „Burza” będą wspierać partyzanci Armii Krajowej. Ostatni epizod inscenizacji pokaże tragiczne losy żołnierzy AK schwytanych przez NKWD.
50 rekonstruktorów
W rekonstrukcji weźmie udział około 50 osób, m.in. pasjonaci z Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości – Kalina Krasnaja, Lubelskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej FRONT, Towarzystwa Historycznego Rok 1920 oraz GRH „Grenadiere".
– Do tej inscenizacji przygotowujemy się od roku, jest to największe z dotychczasowych przedsięwzięć naszej grupy – przyznaje Piotr Krukowski, dowódca GRH Grenadiere. Dodaje, że członkowie grupy przeanalizowali materiał źródłowy i fotograficzny, aby jak najwierniej odtworzyć sylwetki walczących żołnierzy. – Dwunastu naszych rekonstruktorów wystąpi w roli żołnierzy batalionu 26 Dywizji Piechoty Wehrmachtu – opowiada Krukowski.
Rekonstruktorzy pojawią się w mundurach uszytych na wzór oryginałów. Na polu bitwy będzie też pięć pojazdów z czasów wojny: trzy motocykle i dwa auta terenowe. „Żołnierze” będą używać replik ponad 30 sztuk broni strzelającej amunicją hukową. Wszystkiemu będzie przyglądać się komisja egzaminacyjna z Uniwersytetu. Wykładowcy ocenią m.in. zgodność rozgrywanych wydarzeń ze scenariuszem.
Naukowa rekonstrukcja
Grzegorz Antoszek podkreśla, że jego praca to swoisty eksperyment dotyczący dziedziny rekonstrukcji i nauk historycznych. – Chciałbym odpowiedzieć na pytanie, czy można unaukowić amatorskie środowisko rekonstrukcyjne – mówi student. Student UMCS chce też przeanalizować, jakie wartości edukacyjne daje rekonstrukcja historyczna.
Inscenizacja rozpocznie się w niedzielę 19 lipca o godzinie 14.00 w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Koszt widowiska, wynoszący około 7,5 tys. złotych, pokrywa m.in. Urząd Miasta Lublina i UMCS.
autor zdjęć: Grzegorz Antoszek / Mołdaw Reenacting Photography
komentarze