moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Magister z pola bitwy

To będzie pierwsza w Polsce obrona pracy magisterskiej na polu bitwy. 50 rekonstruktorów zainscenizuje w niedzielę wydarzenia, które rozegrały się latem 1944 roku pod Lublinem – wówczas wycofywał się Wehrmacht przed nacierającą Armią Czerwoną. Autorem scenariusza jest Grzegorz Antoszek, student V roku historii, który w ten nietypowy sposób powalczy o tytuł magistra.

Zdjęcia GRH z manewrów w Muzeum Wsi Lubelskiej w maju 2014 r.

– Pomysł na pracę magisterską w formie rekonstrukcji historycznej zrodził się rok temu. Zdawałem wtedy egzamin z metodologii i takie rozwiązanie zasugerował mi wykładowca – mówi Grzegorz Antoszek, student V roku historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Antoszek od lat pasjonuje się militariami i działa w Grupie Rekonstrukcji Historycznej Grenadiere, która specjalizuje się w prezentacji niemieckich jednostek z okresu II wojny.

Walki pod Lublinem

Przyszły magister przekonał do nowatorskiego pomysłu promotora – prof. Roberta Litwińskiego – i zaczął przygotowania do inscenizacji. Najpierw powstała praca pisemna „Lubelszczyzna 1944. Wyzwolenie czy druga niewola”. Na blisko 70 stronach Antoszek przedstawił tło historyczne walk, które toczyły się na południe od Lublina w lipcu 1944 roku. Przygotował scenariusz inscenizacji oraz spis i omówienie wszystkich rekwizytów, z których korzystać będą rekonstruktorzy.


Podczas widowiska zobaczymy Niemców z 26 Dywizji Piechoty Wehrmachtu broniących się przed nacierającą Armią Czerwoną. Rosjan w ramach akcji „Burza” będą wspierać partyzanci Armii Krajowej. Ostatni epizod inscenizacji pokaże tragiczne losy żołnierzy AK schwytanych przez NKWD.

50 rekonstruktorów

W rekonstrukcji weźmie udział około 50 osób, m.in. pasjonaci z Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości – Kalina Krasnaja, Lubelskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej FRONT, Towarzystwa Historycznego Rok 1920 oraz GRH „Grenadiere".


– Do tej inscenizacji przygotowujemy się od roku, jest to największe z dotychczasowych przedsięwzięć naszej grupy – przyznaje Piotr Krukowski, dowódca GRH Grenadiere. Dodaje, że członkowie grupy przeanalizowali materiał źródłowy i fotograficzny, aby jak najwierniej odtworzyć sylwetki walczących żołnierzy. – Dwunastu naszych rekonstruktorów wystąpi w roli żołnierzy batalionu 26 Dywizji Piechoty Wehrmachtu – opowiada Krukowski.

Rekonstruktorzy pojawią się w mundurach uszytych na wzór oryginałów. Na polu bitwy będzie też pięć pojazdów z czasów wojny: trzy motocykle i dwa auta terenowe. „Żołnierze” będą używać replik ponad 30 sztuk broni strzelającej amunicją hukową. Wszystkiemu będzie przyglądać się komisja egzaminacyjna z Uniwersytetu. Wykładowcy ocenią m.in. zgodność rozgrywanych wydarzeń ze scenariuszem.


Naukowa rekonstrukcja

Grzegorz Antoszek podkreśla, że jego praca to swoisty eksperyment dotyczący dziedziny rekonstrukcji i nauk historycznych. – Chciałbym odpowiedzieć na pytanie, czy można unaukowić amatorskie środowisko rekonstrukcyjne – mówi student. Student UMCS chce też przeanalizować, jakie wartości edukacyjne daje rekonstrukcja historyczna.

Inscenizacja rozpocznie się w niedzielę 19 lipca o godzinie 14.00 w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Koszt widowiska, wynoszący około 7,5 tys. złotych, pokrywa m.in. Urząd Miasta Lublina i UMCS.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grzegorz Antoszek / Mołdaw Reenacting Photography

dodaj komentarz

komentarze


Rozdarty subkontynent
 
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowi szturmani w JW Agat
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Kierunek: Afganistan
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Działalność firm na rzecz obronności
Sport nie dzieli, sport łączy
„Dragon’19” od kuchni
Raki dla zawiszaków
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Wielkie święto kawalerii!!!
Rozpoczynamy nową erę
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Gen. Joks na czele JFTC
Stawiamy na rozwój
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Fleet of the Future
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Moja „bazówka”
Nowe nakolanniki
Początek dowódczej drogi
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Pułaski” wrócił do kraju
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polscy żołnierze wracają do Libanu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Obława pełna białych plam
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
The Chariots of Jihad
„Mieszko” po wodowaniu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Karabiny od dęblińskich saperów
Brytyjska „pamiątka”
Desant na czeskich spadochronach
Nowy pułk artylerii
Zmiany w przepisach mundurowych
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Tak umierał Wołyń
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Sojusze na fali
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Gotowi na F-35?
Miroslawiec Up

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO