moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm upamiętni bohaterstwo lotników

Posłowie chcą oddać hołd polskim lotnikom, którzy „walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i swym poświęceniem przyczynili się do alianckiego zwycięstwa”. Projekt uchwały w tej sprawie przyjęła dziś sejmowa Komisja Obrony Narodowej. W tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Anglię, w której znaczącą rolę odegrali Polacy.


Projekt uchwały upamiętniającej bohaterstwo polskich lotników zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej. Poparli go wszyscy członkowie komisji. Dokument musi jeszcze zostać zaakceptowany przez cały Sejm.

„Upamiętnienie polskich lotników z czasów II wojny światowej to ocalenie od zapomnienia naszej przeszłości, a przez to danie wzorców godnego postępowania młodemu pokoleniu” – napisali posłowie PO w uzasadnieniu do projektu. Ich zdaniem 75. rocznica Bitwy o Anglię jest najlepszą okazją, by przypomnieć nie tylko o dwóch najbardziej znanych dywizjonach myśliwskich – 302. i 303., ale i o innych polskich lotnikach walczących podczas II wojny światowej. Słowa uznania należą się także mechanikom, personelowi naziemnemu, technikom lotnictwa, ochotniczkom z Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet czy żołnierzom z 1 Samodzielnej Myśliwskiej Eskadry Lotniczej, która powstała w lipcu 1943 roku na terenie ZSRR.

Posłowie podkreślają w uzasadnieniu projektu, że siły powietrzne to wojskowa elita, a polscy lotnicy słyną z profesjonalizmu. „Dusza pilota w pełni odzwierciedla naturę niepoprawnego Polaka. Pogarda śmierci, niepowstrzymany poryw w walce, to wszak cechy żołnierza polskiego. Lotnicy polscy w pełni potwierdzali te pełne zapału porywy już od pierwszych dni września 1939 roku. Determinacja ta wynikała z indywidualnych predyspozycji, oddania dowódcom i wielopokoleniowego poświęcenia się ojczyźnie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Sejmowa komisja zajmowała się także poprawkami Senatu do ustawy podnoszącej wydatki na obronność z 1,95 do 2 proc. PKB. Chodzi o uchwaloną 27 maja nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych. Senat wprowadził do niej pięć poprawek.

Jednak posłowie na dzisiejszym posiedzeniu odrzucili większość z nich. Przepadła m.in. propozycja senatorów, by zwolnić MON z obowiązku zasięgania opinii sejmowej Komisji Obrony Narodowej przy wydawaniu zarządzenia dotyczącego programu rozwoju Sił Zbrojnych.

– Posłom zależy, aby MON prosiło ich o opinię, nie rozumiem więc dlaczego senatorowie wtrącają się w tę sprawę – przekonywał poseł Zbyszek Zaborowski (SLD).

JT

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze

~SG
1436809380
@Emu Anglicy zawsze byli dwulicowi, udowodnili to juz wiele razy, a ostatnio ponownie kiedy to zignorowali europejskie sankcje wobec Rosji i dalej robia z nimi interesy, ale co sie dziwic skoro polowa Londynu nalezy do Moskwiczan.
69-14-E8-61
~Emu
1436326980
Ciekawi mnie, czy projekt uchwały wspomni o haniebnej postawie Brytyjczyków odmawiającej polskim żołnierzom udziału w defiladzie zwycięstwa w Londynie:" - 8 czerwca 1946, w rok po zakończeniu II wojny światowej - ulicami Londynu przeszła wielka parada zwycięzców. W kolumnie, która ciągnęła się kilkanaście kilometrów, zabrakło Polaków. Zaproszenie na paradę otrzymali od Brytyjczyków tylko żołnierze dywizjonu 303, i to na krótko przed defiladą. Anglicy nie życzyli sobie, by w defiladzie brali udział przedstawiciele sił lądowych i marynarki wchodzących w skład Polskich Sił Zbrojnych, które przecież stanowiły jedną z najliczniejszych narodowych formacji walczących przeciwko hitlerowskim Niemcom. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie liczyły w 1945 roku ok. 200 tys. żołnierzy (na Wschodzie ponad 100 tys.)." Cały czas należy to angolom pamiętać, że woleli przypodobac się Stalinowi niż uszanować bohaterstwo Polsków w obronie Anglii.
22-89-18-60

Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
 
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Desant z transportowca-giganta
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Torn Subcontinent
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Warszawa walczy, wracamy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Przysięga śląskich terytorialsów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojna wywiadów
A Wave of Alliances
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zielonka dla Patriotów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Jedna misja, jeden zespół
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków
Czarny odchodzi do cywila
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rozpoczynamy nową erę
Od sojusznika do kata
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spełniliśmy swój obowiązek
„Pułaski” wrócił do kraju
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Preselekcja u komandosów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
High Confidence Operations
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO