moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W weekend festyn „Tobie Ojczyzno”

Pokazy działań komandosów, walk wschodnich i projekcja filmu „25 lat Jednostki Wojskowej GROM” – to część programu przygotowanego na festyn „Tobie Ojczyzno”. W Warszawie spotkają się miłośnicy wojska i służb mundurowych, którzy chcą uczcić pamięć generała Sławomira Petelickiego, założyciela i dwukrotnego dowódcy Jednostki Wojskowej GROM.


Festyn „Tobie Ojczyzno” organizuje Agnieszka Petelicka, wdowa po legendarnym dowódcy GROM-u. – W jednym miejscu będzie można spotkać się z przedstawicielami wojska, straży pożarnej, policji czy straży granicznej – mówi Petelicka.

Festyn odbędzie się w weekend 13 i 14 czerwca. Na lotnisko Warszawa-Babice przyjadą żołnierze z każdej z wojskowych jednostek specjalnych. – Na pewno będzie czas na to, by dowiedzieć się czegoś o specyfice ich służby czy o zasadach rekrutacji do jednostek – mówi Agnieszka Petelicka. – Żołnierze zaprezentują również pokaz swoich umiejętności.

To jednak nie wszystko. Na festynie będzie można spotkać także rekonstruktorów historycznych czy obejrzeć pokazy sztuk walk wschodnich. – Będzie grupa Kamui, mistrzowie walki japońskim mieczem, którzy stworzyli choreografię do filmu „Kill Bill” Quentina Tarrantino – dodaje Petelicka. To nieprzypadkowi goście, ponieważ festyn poświęcony jest pamięci generała Sławomira Petelickiego, który fascynował się m.in. sztukami walk wschodnich i kolekcjonował japońskie miecze.

Na spotkaniu pojawią się także przyjaciele twórcy i dwukrotnego dowódcy GROM-u. Na telebimach wyświetlony zostanie film „25 lat Jednostki Wojskowej GROM”, w którym generała wspominają koledzy z jednostki (autorem filmu jest JW GROM).


„Tobie Ojczyzno” odbywa się już po raz drugi. Organizatorem festynu jest Stowarzyszenie Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Wszystkie informacje i pełen program można znaleźć na fanpage’u Tobie Ojczyzno – festyn patriotyczny oraz na stronie www.tobieojczyzno.pl.

Gen. bryg. Sławomir Petelicki w czasach PRL był oficerem wywiadu, pracował w ambasadach w Nowym Jorku i Sztokholmie. W 1991 roku założył Grupę Reagowania Operacyjno-Manewrowego GROM i był dwukrotnie jej dowódcą. Po przejściu w stan spoczynku zajął się biznesem, stworzył też Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. Zmarł 16 czerwca 2012 roku.

EK

autor zdjęć: Tomasz Pełka / www.tobieojczyzno.pl, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Świat się zbroi na rekordową skalę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Polska będzie produkować Pantery
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Zbrodnia bez kary
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Fińska armia luzuje rygory
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Lekcja 3 Maja
Kosmiczne oko armii
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
„Huragan” na kursie
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Okiełznać Rosomaka
Centrum pomocy i opieki
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Gotowi do działania
New Approach to Military Reserve
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Awanse w Dniu Flagi
Groźny incydent w Libanie
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
JWK trenuje na paralotniach
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wicepremier apeluje o jedność
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Borsuki w okopach
Syndrom Karbali
Bieg ku pamięci bohaterów
Wypadek w PKW UNIFIL
Przekuwanie pomysłów w produkty
NATO i USA o Iranie
Zmiana warty w Szkole Orląt
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Pasja i fart
Nauki i nauczki z Afganistanu
Powrót WAM-u
Początek wielkiej historii
Marynarz w koreańskim tyglu
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Dwunasty Husarz w powietrzu
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Desant, konie i czołgi…
Adaptacja i realizm
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Wielkie serce K9
Od cyberkursu po mundurówkę
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Zbrodnia i kłamstwo
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO