moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Broń chemiczna w Drawsku

To pierwsze takie ćwiczenia w Polsce. Kilkuset żołnierzy wojsk chemicznych z Polski, Słowenii i Węgier szkoli się na poligonie w Drawsku Pomorskim, wykorzystując tzw. Live Agents, czyli prawdziwe biologiczne, chemiczne i radioaktywne substancje. – Dzięki temu żołnierze uczą się rozpoznawać i likwidować skażenia – mówi kpt. Paweł Karpiński.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim szkolą się chemicy z Mobilnego Laboratorium Obrony przed Bronią Masowego Rażenia. Tworzą go żołnierze z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, a także tzw. MERT (ang. Mobile Exploitation and Reconnaissance Team) z Jednostki Wojskowej Komandosów, czyli zespół do poszukiwania broni biologicznej, chemicznej i nuklearnej. Organizatorem manewrów jest Centralny Ośrodek Analizy Skażeń z Warszawy. Poza Polakami w szkolenie zaangażowani są żołnierze wchodzący w skład Mobilnego Laboratorium Radiometrycznego ze Słowenii oraz Mobilnego Laboratorium Biologicznego z Węgier.

Wykryć promieniowanie

– Podczas międzynarodowego szkolenia żołnierze wykorzystują różne substancje promieniotwórcze, bojowe środki trujące oraz biologiczne i ich ćwiczebne zamienniki – relacjonuje kpt. Paweł Karpiński z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. – To pierwsze ćwiczenia w Polsce, podczas których używamy środków biologicznych. Wcześniej nasi żołnierze wykonywali takie zadania tylko podczas szkoleń zagranicznych, np. w Kanadzie – dodaje.

W trakcie tygodniowego zgrupowania chemicy ćwiczyli pobieranie próbek materiałów skażonych oraz ich transportowanie. Wykonywali także polowe analizy laboratoryjne.

Próbki niebezpiecznych substancji, m.in. zawierających bakterie wąglika i dżumy, przygotowały specjalnie na te manewry: Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Instytut Przemysłu Organicznego oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. – Przygotowano próbki w taki sposób, by były one bezpieczne dla żołnierzy, ale jednocześnie zostały wykryte przez specjalistyczne urządzenia pomiarowe – wyjaśnia jeden z chemików.

Laboratorium terrorystów

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że każdego dnia chemicy reagują na kilka różnych zdarzeń. Jeden z epizodów rozgrywany był na okręcie zacumowanym w Świnoujściu. Na pokładzie odkryto tajne laboratorium terrorystów. – Do akcji ruszył zespół chemików. Śmigłowcem Mi-8 żołnierze polecieli do portu. Za pomocą specjalnych detektorów zbadali zagrożenie. Po pobraniu próbek wrócili do Drawska, gdzie w laboratorium poddano analizie zabezpieczone substancje – opisuje kpt. Karpiński.

Podczas ćwiczeń chemicy musieli także zbadać zatrucie ujęcia wody i skażenie gleby środkami trującymi. Pobierali również próbki do badań z pokładu samolotu i ciemnego bunkra. Korzystali z odzieży gazoszczelnej. – Żołnierze mierzą się z prawdziwym zagrożeniem i mogą przetestować przyrządy – mówi oficer z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

Pod koniec czerwca chemicy będą zdawać kolejny sprawdzian. Certyfikację przejdzie wówczas Grupa Zadaniowa Obrony przed Bronią Masowego Rażenia, która dyżurować będzie w Siłach Odpowiedzi NATO w 2016 roku.

MKS

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Przysięga śląskich terytorialsów
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielofunkcyjny scyzoryk
Wojna wywiadów
Spełniliśmy swój obowiązek
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Od sojusznika do kata
Preselekcja u komandosów
Piknik ze smakiem
Przez krew zdobyty Śląsk
Sprawdzają Brutusa
Strzelać nauczyłem się sam
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozpoczynamy nową erę
Wojsko wróciło do Lublina
Desant z transportowca-giganta
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
High Confidence Operations
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Irańskie szachy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rivalry on Closed Sea
Cienka niebieska linia
Brunatno-czerwona zmowa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zielonka dla Patriotów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Czarny odchodzi do cywila
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wozy amunicyjne do Raków
A Torn Subcontinent
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Wave of Alliances
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Amerykańska przyszłość WZL
Szukamy następcy Herculesa
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO