moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kaszub” ćwiczył w Norwegii

Walka z okrętami podwodnymi, osłona konwojów, reagowanie na zagrożenia terrorystyczne – to zadania, które przez blisko dwa tygodnie realizowały na Morzu Północnym jednostki biorące udział w NATO-wskich ćwiczeniach „Dynamic Mongoose 2015”. Wśród nich była korweta ORP „Kaszub”.


Manewry zostały zorganizowane u wybrzeży Norwegii. – Przez większość czasu operowaliśmy na otwartym morzu. Czasem jednak uciekaliśmy przed sztormem w zatoki i fiordy – wyjaśnia kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca ORP „Kaszub”. Obok polskiej korwety, na Morzu Północnym ćwiczyło 12 jednostek nawodnych z dziesięciu państw, między innymi Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, czy Turcji. Oko w oko z nimi stanęły cztery okręty podwodne: trzy konwencjonalne z Niemiec, Norwegii i Szwecji, a także amerykański okręt o napędzie atomowym USS „Seawolf”.

– Okręty nawodne działały w trzech grupach, które jednak nie były stałe. Każdej z nich przyporządkowany został określony rejon. W sumie ćwiczenia odbywały się na akwenie o długości sięgającej 120 mil morskich – tłumaczy kmdr ppor. Zaręba. Główne zadanie jednostek ZOP polegało na poszukiwaniu, śledzeniu i symulowanej walce z okrętami podwodnymi. – Współpracowaliśmy przy tym z francuskimi samolotami oraz śmigłowcami bazującymi na pokładach niektórych jednostek – zaznacza kmdr ppor. Zaręba.


Dowódca ORP „Kaszub” z rezultatów ćwiczenia jest zadowolony. – Oczywiście łatwiej miały okręty dysponujące sonarem holowanym. My korzystaliśmy ze stacji podkilowej, ale i tak w ostatecznym rozrachunku bardzo dużo zależy od wiedzy oraz umiejętności człowieka, który ten sprzęt obsługuje – podkreśla kmdr ppor. Zaręba. Dodaje przy tym, że przeciwnikiem jednostek nawodnych były przede wszystkim okręty o napędzie konwencjonalnym. – USS „Seawolf” przez większość czasu operował w pewnej odległości od nas, na akwenach, gdzie głębokość dochodzi do kilometra. Podczas „Dynamic Mongoose” mieliśmy jednak okazję złapać z nim kontakt i w ten sposób zapoznać się z jednostką – wspomina kmdr ppor. Zaręba.

Podczas „Dynamic Mongoose” okręty operujące na powierzchni morza ćwiczyły też elementy osłony konwojów oraz przeciwdziałania atakowi terrorystycznemu. – Obecność okrętów NATO na wodach jest niezwykle istotna. Pozwala ich załogom dokładnie poznać specyfikę akwenu, pomaga też w zgraniu naszych sił, a co za tym idzie podnosi gotowość do prowadzenia operacji przeciwko okrętom podwodnym – podkreśla kadm. Ole Morten Sandquist, dowódca norweskich sił morskich. Jak poważny to przeciwnik, nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć trochę zna się na marynarce. – Okręt podwodny działa w ukryciu, w dodatku może operować w znacznej odległości od macierzystej bazy – przypomina kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów. – Wystarczy jedna tego typu jednostka, by sparaliżować działanie portu, zakłócić żeglugę na dużym akwenie, zaś do poszukiwania i pilnowania bezpieczeństwa zaangażować liczne okręty i lotnictwo – dodaje. Dlatego siły wyspecjalizowane w zwalczaniu tego typu zagrożeń są dla każdej floty na wagę złota.


W ćwiczeniu „Dynamic Mongoose” polscy marynarze i lotnicy morscy biorą udział od lat. W 2012 roku do Norwegii poleciały trzy śmigłowce Mi-14PŁ, przed rokiem Marynarka Wojenna RP była tam reprezentowana przez fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz załogę bazującego na niej śmigłowca SH-2G.

ORP „Kaszub” do Gdyni wrócił w piątkowy poranek. – Teraz powoli będziemy się przygotowywać do organizowanych we wrześniu ćwiczeń „Northern Coasts”. One z kolei będą poświęcone już nie ściśle zwalczaniu okrętów podwodnych, ale także na przykład kontroli żeglugi czy symulowanej walce z lotnictwem – zapowiada kmdr ppor. Zaręba.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
 
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Ważka bliżej
Krwawe walki o Monte Cassino
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Double Eagle po nowemu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Stulatka hydrografia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
They Train Together, They Fight Together
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Darłowo czeka na śmigłowce
Żyj zdrowiej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chciałem walczyć z Niemcami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Czerwoni w odwrocie
Własne interesy Europy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nauka zimowego pływania
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Arsenał Iranu
Podziemna potęga
Defense Without Politics
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Klasy wojskowe po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
For the Right Cause
Szturmani na Lipie
O Patriotach na WAT
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO