moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie F-16 poleciały do Turcji

Na zlot eskadr wyruszyło dziś do Turcji sześć myśliwców F-16, kilkunastu pilotów i kilkadziesiąt osób personelu naziemnego. W „NATO Tiger Meet” wezmą udział lotnicy z kilkunastu eskadr Europy. Warunek jest jeden – muszą mieć w logo tygrysa. Polscy piloci będą wykonywać powietrzne misje razem z lotnikami m.in. z Francji, Włoch i Belgii.



Gospodarzem tegorocznego „NATO Tiger Meet” są siły powietrzne Turcji. Zlot obędzie się w bazie Konya. W powietrzu będzie można zobaczyć samoloty m.in. z Wielkiej Brytanii czy Włoch w okolicznościowym „tygrysim” malowaniu. Polskie siły powietrzne będzie reprezentować 6 Eskadra Lotnicza z Poznania-Krzesin.

Dwa efy z tygrysem

– Dziś z naszej Bazy wyleciało do Turcji kilkunastu pilotów, kilkadziesiąt osób personelu naziemnego oraz sześć maszyn F-16 – mówi kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Dwa z samolotów zostały ozdobione tygrysim kamuflażem. Wykonały go bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze. W ciągu dwóch miesięcy F-16 zyskały „tygrysie” pasy i głowę ryczącego zwierza na pionowym stateczniku. – Ten nowy kamuflaż na naszych dwóch myśliwcach pozostanie już na stałe – podkreśla kpt. Nanuś.
Pierwszy z pomalowanych samolotów ma numer boczny 4052, drugi – 4056.

– Samoloty wyglądają bardzo atrakcyjnie, a nowe barwy dodają im drapieżności. O to przecież chodziło, by tygrysia eskadra miała takie właśnie maszyny – mówi ppłk pil. Paweł Marcinkowski, który przyprowadził obie maszyny z Bydgoszczy.

Tiger Spirit

W zlocie w Turcji wezmą udział samoloty z kilkunastu krajów NATO. Przez ponad dziesięć dni polscy piloci razem z lotnikami m.in. z Włoch, Francji i Belgii będą ćwiczyć wykonywanie połączonych operacji lotniczych oraz prowadzenie misji w ramach wielonarodowego komponentu lotniczego. Piloci z eskadr wezmą także udział w lotniczych pokazach.


Zlot nie jest jednak typowym ćwiczeniem lotniczym. Piloci podkreślają szczególny charakter spotkania i mówią o tzw. Tiger Spirit, czyli duchu współpracy i przyjaźni między uczestnikami. Na znak solidarności eskadr tygrysie malowanie nie ogranicza się jedynie do zdobienia samolotów, lecz również lotniczych kombinezonów i strojów. Podczas zlotu jest organizowany tradycyjnie konkurs na najlepiej ozdobioną maszynę.

Zloty z tradycją

Polscy lotnicy z Krzesin jeszcze do niedawna brali udział w zlotach w charakterze obserwatorów. Tak było w 2001, 2005 i 2010 roku. Cztery lata temu po raz pierwszy wzięli czynny udział we wspólnych ćwiczeniach w francuskim Cambrai. Od tamtej pory współpracują ze stowarzyszeniem NATO Tiger Association i cyklicznie spotykają się na ćwiczeniach z pilotami eskadr z innych państw. Od 2014 roku są pełnoprawnymi członkami tego klubu (obecnie jest 23 pełnoprawnych członków i 10 członków honorowych).

Celem „NATO Tiger Meet” są wspólne ćwiczenia pilotów z eskadr wielu armii oraz wymiana doświadczeń. Co roku jego gospodarzem jest inne państwo.

PG

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, kpt. Krzysztof Nanuś

dodaj komentarz

komentarze


„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Outside the Box
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Partnerstwo dla artylerii
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Engineer Kościuszko Saves America
Together on the Front Line and Beyond
Fenomen podziemnej armii
Zielone światło dla konwoju
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Skromny początek wielkiej wojny
Rubio: należymy do siebie
Czarne Pantery na śniegu
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Polak szefem jednego z dowództw NATO
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Wojsko wraca do Ełku
W NATO o inwestycjach w obronność
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Misja zdrowie trwa
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Arktyczne polowanie NATO
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Chciałem być na pierwszej linii
Medycy z wojska i cywila budują Legion
POLSARIS, czyli oczy wojska
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Kierunek Rumunia
Finlandia dla Sojuszu
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Medal Honoru dla Ollisa
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Chwała bohaterom AK
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Multimedaliści górą
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Oko na Bałtyk
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Gorąco wśród lodu
Kolejne nominacje w wojsku
Finał B żołnierza w short tracku
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
„Wicher” rośnie w oczach
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Arktyka pod lupą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO