moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia sportów walki w wojsku

W tym roku po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa Polski żołnierzy w walce w bliskim kontakcie (MMA). Historia tej dyscypliny w armii jest krótka. W PRL-u wielką popularnością cieszył się wśród żołnierzy boks. W latach 50. odbywały się mistrzostwa Wojska Polskiego, mecze między dywizjami i pułkami. Z czasem boks wyparło judo.


Po drugiej wojnie światowej organizowano mistrzostwa szkół oficerskich w boksie. W latach 50. regularnie odbywały się mistrzostwa Wojska Polskiego, mecze pomiędzy dywizjami czy pułkami. Dowódcy przywiązywali ogromną wagę do tej rywalizacji. Starali się też ściągać do swoich jednostek czołowych bokserów. Kiedy z jednostek zniknęły ringi, mistrzowskie imprezy w sportach walki odbywały się tylko w judo. W tym roku jednak nie poznamy mistrzów Wojska Polskiego w tej dyscyplinie. Judo wypadło z programu mistrzostw, a sporty walki na najwyższym wojskowym szczeblu reprezentuje jedynie walka w bliskim kontakcie.

Nowa dyscyplina

Mistrzostwa w nowej dyscyplinie przed miesiącem odbyły się w hali sportowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. O wojskowym MMA (zawody rozegrano według zasad zbliżonych do obowiązujących w amatorskich mieszanych sztukach walki – MMA) było już głośno przed rozpoczęciem mistrzostw, a po ich zakończeniu było o nich sporo „szumu” w mediach i na specjalistycznych portalach.


Kilka dni przed czempionatem minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak pochwalił oddolną inicjatywę podchorążych z Wrocławia podczas Gali Sportu Wojskowego. – To pokazuje, że nie tylko my odgórnie, ale sami szukają nowych wyzwań – mówił minister i deklarował „że na pewno takie działania będą miały duże wsparcie ze strony ministerstwa”.

Blaski i cienie wojskowego MMA

Sympatycy MMA z radością przyjęli zainteresowanie wojska mieszanymi sztukami walki. Jeden z nich napisał: „ MMA – sposób walki niezmiernie przydatny mundurowym i jednocześnie znakomita forma treningu.”

Medaliści po mistrzostwach we Wrocławiu byli wyróżniani przez dowódców. W Elblągu dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Leszek Surawski spotkał się z zawodnikami, którzy reprezentowali 16 Dywizję. Pogratulował im wyników oraz wręczył nagrody. W spotkaniu ze sportowcami wziął też udział prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Droga do mistrzostw

– Sporty walki były w Wojsku Polskim w odwrocie. W tym roku nie było mistrzostw w judo. A przecież żołnierz kojarzy się z siłą – mówi kpt. Włodzimierz Kopeć, laureat Buzdygana z 2010 roku za opracowanie i wprowadzenie do armii systemu walki w bliskim kontakcie. Przyznaje, że z dużą satysfakcją patrzy na osiągnięcia kolegi z Wrocławia, kpt. Macieja Kupryjańczyka, który w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych stworzył pierwszą w Wojsku Polskim sekcję walki w bliskim kontakcie i zorganizował pierwsze zawody.


– Razem sześć lat temu pojechaliśmy do Moskwy. Przekonaliśmy się tam, jak wygląda „jedinoborstwo”, czyli połączenie boksu, kick-boksu z zapasami i judo oraz z ich narodowym sambo. Nie wszystkie reguły w tym sporcie nam się podobały. Po powrocie z Moskwy dużo rozmawiałem z Maciejem i stwierdziliśmy, że jest potrzeba stworzenia podobnej dyscypliny w Wojsku Polskim – wspomina kapitan Kopeć.

W końcu system walki w bliskim kontakcie stał się w wojsku dyscypliną sportową. – Cieszę się, że we Wrocławiu odbyły się pierwsze mistrzostwa. Znalazł się tam wykładowca, pasjonat sportów walki. Dobrał sobie zespół, głównie podchorążych. I, co ważne, miał autorytet w środowiskach sportów walki – dodaje kpt. Włodzimierz Kopeć.

REKLAMA

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~vss Aurora
1554765600
Ciency ci zawodnicy. W JWWS był bokser 168cm wzrostu i waga 74kg, który z bilansem walk 156-0-0 zakończył karierę, bo walka nr 157 mimo kontraktu na 20 rund skończyła się po 12 sekundach, a przeciwnik wyleciał z ringu z rozerwaną szczęką i wstrząśnieniem mózgu. Po walce mistrz siedział 25 lat w więżieniu za nieumyślne zabójstwo. Wstyd!
80-88-A0-65

Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Polsko-amerykańska współpraca
Laserowa artyleria US Army
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Amerykanie znów w Drawsku
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wolność jak świętość
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek: misja
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Bon turystyczny także w wojsku
Świętuj z żołnierzami
Super Warrior w GROM-ie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Biblią w bolszewików
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto wojska w rocznicę warszawskiej wiktorii
Polska i USA zacieśniają współpracę obronną
Sprawdzony sojusznik
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Dla odważnych i walecznych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO