moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siemoniak: stawiamy na szczeciński korpus

Polska chce, by do przyszłorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie, Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni osiągnął pełną gotowość – zapowiedział wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef MON spotkał się dziś w Szczecinie z ministrami obrony Niemiec i Danii.

Ministrowie przyjechali do Szczecina, by porozmawiać o przyszłości korpusu. – Polska stawia na niego i zrobi wszystko, by był on realną strukturą służącą NATO i obronie Polski – podkreślał Tomasz Siemoniak. Jego duński odpowiednik, Nikolai Wammen, przypominał, że sytuacja w Europie zmieniła się radykalnie i w niczym nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat, kiedy to rozpadł się ZSRR. – Dlatego Dania podwaja swój wkład w korpus – deklarował. Z kolei niemiecka minister obrony Ursula von Leyen poinformowała, że wkrótce liczba żołnierzy służących w Szczecinie wzrośnie do 400. – Około stu będzie pochodziło z Niemiec – zapowiedziała.

Szefowie resortów obrony zgodnie podkreślali, że należy jak najszybciej zrealizować postanowienia, które zapadły na szczycie NATO w Newport. Zgodnie z nimi status korpusu zostanie podniesiony z sił niższej do sił wyższej gotowości. Oznacza to między innymi, że zmniejszy się czas, jaki podległe mu siły będą miały na mobilizację. Do połowy tego roku zostanie zwiększona liczba służących w korpusie żołnierzy. Do ich głównych zadań będzie należało monitorowanie sytuacji na północno-wschodniej flance Sojuszu. W 2016 roku korpus ma osiągnąć zdolność do kierowania połączonymi siłami zadaniowymi bardzo wysokiej gotowości, czyli tzw. szpicą, Siłami Odpowiedzi NATO oraz jednostkami integracyjnymi sił NATO z Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii.

W 2018 roku korpus będzie mógł dowodzić operacjami połączonymi z udziałem wojsk lądowych, sił morskich i powietrznych.

Początki Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego sięgają 1998 roku, choć faktycznie zaczął on działać rok później. Powstał na mocy porozumienia między ministrami obrony Niemiec, Danii i Polski. Miał pomóc w integracji nowego członka NATO z państwami, które w Sojuszu funkcjonują od lat. W listopadzie 2005 roku żołnierze korpusu zaliczyli ćwiczenie certyfikujące „Compact Eagle”. Na tej podstawie Rada Północnoatlantycka zaliczyła go do certyfikowanych kwater sił niższej gotowości. Niedługo później 160 żołnierzy korpusu rozpoczęło misję w Afganistanie. Służyli w Kwaterze Głównej Sił ISAF.

Na liście zadań korpusu znalazły się na przykład kolektywna obrona, udział w operacjach wspierania pokoju i akcjach humanitarnych oraz usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Służący w Szczecinie żołnierze z kilkunastu krajów organizują też i prowadzą międzynarodowe ćwiczenia.

Trzonem korpusu są dywizje brygady i bataliony, choćby 12 Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina czy 610 Batalion Łączności z Prenzlau wchodzący w skład Brygady Wsparcia Dowodzenia WKPW. Na co dzień podlegają one poszczególnym państwom NATO. Jeśli jednak zapadną odpowiednie decyzje polityczne, korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MNC-NE

dodaj komentarz

komentarze


Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
NATO wzmacnia wschodnią flankę
NATO rozkłada lotniczy parasol
Sojusz kontra drony
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
F-35 zmienia wszystko
Kraków zaprosił weteranów
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Śmierć w sercu Azji
Polsko-kanadyjska współpraca
Koszykarskie widowisko
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Hegseth odznaczył polskiego generała
K9, ognia!
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bałtyk, wspólna sprawa
Nowa baza US Army w Polsce?
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Wsparcie ma znaczenie
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Groźny incydent w Libanie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Ślady, których nie widać
Marsz prawdę ci powie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Lotnisko w zanadrzu
DIANA szansą dla polskich innowacji
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Biało-czerwona na Monte Cassino
Studia z obrony granic
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Bez zmian w emeryturach
Husarze dla mieszkańców Polski
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polski wkład w operację „Overlord”
Czerwieńsze będą…
Generał z cienia
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Równanie z „Iksem”
Oswoić „latający komputer”
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wielka gra na ukraińskim froncie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Latający dron – broń na okręty podwodne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO