moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierz najważniejsze wydarzenie historyczne

Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich, wystawa o krakowskich żołnierzach wyklętych, prezentacja historii lotnictwa wojskowego oraz projekt przybliżający losy rotmistrza Witolda Pileckiego – to przedsięwzięcia dotyczące dziejów wojskowości nominowane do plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Teraz o zwycięstwie zdecydują internauci.

– Celem naszego konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych, które miały miejsce w ubiegłym roku – mówi Wojciech Paduch z biura prasowego Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku.

Konkurs odbywa się po raz siódmy. W tym roku jury, z historykiem prof. Andrzejem Chwalbą na czele, wybierało spośród blisko 200 inicjatyw zgłoszonych przez muzea, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje i samorządy z całego kraju. Projekty dotyczyły m.in. wystaw, akcji edukacyjnych, festiwali, rekonstrukcji historycznych, targów oraz filmów dokumentalnych. W gronie 15 finalistów konkurujących w trzech kategoriach znalazły się cztery wydarzenia dotyczące dziejów naszej wojskowości.

Powstańcy czy konspiratorzy?

Wśród projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu MHP w kategorii „Wydarzenie” wybrano m.in. otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. – Zwiedzający naszą placówkę przeniosą się w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku – podkreślają pracownicy muzeum.

W Świętochłowicach można obejrzeć m.in. odtworzoną salę pałacu wersalskiego, w którym podpisano powojenny traktat, dom powstańca czy drukarnię ulotek plebiscytowych. Wystawę uzupełniają multimedialne plansze, reprodukcje dokumentów oraz atrakcje dla dzieci, np. budowanie samochodu pancernego.

W tym roku jury plebiscytu nominowało także dwie wystawy zorganizowane w Krakowie. Jedna z nich, prezentowana w oddziale Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, opowiadała historię 14 osób związanych z antykomunistycznym podziemiem lat 1944–1956. Na ekspozycję „Krakowscy Wyklęci” złożyły się fotografie, dokumenty, relacje i pamiątki, takie jak broń używana przez żołnierzy podziemia i drzwi z aresztu w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego z napisami więźniów. Wystawie towarzyszyły wykłady, pokazy filmów dokumentalnych i gra miejska „Śladami krakowskich niezłomnych”.

Rotmistrz i lotnictwo

Natomiast ekspozycja „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014” poświęcona była historii techniki lotniczej. – Naszym celem jest prezentacja na podstawie unikatowych zasobów Muzeum Lotnictwa Polskiego stuletniej historii lotnictwa wojskowego. Jest ona ukazana z perspektywy ziem polskich – podaje MLP. Ekspozycji urządzonej w wyremontowanym Małym Hangarze na terenie placówki towarzyszyły inscenizacje historyczne oraz pikniki lotnicze z pokazami replik samolotów z okresu I wojny światowej.

W tym roku komisja MHP w kategorii „Edukacja i Multimedia” nominowała do konkursu przedsięwzięcie Stowarzyszenia Auschwitz z Oświęcimia upamiętniające dobrowolnego więźnia tego niemieckiego obozu. – Nasz projekt to splot różnorodnych działań społecznych, edukacyjnych, promocyjnych i twórczych promujących postać rotmistrza Witolda Pileckiego – informuje na stronie stowarzyszenia jego prezes Paulina Wądrzyk. Dzięki ich działaniom w 2013 roku w 70. rocznicę ucieczki Pileckiego z Auschwitz jego trasą przeszli muzycy rockowego zespołu Forteca. Powstał film dokumentalny o tej wyprawie oraz utwór „Ochotnik”, a także portal internetowy poświecony Pileckiemu. Trwają też prace nad filmem fabularnym o rotmistrzu, którego premiera zapowiadana jest na wrzesień tego roku.

Czas na głosowanie

Spośród 15 nominowanych wydarzeń zwycięzcę plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2014 wyłonią teraz internauci. Głosować można na wybrany projekt do 20 maja. – Wyniki ogłosimy 26 maja na uroczystej gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie – mówi Wojciech Paduch.

O pozostałych finalistach konkursu, wśród których jest m.in. wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich czy internetowe serwisy historyczne Polskiego Radia, można przeczytać na stronie muzeum: whr.muzhp.pl. Tam też internauci mogą głosować na swoich faworytów. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Desant z transportowca-giganta
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Spełniliśmy swój obowiązek
Wozy amunicyjne do Raków
Irańskie szachy
Warszawa walczy, wracamy
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Jedna misja, jeden zespół
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Cienka niebieska linia
Od sojusznika do kata
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wojna wywiadów
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Czarny odchodzi do cywila
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Preselekcja u komandosów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Morska Bryza w pobliżu Krymu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Zielonka dla Patriotów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Amerykańska przyszłość WZL
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
A Torn Subcontinent
A Wave of Alliances
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Sprawdzają Brutusa
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Przysięga śląskich terytorialsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
High Confidence Operations

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO