moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ułani świętują w Poznaniu

Zawody kawaleryjskie, uroczysty capstrzyk, defilada i festyn – tak w tym roku Poznań uczci Dni Ułana, czyli Święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich. W obchody włączyła się też 17 Brygada Zmechanizowana. Na piknik z okazji święta żołnierze przyjadą Rosomakami, a kawalerzyści konno. Impreza będzie trwała cztery dni.

Święto rozpoczyna się 17 kwietnia zawodami Militari. – To nieoficjalna nazwa Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, które rozgrywano w II Rzeczypospolitej. Celem współzawodnictwa oficerów pułków kawalerii z oficerami pułków i dywizjonów artylerii o trakcji konnej było m.in. wyrobienie hartu ducha, woli zwycięstwa i błyskawicznej reakcji na wszelkiego rodzaju zaskoczenia – wyjaśniają organizatorzy Dni Ułana. – Współczesne Militari to konkurs skupiający głównie amatorów startujących na koniach używanych na co dzień w sporcie lub rekreacji.

Zawodnicy będą rywalizowali w Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola Poznań.

Po zakończeniu zawodów, około godziny 20.00, pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu odbędzie się uroczysty capstrzyk oraz apel poległych z udziałem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka oraz gości honorowych.

Piknik, podczas którego będzie można zobaczyć pokazy rekonstruktorów oraz porozmawiać z żołnierzami 17 Brygady Zmechanizowanej, odbędzie się w niedzielę 19 kwietnia od godziny 11 na poznańskiej Cytadeli. Będzie można zobaczyć m.in. pokazy woltyżerki i hipoterapii oraz posłuchać występu orkiestr. – Dla chętnych organizowane są również spacery historyczne śladami dawnego Fortu Winiary – dodają organizatorzy. Od południa będzie można spotkać się z żołnierzami 17 Brygady Zmechanizowanej oraz z kawalerzystami. Żołnierze przyjadą Rosomakami, kawalerzyści konno.

Ostatni dzień obchodów Dni Ułana odbędzie się w Wędrzynie w koszarach 17 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze wezmą udział w uroczystym apelu. Później odbędzie się piknik rodzinny, w którym będą mogli wziąć udział nie tylko rodziny wojskowe, lecz także mieszkańcy Wędrzyna.

Dni Ułana organizowane są dla upamiętnienia Święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pierwszy raz świętowano w kwietniu 1922 roku. Ułani obchodzą swoje święto dla upamiętnienia pierwszej dekoracji sztandaru pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dokonanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego 22 kwietnia 1921 r. Order został przyznany za męstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. II wojna światowa na wiele lat przerwała tradycję obchodów święta. Dopiero w 1986 roku na ulice Poznania, po raz pierwszy od 1939 roku, w dzień święta pułku wyjechali młodzi chłopcy w mundurach ułanów z czerwonymi otokami na rogatywkach i biało-czerwonymi proporczykami na kurtkach. Od początku jednym z najważniejszych elementów obchodów były zawody konne. Początkowo miały charakter wyłącznie sportowy, po jakimś czasie – również wojskowy. Zawodnicy strzelali z pistoletu oraz sprawdzali umiejętności władania lancą i szablą. Dziś tę tradycję kontynuuje się podczas zawodów Militari.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Dni Ułana organizuje 15 Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa oraz Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maja Kisiel

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
 
Jedna misja, jeden zespół
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Śladami Pierwszej Pancernej
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Szukamy następcy Herculesa
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Pułaski” wrócił do kraju
A Torn Subcontinent
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
Brunatno-czerwona zmowa
Preselekcja u komandosów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czarny odchodzi do cywila
Rozpoczynamy nową erę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
A Wave of Alliances
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przez krew zdobyty Śląsk
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wozy amunicyjne do Raków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
High Confidence Operations
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowa misja i nowy sprzęt
Wojna wywiadów
Strzelać nauczyłem się sam
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Od sojusznika do kata
Desant z transportowca-giganta
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Piknik ze smakiem
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wojsko wróciło do Lublina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO