moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Symbol wolności

Był niemal równolatkiem II Rzeczypospolitej. – Gdy Polska na nowo powstała, miałem rok. Należę do pokolenia, które wychowało się w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy odpowiedzialni za losy państwa – podkreślał w wywiadach Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie.


W młodości najwięcej czasu poświęcał harcerstwu. To ono stało się jego pasją. Był instruktorem, drużynowym i opiekunem na letnich obozach. Zapamiętał swoje spotkanie z weteranem powstania styczniowego i marszałkiem Józefem Piłsudskim. Obaj powiedzieli mu to samo: „Rośnij zdrowo, chłopcze, będziesz potrzebny Polsce". Gdy armia sowiecka weszła do Białegostoku, w którym mieszkał i wychowywał się Kaczorowski, współtworzył struktury Szarych Szeregów. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD. Wyrok śmierci zmieniono mu  na 10 lat robót w łagrach na Kołymie. Po dwóch latach został uwolniony i trafił do armii generała Władysława Andersa. Przeszedł z nią cały szlak bojowy.

Po wojnie nie wrócił do Polski. Skończył studia w Szkole Handlu Zagranicznego w Wielkiej Brytanii. Tam ożenił się z sybiraczką Karoliną Mariampolską.  Najbardziej zaangażował się w działalność na obczyźnie po przejściu na emeryturę w 1986 roku. W rządzie na uchodźstwie otrzymał tekę ministra spraw krajowych. Dwa lata później prezydent Kazimierz Sabbat wyznaczył go na następcę prezydenta.  19 lipca 1989 roku, tego samego dnia, w którym Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta generała Wojciecha Jaruzelskiego, Kazimierz Sabbat zmarł nagle na ulicy Londynu. – Byłem z żoną w teatrze. Gdy wychodziliśmy, podjechała taksówka, z której wysiadło dwóch ministrów rządu emigracyjnego. Kiedy powiedzieli, co się stało, pojechaliśmy do siedziby prezydenta i rządu. Tam w obecności kilku osób złożyłem przysięgę – wspominał Ryszard Kaczorowski.

Po prawie półtora roku pełnienia funkcji, 22 grudnia 1990 roku ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie przekazał pierwszemu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie insygnia władzy II RP.

Resztę życia spędził w Wielkiej Brytanii, ale często odwiedzał Polskę. Jego współpracownicy wspominają, że był bezpośredni, towarzyski, miał ogromne poczucie humoru, był niezwykle szarmancki. – Kiedy szedł, od razu było wiadomo, że idzie Ktoś. Wszyscy czuli, że jest to niezwyczajny człowiek – opowiadał Tomasz Piotrowski, długoletni dziennikarz Radia Wolna Europa, na łamach „Gazety Wyborczej”.

Białostocki historyk profesor Adam Czesław Dobroński spotkał się z prezydentem kilka dni przed jego wylotem do Warszawy i Katynia. Jak mówił „Gazecie Wyborczej”, prezydent bardzo chciał, aby do Katynia poleciała z nim żona lub starsza córka. Pierwsza z nich czuła się jeszcze nie najlepiej po przebytej operacji, druga nie miała paszportu polskiego. – W takiej sytuacji z radością propozycję wspólnego lotu przyjął ksiądz prałat Bronisław Gostomski, spowiednik prezydenta –  mówił Dobroński.

Jan Mokrzycki, wiceprezes zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, napisał po jego śmierci w londyńskim „Dzienniku Polskim”: „Mówi się, że nie ma osób niezastąpionych. W wypadku Pana Prezydenta to twierdzenie nie jest prawdziwe – prezydenta Kaczorowskiego nikt ani nic nie zastąpi”. 

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~orkan
1586681880
wielki druh
20-F1-FA-91

Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
 
Na zakupy do sklepu AMW
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Widzieć i nie być widzianym
Białe noce podhalańczyków
„Harpun” do walki
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicza Sona
Koniec kijowskiego snu
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi nie stracą dodatku
Agent w generalskich szlifach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sukcesy sportowców w mundurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Specjalsi świętują
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prawdziwi wojownicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Co z tegorocznym MSPO?
Pracowity tydzień flotylli
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Army of Medics
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
„Spartan” znów na Mazurach
MON nie wycofuje się z MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Online z mistrzami sportu
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Obradowała Rada Gabinetowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Święto żołnierzy służących na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Ćwiczenia z torpedą
„Ratownik” od nowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO