moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lekarz z powołania

Był osobistym lekarzem prezydenta, zastępcą komendanta Wojskowego Instytutu Medycznego i rzecznikiem prasowym szpitala. Pułkownik dr hab. Wojciech Lubiński mówił, że każdy Polak, a tym bardziej żołnierz, powinien oddać hołd oficerom zamordowanym w Katyniu. Dlatego 10 kwietnia 2010 roku znalazł się na pokładzie Tu-154.

Płk dr hab. Wojciech Lubiński specjalizował się w leczeniu chorób płuc. Napisał na ten temat 40 prac naukowych. Na terenie całej Polski prowadził badania spirometryczne płuc. Kilka tygodni przed tragedią pułkownik obronił rozprawę habilitacyjną, nie zdążył jednak odebrać habilitacji.

Piętnaście lat wcześniej absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi przyszedł na staż do Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie (dziś szpital przy ul. Szaserów nosi nazwę Wojskowego Instytutu Medycznego). Później pracował jako lekarz jednostki wojskowej w Ostródzie i asystent w Wojskowym Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Otwocku. W 1997 roku uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych, a w 2000 roku z chorób płuc.

Wrócił wtedy do szpitala na Szaserów jako asystent Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii. Od 2008 r. był zastępcą komendanta Wojskowego Instytutu Medycznego i sekretarzem Rady Naukowej WIM. Był również rzecznikiem prasowym Instytutu. W tej roli był pomocny i fachowy, a jego motto w pracy brzmiało: „Nigdy nie mów wszystkiego co wiesz, ale wiedz zawsze, o czym mówisz”.

Przede wszystkim był jednak lekarzem i to lekarzem z powołania, zawsze oddany chorym. – Dla niego najważniejsi byli pacjenci, którzy cenili go za profesjonalizm i życzliwe podejście – opowiadał ks. płk Sławomir Żarski podczas pogrzebu oficera. Uroczystość odbyła się 20 kwietnia 2010 roku w Katedrze Polowej.

Ksiądz wspominał, jak Wojciech Lubiński leczył – nie pytając o jej ubezpieczenie – 20-letnią Ukrainkę. Oksana Prots trafiła na Szaserów w 2008 roku ciężko poparzona w wyniku wybuchu gazu z butli. Dzięki opiece doktora Lubińskiego niemal całkowicie odzyskała zdrowie.

– Zarażał życiowym optymizmem. Jego uśmiech i znane powszechnie poczucie humoru niejednokrotnie pozwalały znaleźć dobre wyjście z trudnych sytuacji – podkreśla gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Od 2006 roku płk Lubiński był także osobistym lekarzem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Opiekował się jego rodziną i towarzyszył głowie państwa w podróżach zagranicznych. Bardzo chciał lecieć z prezydentem do Katynia. – Mówił, że każdy Polak, a tym bardziej żołnierz, powinien tam być, dlatego ucieszył się, kiedy inny lekarzy prezydenta zaproponował mu, by pojechał za niego – wspomniał po katastrofie w magazynie „Służba Zdrowia” ppłk dr Piotr Dąbrowiecki, kierownik oddziału ratunkowego szpitala na Szaserów.

Płk Lubiński zostawił żonę i dwójkę małych dzieci. Krótko przed katastrofą zakończył budowę domu dla rodziny. Nie zdążył w nim zamieszkać.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Spełniliśmy swój obowiązek
 
Wielofunkcyjny scyzoryk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rozpoczynamy nową erę
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Cienka niebieska linia
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Śladami Pierwszej Pancernej
Preselekcja u komandosów
Amerykańska przyszłość WZL
Desant z transportowca-giganta
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Piknik ze smakiem
Wojna wywiadów
Przez krew zdobyty Śląsk
High Confidence Operations
Najpierw „Sonda”, później promocja
Czarny odchodzi do cywila
A Wave of Alliances
Przysięga śląskich terytorialsów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Warszawa walczy, wracamy
Wozy amunicyjne do Raków
Irańskie szachy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
Od sojusznika do kata
Zielonka dla Patriotów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO