moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto wojskowych medyków

Trzy instytuty badawcze, szesnaście szpitali, ponad trzydzieści specjalistycznych przychodni i przeszło 700 lekarzy tworzy Wojskową Służbę Zdrowia. Dziś medycy w mundurach, którzy na co dzień dbają o zdrowie żołnierzy, obchodzą swoje święto.

– Wojskowa Służba Zdrowia zmienia się, a jej struktury dostosowują się do wymogów profesjonalnej armii – mówi gen. bryg. lek. Piotr Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia. Szef tej jednostki organizacyjnej MON nadzoruje samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej działające w ośmiu wojskowych obwodach profilaktyczno-leczniczych.

Departament powstał 1 kwietnia tego roku w konsekwencji wprowadzenia nowego systemu kierowania i dowodzenia armią. Jednostka przejęła część zadań likwidowanego Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Wśród nich jest tworzenie warunków do funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i opieki psychologicznej dla żołnierzy, osób zatrudnionych w armii oraz weteranów, w tym weteranów poszkodowanych. – Naszym celem jest poprawa i skuteczniejsze realizowanie zadań związanych z potrzebami zdrowotnymi żołnierzy oraz z zabezpieczeniem medycznym sił zbrojnych – mówi gen. Dzięgielewski.

Wojskowe szpitale i przychodnie

Wśród nadzorowanych przez Departament samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej są 3 instytuty badawcze: Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii oraz Wojskowy Instytut Medyczny oraz 4 szpitale kliniczne, 8 szpitali wojskowych, 4 szpitale uzdrowiskowo-rehabilitacyjne, 31 wojskowych specjalistycznych przychodni lekarskich oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dyrektorowi Departamentu podlega także pięć wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej, Centralna Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie oraz Centralna Wojskowa Pracownia Psychologiczna w Bydgoszczy.

Pracownicy DWSZ tłumaczą, że elementem zmian w wojskowej służbie zdrowia było podporządkowanie niektórych jednostek medycznych Dowództwu Generalnemu RSZ oraz Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych.

W Dowództwie Generalnym RSZ powstał Zarząd Wojskowej Służby Zdrowia, który zajmuje się planowaniem, organizacją i koordynacją szkolenia specjalistycznego służby zdrowia w siłach zbrojnych. Podlegają mu też dwa szpitale polowe.

Natomiast Inspektoratowi Wsparcia SZ przekazano odpowiedzialność za podstawową opiekę medyczną i funkcjonowanie ambulatoriów, tak aby wojskowa służba zdrowia znajdowała się jak najbliżej żołnierzy.

Medycy w armii

Wojskowa Służba Zdrowia należy do najstarszych rodzajów służb w polskiej armii. Już w 1775 roku Sejm ustanowił stanowisko generał-sztabs-medyka stojącego na czele wojskowej służby zdrowia. Natomiast w 1809 roku powołano w Warszawie Wydział Akademicko-Lekarski szkolący lekarzy i farmaceutów dla armii.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w stolicy utworzono Wojskową Szkołę Sanitarną przekształconą potem w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. Po II wojnie światowej przy łódzkiej Akademii Medycznej powstał Fakultet Wojskowo-Medyczny, a w 1958 roku powołano Wojskową Akademię Medyczną. Uczelnia istniała do 2002 roku. Po jej likwidacji oficerskie kadry medyczne kształcą się na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Za rok promowanych zostanie pierwszych 60 absolwentów. Wojskowi medycy uczą się także w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ CC DORSZ, st. chor. Waldemar Młynarczyk/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~rat123
1428747600
Witam.Służba zdrowia to nie tylko lekarze ale w wojsku służą tez ratownicy medyczni.Pamiętajmy o tym ze ich służba była bardzo ważna w czasie rożnych misji pokojowych.
B3-18-3E-97
~Ewa
1428580920
Wojskowa Służba Zdrowia jest w szeroko rozumianej agonii. Ciągłe zmiany struktur mocną ją zdestabilizowały. Co jeszcze bulwersuje? Służba zdrowia to nie tylko lekarze i ratownicy. To cały zespół terapeutyczny, który zajmuje się pacjentem. Zapomina się o pielęgniarkach, diagnostach laboratoryjnych, technikach rtg etc...
74-E6-79-9A
~darek
1428577260
Wojskowa Służba Zdrowia ? Jestem w służbie czynnej," Szpital Wojskowy" Wrocław - 1 żołnierz dziennie ma prawo do skorzystania ze świadczeń. JEDEN...
4C-0F-0A-77
~skydoktor
1428558900
Wojskowa sluzba zdrowia praktycznie nie istnieje, Ci ktorzy na codzien pracuja w jednostkach wojskowych wiedza to doskonale, sprzet z lat 50-60 brak kadry, brak realnego szkolenia, artykul propagandowy jak za czasu komuny
BB-57-CD-43

Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
 
Preselekcja u komandosów
A Wave of Alliances
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
Przez krew zdobyty Śląsk
Sprawdzają Brutusa
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najpierw „Sonda”, później promocja
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Strzelać nauczyłem się sam
Nowa misja i nowy sprzęt
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Jedna misja, jeden zespół
Piknik ze smakiem
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rivalry on Closed Sea
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
Od sojusznika do kata
Brunatno-czerwona zmowa
High Confidence Operations
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Szukamy następcy Herculesa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojna wywiadów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Śladami Pierwszej Pancernej
Rozpoczynamy nową erę
Zielonka dla Patriotów
Wozy amunicyjne do Raków
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Desant z transportowca-giganta
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Przysięga śląskich terytorialsów
Wojsko wróciło do Lublina
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO