moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierz swojego bohatera

Rotmistrz Witold Pilecki, major Jan Piwnik, generał Elżbieta Zawacka, a może generał Władysław Anders? Kto z nich zasłużył na miano największego polskiego bohatera II wojny światowej? Do 10 kwietnia można głosować w plebiscycie miesięcznika „Mówią Wieki” i Muzeum Historii Polski.

– Naszym celem jest przyjrzenie się postawom różnych osób, które w czasie wojny zasłużyły się dla kraju – mówi historyk prof. Michał Kopczyński, redaktor naczelny miesięcznika „Mówią Wieki”. – Konkurs związany jest z przypadającą w maju 70. rocznicą zakończenia tego największego konfliktu XX wieku – mówi rzecznik muzeum Marek Stremecki.

Bohaterowie do wyboru

Plebiscyt historyczny na największego polskiego bohatera II wojny światowej to inicjatywa magazynu „Mówią Wieki” i Muzeum Historii Polski. Organizatorzy przyznają, że w ten sposób chcą popularyzować historię. – To także próba sprawdzenia, jak pamięć historyczna i obraz bohatera ewoluowały w ostatnich latach ze względu na zmiany polityczne, kulturowe czy historyczne – dodaje prof. Kopczyński.

Spośród wielu zasłużonych Polaków do miana „bohatera II wojny światowej” wybrano 30 osób – żołnierzy, naukowców, twórców, polityków i cywili ratujących Żydów. – Staraliśmy się wyłonić szeroką reprezentację narodu, w której znaleźli się ludzie różnych profesji i przekonań politycznych – tłumaczą organizatorzy.

W tym gronie są także nazwiska kontrowersyjne, jak np. gen. Zygmunt Berling, który współpracował z NKWD. Ale – jak zaznaczają organizatorzy plebiscytu – był także twórcą polskiej armii, która dała szansę powrotu do ojczyzny tysiącom rodaków.

Wśród kandydatów na bohatera II wojny najwięcej jest osób wojskowych. Część z nich to żołnierze września 1939 roku – gen. Franciszek Kleeberg, który jako ostatni złożył broń, czy płk Stanisław Dąbek, dowodzący Lądową Obroną Wybrzeża.

Zagłosuj na trzech kandydatów

Swój głos można także oddać na działaczy konspiracji, m.in. kuriera tatrzańskiego Stanisława Marusarza, dowódcę z Powstania Warszawskiego płk. Jana Mazurkiewicza „Radosława”, rtm. Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, czy jedyną kobietę wśród cichociemnych gen. Elżbietę Zawacką.

W plebiscycie nie zabrakło też żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny. Są wśród nich: as myśliwski mjr Stanisław Skalski, gen. Stanisław Sosabowski, twórca jednostki powietrznodesantowej, gen. Stanisław Maczek, dowódca 1 Dywizji Pancernej, oraz gen. Władysław Anders, który stanął na czele Armii Polskiej w ZSRR.

Nie zapomniano o zasłużonych cywilach np. Irenie Sendlerowej ratującej żydowskie dzieci czy Krzysztofie Baczyńskim, poecie publikującym w podziemiu.

Do 10 kwietnia można głosować na trzy osoby wybrane z listy lub zgłosić własnego kandydata. Wyniki poznamy pod koniec kwietnia. Pełna lista kandydatów i informacje: www.muzhp.pl i www.mowiawieki.pl.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~Lubuszanin
1428400260
To nie jest popularyzacja historii. To kolejny przykład, tendencyjnego jej zakłamywania. Wstyd i tyle. Niedługo okaże się, wg. waszej filozofii, że Polskę wyzwolił gen Maczek wraz ze swoją brygadą. Dzielcie dalej Polaków i fałszujcie historię, ktoś Was kiedyś może za to rozliczy.
A0-0A-9D-D3
~drzewek
1428259800
Niewiele p[isze , ale jak widze taki głupi "teleturniej na bohatera" to trochę jestem zdziwiony.;
7C-8D-32-B8
~bezimienny
1428248400
wszyscy sa wazni!!! nie jeden, nie dwoch, tylko wszyscy ktorzy zgineli!!
8C-C1-43-06
~a.mondzelewski
1428247860
Moim zdaniem pomysł by klasyfikować bohaterów narodowych jest bardzo złym pomysłem. No bo jak porównywać czyny i zasługi "nominowanych"? I w jakiej kolejności w rezultacie ich ustawiać? Myślę, że to nie służy dobrze Pamięci Narodowej. Ido tego ten plebiscyt. Pojawiają się wpisy na FB, które świadczą o tym, że niektórzy robią sobie z tego drwiny.
E4-C9-65-5F
~krzysztof
1428238680
niestety ale się zgadzam jak Ich można porównywać????? Oni wszyscy są B OCHATERAMI!!!!!!!!!!!!!!
CA-33-E4-31
~j.budzisz
1428229680
Co za bzdura! Jak można porównywać tych Bohaterów, ustawiając Ich w jakiejś kolejności? I co? Wyjdzie w rezultacie, że np. "Ponury" był w opinii internautów "mniej boharerski" od gen. Sosabowskiego? A jeżeli uważam, że "najbardziej bohaterscy" byli bracia Romoccy albo uczestnicy samoobrony w Przebrażu? Wstyd... Spłycenie niegodne wojskowej gazety. O innych organizatorach się nawet nie wypowiadam.
8A-29-4E-C8

Raki dla zawiszaków
 
Stawiamy na rozwój
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Gotowi na F-35?
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiany w przepisach mundurowych
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Miroslawiec Up
Air-Landing Outside Comfort Zone
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowe nakolanniki
Początek dowódczej drogi
„Pułaski” wrócił do kraju
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Wielkie święto kawalerii!!!
Tak umierał Wołyń
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Karabiny od dęblińskich saperów
Rozpoczynamy nową erę
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Nowy pułk artylerii
„Mieszko” po wodowaniu
Gen. Joks na czele JFTC
Rozdarty subkontynent
Nowi szturmani w JW Agat
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Fleet of the Future
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sojusze na fali
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Obława pełna białych plam
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Brytyjska „pamiątka”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
The Chariots of Jihad
Sport nie dzieli, sport łączy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
„Dragon’19” od kuchni
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Moja „bazówka”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Desant na czeskich spadochronach
Polsko-francuska szkoła uczuć

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO