moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-kanadyjski trening kawalerzystów

Z pokładu śmigłowca Sokół na dach budynku desantują się żołnierze. Kilkadziesiąt sekund później przystępują do szturmu i dokładnego sprawdzenia terenu. Tak wyglądało jedno z zadań, jakie w Drawsku Pomorskim musieli wykonać polscy i kanadyjscy żołnierze. W ćwiczeniu „Maple Detachment” wzięło udział ponad 120 kawalerzystów z obu państw.


– Moi żołnierze szkolili się z Kanadyjczykami po raz drugi. Po raz pierwszy na poligonie spotkaliśmy się jesienią ubiegłego roku. Teraz w pole wyszły kolejne pododdziały. Efekty wspólnych ćwiczeń naprawdę cieszą – przyznaje ppłk Rafał Lis, dowódca 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. – Obie jednostki mają żołnierzy wyszkolonych na podobnym poziomie i z porównywalnym doświadczeniem misyjnym. To idealna szansa, by wymieniać się doświadczeniami i szlifować swoje umiejętności – dodaje podpułkownik.

W dwutygodniowym wspólnym treningu wzięli udział żołnierze 1 Batalionu z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz wojskowi z 3 Królewskiego Pułku Sił Zbrojnych Kanady. – Współpraca z tak profesjonalną jednostką jest dla nas powodem do dumy. Będziemy długo wspominać nawiązane tu przyjaźnie – mówił mjr Jonatan Hubble, dowódca kanadyjskiego pododdziału.

W powietrzu i na ziemi

Kawalerzyści przeszli trening taktyczny. Do dyspozycji mieli dwa śmigłowce Mi-8 i dwa W3W Sokół. Śmigła wykorzystywali przy ćwiczeniach z desantowania. Z pokładu Mi-8 desantowali się z niskiego zawisu lub przyziemienia (po wylądowaniu śmigłowca), a z Sokoła ćwiczyli desant za pomocą tzw. szybkiej liny (zjazd na linie bez użycia sprzętu wspinaczkowego). Ten ostatni sposób wykorzystuje się najczęściej, gdy śmigłowiec nie może wylądować w bezpiecznym miejscu, np. na dachu budynku. – Kanadyjczycy mają bardzo podobne procedury. Podpatrywaliśmy ich technikę, a później prezentowaliśmy swoje umiejętności – mów kpt. Dariusz Dziuba, dowódca 1 szwadronu.


Dodatkowo żołnierze ćwiczyli zasady naprowadzania śmigłowców, sposoby wyboru i przygotowania lądowiska w terenie przygodnym. – W poligonowym budynku, tzw. Mogadiszu, trenowaliśmy także różnego rodzaju techniki szturmu. Ćwiczyliśmy podchodzenie do obiektu, wchodzenie i przeszukiwanie pomieszczeń. Podczas zajęć taktycznych używaliśmy środków pozoracji – dodaje kpt. Dziuba.

Taktyka i ogień

Żołnierze ćwiczyli także techniki ustawienia po desantowaniu. – Jest kilka metod, ale o wyborze decyduje miejsce, gdzie ląduje śmigłowiec, oraz ryzyko ostrzału – mówi dowódca szwadronu.

Kawalerzyści trenowali także kondycję. Maszerowali kilkanaście kilometrów na azymut i orientację z pełnym oporządzeniem i bronią. Przeszli również trening ogniowy. Celność ćwiczyli podczas strzelań sytuacyjnych w składzie plutonu. – Szkolenia międzynarodowe zawsze nas bardzo cieszą. Dla mnie i moich żołnierzy to doskonała okazja do nauki. To także sposobność do przełamywania barier językowych i kulturowych. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam działać razem, to będziemy pewni swoich umiejętności – podkreśla kpt. Dziuba.

Pododdziały kanadyjskie będą się szkolić w systemie zmianowym z jednostkami 25 Brygady do końca roku. Do wspólnego treningu przygotowują się już kolejni Kanadyjczycy oraz żołnierze 25 Batalionu Dowodzenia. W przyszłym tygodniu żołnierze spotkają się na szkoleniu zwiadowców w Bieszczadach.

MKS

autor zdjęć: st. szer. Jarosław Gołąb

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stalin czekał i kalkulował
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Z maratonu programowania do wojska
Umowa na Feniksy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy wiceminister w MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Terytorialsi na wysokościach
Selekcja w pigułce
Modernizacja Sokołów
Irańskie szachy
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Groźny jak Tallboy
Brawurowa ucieczka „Orła”
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoczynamy nową erę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Cienka niebieska linia
Polscy weterani i książę Harry
Chorwacki test polskich kadetów
GROM Challenge
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Agresja sowieckiego kolosa
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Oko na Europę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Głos (z) płonącej Warszawy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
„Górale” zdobywają miasto
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Dead to the World
A Torn Subcontinent
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pamięć o tragedii
Wojsko wraca do Łomży
Walka i dyplomacja
Modernizacja starów 266
Jedna misja, jeden zespół
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Polscy nurkowie na Islandii
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowa misja i nowy sprzęt
W Indiach mieli swój drugi dom
Samochód do desantowania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO