moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy zastępca dowódcy BLMW

Decyzją ministra obrony narodowej doświadczony pilot śmigłowców Mi-14 kmdr Jarosław Czerwonko został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Dotychczasowy szef Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr pil. Jarosław Czerwonko z dniem 1 kwietnia został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Nowy zastępca dowódcy brygady jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej z 1984 roku. Po ukończeniu dęblińskiej Szkoły Orląt został skierowany do jednostki w Darłowie, gdzie przez 19 lat pełnił służbę jako pilot, dowódca załogi, dowódca klucza oraz dowódca eskadry śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a z chwilą sformowania 29 Eskadry Lotniczej został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy. W tym czasie uczestniczył w licznych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych oraz pokazach lotniczych, prezentując możliwości pilotażowe śmigłowca Mi-14PŁ. Realizował również loty doświadczalne mające na celu opracowanie nowych technik wykorzystania bojowego, w tym jako pierwszy w lotnictwie SZ RP wykonał zrzut torpedy MU-90.

REKLAMA

W 2004 roku został skierowany do Dowództwa Marynarki Wojennej (DMW) w Gdyni, gdzie objął stanowisko specjalisty w Szefostwie Ratownictwa Morskiego. Niecały rok później został starszym specjalistą w Oddziale Lotnictwa DMW, a następnie zastępcą szefa lotnictwa MW. W latach 2011–2013 jako szef lotnictwa MW uczestniczył w licznych konferencjach i uzgodnieniach dotyczących pozyskania nowego typu śmigłowców oraz samolotów klasy MPA (ang. Maritime Patrol Aircraft) przeznaczonych dla lotnictwa morskiego. Pod jego kierownictwem opracowana została „Instrukcja Organizacji Lotów z Pokładów Okrętów”.

Po wdrożeniu reformy systemu kierowania i dowodzenia w Siłach Zbrojnych RP objął obowiązki szefa Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Generalnym RSZ w Warszawie. Jednym z głównych zadań na tym stanowisku był nadzór nad procesem szkolenia lotniczego realizowanego przez lotnictwo śmigłowcowe dedykowane do współpracy z wojskami lądowymi, marynarką wojenną, wojskami specjalnymi oraz utrzymujące dyżury w systemie ratownictwa morskiego (SAR) i lotniczego (ASAR).

Kmdr Jarosław Czerwonko ukończył studia dyplomowe oraz podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzanie i dowodzenie. Jest pilotem klasy mistrzowskiej. Na swoim koncie ma 2700 godzin w powietrzu, z czego ponad 2500 za sterami śmigłowców Mi-14PŁ. Latał również na samolotach TS-11 Iskra, Lim-2, Lim-5 oraz śmigłowcach Mi-2. Posiada uprawnienia pilota doświadczalnego I klasy i w dalszym ciągu, jako instruktor, przekazuje zdobytą w czasie służby wiedzę i umiejętności praktyczne swoim młodszym kolegom.

W trakcie swojej dotychczasowej służby był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Oprócz medali resortowych, został wyróżniony statuetką Ikara i tytułem Zasłużonego Pilota Wojskowego. W 2014 roku za wybitne osiągnięcia w służbie został uhonorowany przez Dowódcę Generalnego RSZ Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.

Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


IBCS dla Polski
 
Ferie z gwiazdami sportu
Kwalifikacja odbędzie się …
Laserowa artyleria US Army
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w mundurówce?
Kutno w sieci LogHubs
Jest Warszawa
Na straży niebieskiej linii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
155 mm dla US Army
WBH upublicznia swoje archiwa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Daglezje na większe przeprawy
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Nurkowie w głębinach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dama odeszła do historii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Ukraiński kurs na Zachód
Na rozgrzewkę – zapasy
„Tarzan” wróci do domu
Co musi umieć kierowca czołgu
Pustynna burza wokół Husajna
Meta podsumowała komandoskie biegi
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Wojsko walczy z COVID-19
Dołącz do zawodowców
Kuźnie oficerskich kadr
Saperzy zimą otworzą ogień
Trudny rok na misjach
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Wojsko – plan na życie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Powstali przeciw carskiej potędze
Najlepsi wśród „górali”
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Obrady ministrów obrony NATO
Trudny egzamin przed misją
Hartowanie spadochroniarzy
Symulator Orlika w Dęblinie
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Armia Fight Night znów w akcji
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komandosi znad Garigliano
Żydzi od Andersa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO